Sobota, 20.10.2018, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

W Elblągu powstaje klaster turystyczny

06.04.2011, 21:31:29 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu powstaje klaster turystyczny
fot. Mateusz Milanowski
W środę (06.04.2011), w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie tworzącego się Elbląskiego Klastra Turystycznego z Prezydentem Miasta Grzegorzem Nowaczykiem. Na spotkaniu przekazany został dokument otwierający nowe szanse i perspektywy na współpracę EKT z Urzędem Miejskim.

Podczas spotkania poruszone zostały tematy o potrzebie zawiązania się takiego Klastra oraz o współpracy pomiędzy Klastrem a samorządem w celu promocji miasta i regionu. W spotkaniu uczestniczyli również Przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Wcisła, p.o. Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej, Monika Betcher-Jankowska i Naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych, Rafał Kućmański .

Pomysł na utworzenie Klastra pojawił się podczas spotkań „Grono Menadżerów” organizowanego przez ECORYS na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Dzięki temu, 21 marca br. w Hotelu Atletikon w Elblągu spotkała się grupa inicjatywna branży turystycznej w celu utworzenia Elbląskiego Klastra Turystycznego.

Elbląski Klaster Turystyczny jako platforma współpracy między firmami, instytucjami otoczenia biznesu, instytucjami publicznymi, organami władzy samorządowej, organizacjami pozarządowymi oraz jednostkami naukowymi najpełniej wykorzysta zgromadzony w nich potencjał do realizacji wspólnego celu jakim jest rozwój turystyki i promocja miasta Elbląga i Regionu.

Celem Klastra jest wzrost konkurencyjności regionu na rynku turystycznym Polski. Możliwe to będzie tylko przy współpracy branży turystycznej i do tego właśnie zapraszamy wszystkich
zainteresowanych. Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 9:00 w Hotelu Atletikon w Elblągu przy ul. Agrykola 8.

Wszyscy zainteresowani przystąpieniem do tworzącego się Klastra mogą również dodać się na listę mailingową, wysyłając swoje dane: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz nazwę firmy/instytucji na adres klasterturystyczny@wysoczyzna.pl. Pod ten adres można również wysyłać pytania dotyczące tworzącego się EKT.
 
Mateusz Milanowski
Rzecznik Prasowy Elbląskiego Klastra Turystycznego
 

Oceń tekst:

Ocen: 11

%27.3 %72.7


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ wszystko wiedzący
  Środa, 06.04

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

 2. 2
  +1
  ~ ara
  Środa, 06.04

  Coś mi tu nie gra perzcież w Elblągu funkcjonuje Lokalna Organizacja Turystyczna ( LOT ) czyżby przekształcenie czy ktoś chce się gdzieś "podłączyć" ?

 3. 3
  +1
  ~ miś kolabor
  Środa, 06.04

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

 4. 4
  +2
  ~ jojo
  Środa, 06.04

  już wiem pan prezydent chce zlikwidować bezrobocie w e-g poprzez zatrudnianie bezrobotnych na wszystkich możliwych szczeblach w UM,a jeżeli takowych nie ma to je stworzy,kreatywność 100%

 5. 5
  --5
  ~ obserwator
  Środa, 06.04

  Barany. Najpierw poczytajcie co oznacza klaster, a potem wypowiadajcie się na forum.

 6. 6
  --3
  ~ hugo
  Środa, 06.04

  Nie znacie się a piszecie bzdety aby pisać. Po pierwsze ara - wielki znawca wszystkiego. Otóż ośle LOT-u nie ma jeszcze w Elblągu bo prezio Słonina nie zgodził się dołączyć miasta do tej organizacji. Po drugie misiu mały móżdżku - Klaster nie powstaje z inicjatywy prezydenta tylko jest to zrzeszenie przedsiębiorców z branży turystycznej. Po trzecie Pani Betcher nie ma z tym nic wspólnego. I co osły, wyszła wasza niewiedza, ale pisać to wam się bzdety chce, aby pisać. Idioci.

 7. 7
  +3
  ~ miś kolabor
  Środa, 06.04

  obserwator Klaster (od. ang. cluster) lub używany w niektórych zastosowaniach polski odpowiednik – zgęstek, to zgrupowanie przestrzenne lub powiązanie systemowe mniejszych obiektów w jeden większy. Klaster (biologia) Klaster (chemia) Klaster dyskowy Klaster komputerowy Klastry (grona) przemysłowe (ekonomia) klaster (muzyka) klaster (fizyka) to o który rodzaj ci chodzi?

 8. 8
  +3
  ~ miś kolabor
  Środa, 06.04

  mniemam że chodzi o ten związany z ekonomią(chyba) więc tak: Charakterystyczną cechą klastrów przemysłowych jest to, że przedsiębiorstwa w nich skupione konkurują ze sobą, ale jednocześnie współpracują w tych obszarach, gdzie możliwe jest wyzwolenie efektów synergicznych wspólnych działań (np. wspólne prace badawczo-rozwojowe). Konkurencja nie wyklucza wzajemnych, korzystnych interakcji z innymi firmami, a może stać się motorem ich rozwoju. W języku angielskim sytuację taką określa się słowem co-opetition (od cooperation i competition). Taka sytuacja jest możliwa, gdy koncentracja specyficznych w danym sektorze zasobów i kompetencji osiągnie masę krytyczną, przy której klaster staje się atrakcyjnym ośrodkiem i przyciąga dalsze zasoby.

 9. 9
  +4
  ~ jojo
  Środa, 06.04

  to ja się pytam z kim ten klaster będzie współpracował by podnieść atrakcyjność naszego regionu,sam ze sobą?

 10. 10
  0
  ~ ara
  Środa, 06.04

  Hugo ja Cię nie obrażam słyszałem o LOT, nie znam jego historii i faktów dlatego na końcu wpisu stoi ZNAK ZAPYTANIA ???? nie histeryzuj, to nic nie da. Brak klasy ?

 11. 11
  0
  ~ miś kolabor
  Środa, 06.04

  ara daj spokój oni od prezia albo pani m,a nam zarzucają brak czytania ze zrozumieniem,,,,,

 12. 12
  --1
  ~ hugo
  Środa, 06.04

  ara to najpierw sprawdź, później pisz bo tak sam się wykazujesz nie tylko brakiem klasy ale i wiedzy,

 13. 13
  --1
  ~ jojo
  Środa, 06.04

  hugo--- twoje komentarze to pokaz prawdziwej klasy,,,

 14. 14
  --1
  ~ hugo
  Środa, 06.04

  Bo naprawdę zamiast merytorycznie dyskutować czytam tylko to mi się nie podoba, to do dupy, to źle. Mam po prostu dość tego malkontenctwa. Jeśli w tekście mowa jest o klastrze turystycznym, to dyskutujmy bądź komentujmy sprawy związane z rozwojem turystyki, a nie kto jest na zdjęciu, kto skąd przyjechał i tak w kółko o dupie maryni.

 15. 15
  +4
  ~ miś kolabor
  Środa, 06.04

  ale oni też tylko w kółko o dupie Maryni, nic się nie dzieje tylko spotkania nowe grupy do spraw cholera wie jakich,w e-g nie ma atrakcji turystycznych które by przyciągały turystów ,starówki nie mamy,aquaparku nie mamy,można by zbudować osadę truso też by była atrakcja ale to też się nie wydarzy,stadionu nie mamy nawet drogi przypominają off road,więc co my tu lansujemy co?

 16. 16
  +3
  ~ ara
  Środa, 06.04

  Hugo przycisnąłeś mnie "Niestety w Elblągu żadne z wcześniejszych działań – także inspirowanych przeze mnie – nie zakończyło się powstaniem LOT-u. Miasto nie przejawia w tym zakresie aktywności. Mam nadzieję, że gdy LOT SZW okrzepnie, przekona do siebie także włodarzy Elbląga. Tak czy owak, Elbląg na pewno będzie beneficjentem działań LOT SZW, bo wiele podmiotów go tworzących pochodzi właśnie z naszego miasta – mówi Jerzy Wcisła. W okolicach Elbląga i południowych brzegów Zalewu Wiślanego to pierwsza tego typu organizacja" Nie jest elbląska, ale ma w swoim kręgu Elbląg ( 2009 ) rok okrzepła i co klaster

 17. 17
  --1
  ~ hugo
  Środa, 06.04

  No i właśnie o tym mówię, LOT-u w Elblągu nie ma. Dobrze, że powstaje klaster. A co do produktu turystycznego, właśnie dlatego są potrzebne takie inicjatywy i spotkania. Może się z tego zrodzić coś pozytywnego.

 18. 18
  +1
  ~ ara
  Środa, 06.04

  Przecież napisane Pan Wcisła był za LOT-em, jest teraz najwyższą władzą, ma większość, jest LOT SZW po co klaster - powiem CI ładnie brzmi i niewielu wie poza misiem o co w tym wszystkim chodzi i o to chodzi Lokalna Organizacja Turystyczna to takie pospolite

 19. 19
  +2
  ~ ara
  Czwartek, 07.04

  gadacie głupoty to ja jestem najmądrzejszy i wiem najlepiej wy guzik wiecie i się wymądrzacie

 20. 20
  --1
  ~ kiks
  Czwartek, 07.04

  Ja zaprosiłbym na spotkanie przedstawicieli mediów ogólnokrajowych .Jeśli na całą Polskę rozejdą się materiały reklamowe w/w klastra zrealizowane w miejscu spotkania to powodzenie przedsięwzięcia: "rozwoj turystyki i promocja miasta Elbląga i Regionu" zapewnione. Choć dobrze ,że komuś , coś w tym grajdołku naszym się chce...Powodzenia możemy na tym tylko wszyscy skorzystać.

 21. 21
  --1
  ~ Woj Ławrynowicz
  Czwartek, 07.04

  Po pierwsze, LOT ponoć jest zarejestrowany i ponoć 12 kwietnia będzie pierwsze spotkanie. Zebranie założycielskie LOTu odbyło się odbyło w listopadzie 2009. Czas rejestracji półtora roku... trochę długo. Konkurencja nie śpi i Elbląg jest coraz bardziej z tyłu. A z racji potencjalnych możliwości powinien być w czołówce, jako prężny ośrodek turystyczny - centrum regionu turystycznego. Po drugie zgadzam się, że mnożenie ciał i inicjatyw nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ale nie można czekać na to czy zarejestrowany LOT będzie otwarty na branże turystyczną i działał na rzecz środowiska, czy też będzie następnym martwym urzędniczym papierowym tworem. Po trzecie, jeżeli LOT będzie działał tak jak powinien, to jestem pewien, że będzie dobra współpraca miedzy LOTem i Klastrem i będą się one uzupełniały i wspierały. Bo w rozwoju turystyki Elbląg jest bardzo opóźniony i jest mnóstwo do zrobienia. Każda pozytywna inicjatywa jest bardzo potrzebna. Pozdrowienia dla wszystkich zwolenników rozwoju turystyki w regionie Elbląskim

 22. 22
  0
  ~ Woj Ławrynowicz
  Czwartek, 07.04

  Mamy co nadrabiać. ELBLĄG ZMARNOWAŁ SWÓJ NAJLEPSZY CZAS!!!Odpowiednie inwestycje w infrastrukturę i promocje, sprowadziły by bum gospodarczy do regionu elbląskiego. Przekop, zalew z marinami i promami miedzy mierzeja a Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem, parkingi i drogi, zagospodarowany Kanał Elbląski i atrakcyjny, osada Tuso, Frombork, Malbork, szlaki piesze, konne, rowerowe na Wzniesieniu Elbląskim (małe Bieszczady), kolej nadzalewowa, szlak pielgrzymkowy św. Wojciecha, kilka imprez krajowych (np. „ Festiwal Wikingów i Słowian. ” , regaty itp. ), stadniny, gospodarstwa agroturystyczne itd. ...

 23. 23
  +2
  ~ Woj Ławrynowicz
  Czwartek, 07.04

  " PROGRAM ROZWOJU TURYSTYKI W OBSZARZE KANAŁU ELBLĄSKIEGO I POJEZIERZA IŁAWSKIEGO NA LATA 2004- 2006 z perspektywą lat 2007 – 2003", który zawierał 113 projektów na kwotę 378 milionów, w tym Truso i skansen wsi żuławskiej. Tyle, że ten projekt nie miał gospodarza, realizowany jest szczątkowo. Smutne. Na moje gdzieś 60-70 milionów, które mogło ożywić region i dać miejsca pracy poszło bokiem. Projekt realizowany jest w bardzo okrojonej części i co najmniej 4-5 letnim opóźnieniem. Tysiące mieszkańców miasta i regionu wyjechało za poszukiwaniem lepszego życia. Turystyka to rozwój i jak na razie, nie widzę lepszego sposobu na stworzenie dobrze płatnych miejsc pracy w regionie Elbląskim. PO PIERWSZE TURYSTYKA SAMORZĄDOWCU !!!

 24. 24
  +1
  ~ oszołom
  Czwartek, 07.04

  Jest wrócił i uaktywnił się jeden z największych bajkopisarzy

 25. 25
  +3
  ~ AborygenMiejscowy
  Czwartek, 07.04

  każdy klajster jest dobry na wszystko

 26. 26
  +8
  ~ tak myślę
  Czwartek, 07.04

  należy z UE pozyskać dotacje, tak z 200 milionów, miasto dołoży 50 milionów i na Modrzewinie pobudować Elbląskie Klaster Turystyczny wskład którego wchodzic będą instytuty: Klastrowania wody morskiej i jeziornej, Klastrowania trawy wokół jezior mazurskich, Klastrowania piasku na plaży, Klastrowania i kręcenia lodów itd, itd,

 27. 27
  --2
  ~ obserwator
  Czwartek, 07.04

  Do kolabora: No i co dało ci, że przekopiowałeś jakieś definicje, jak i tak nic z tego nie kumasz

 28. 28
  +3
  ~ elblążanin
  Czwartek, 07.04

  klaster turystyczny ,klaster medyczny ,klaster klasyczny a miejsc pracy w Elblągu jak nie ma tak nie ma.Co może wnieść prezez klastra medycznego z Jagodnika ?Kto ustalał,że go zaproszono? Przecież ta firma nie ma nawet telefonów.Czy ją ktoś sprawdził gdzie ma siedzibę?

 29. 29
  +8
  ~ ]]]]]
  Czwartek, 07.04

  najpierw niech posprzątają Elbląg a potem zapraszają turystów . podobno miasto nie ma pieniędzy to po co tworzy następne wirtualne biuro które będzie brało pieniądze za nic nierobienie .

 30. 30
  +7
  ~ satlid@gmail.com
  Czwartek, 07.04

  Dlaczego nasz Pan Prezydent nie nosi marynarki wyglada to raczej nie elegancko !!!!!!!!!

 31. 31
  +1
  ~ turysta z doświadczeniem
  Czwartek, 07.04

  brakuje nam infrastruktury i to podstawowej jak na przykład lotniska....

 32. 32
  0
  ~ ebi
  Czwartek, 07.04

  dajcie spokój z tym Truso, nigdy tu tego nie było , to wymysł nawiedzonych że tu już dawno byli polacy ale kto ich znał?

 33. 33
  0
  ~ marjab62@o2.pl
  Czwartek, 07.04

  Dyskusja o niczym. Głos zabierają osoby, które nie mają pojęcia co to jest LOT lub Klaster. Jednak jest jasne, że powołanie tych ciał nie rozwiąże aspiracji turystycznych miasta.

 34. 34
  +1
  ~ samo życie
  Czwartek, 07.04

  A mnie się podoba ubiór i sposób bycia p. prezydenta Elbląga,jest na luzie.Minęły czasy sztywniactwa.Wracając do turystyki.Nigdy jej nie będzie jeśli w Elblągu nie ma stanicy wodniackiej i portu dla wodniaków.na dodatek bez przekopu nikt tu nie przypłynie.popatrzmy co mogą zwiedzać w Elblągu turyści ,co mamy im do pokazania NIC tylko muzeum.Elbląg jest tak dalece zacofany a teraz w tym województwie jesteśmy zerem.Tylko gadanie,zebrania a zero inwestycji.

 35. 35
  --2
  ~ a u nas
  Czwartek, 07.04

  Kiedy budowa nowej krytej pływalni i akwaparku jak powstaną te obiekty turyści przyjadą tak jest w innych miastach co mają te obiekty.Miasto 130tyc a jedna zapchana non stop pływalnia i basen odkryty z którego można zrobić krytą pływalnię czynną cały rok.KIEDY.

 36. 36
  +1
  ~ Waldemar
  Czwartek, 07.04

  Turyści nie przyjadą bo będzie aquapark czy basen. Turyści przyjadą, jeśli miasto stworzy produkty turystyczne a branża turystyczna się zjednoczy i będzie współdziałała z władzami miasta. Jak widzę, to już się zaczyna dziać i to jest pozytywna informacja.

 37. 37
  +1
  ~ obserwator
  Piątek, 08.04

  Jak patrzę na p. Betcher-Jankowską obok p. Prezydenta - taka uśmiechniętą, zadowoloną i dumną to przypomina mi się Sz. P. Staszewska - naczelnik dawnego Wydziału Promocji Miasta, nazywana "pierwsze skrzypce p. Słoniny", która wyznawała zasadę "po trupach do celu" i dlatego tak skończyła. Pani Betcher-Jankowska idzie dokładnie w tym samym kierunku. Ciekawe jak długo utrzyma się taki stan rzeczy, i ile kadencji będzie naczelnikiem chronionym przez prezydenta. Zobaczymy jak się kariera potoczy jak pan prezydent wystartuje w wyborach do parlamentu... Pozdrawiam

 38. 38
  +2
  ~ ara
  Piątek, 08.04

  do obserwator: praca w urzędzie przyciąga bo jak to mawia starsze pokolenie "nie ma nic lepszego niż praca na państwowym" ale z drugiej strony kadencyjność jest sporym ryzykiem oraz to że łaska pańska na wiadomym koniu jeździ, na razie kariery się zaczynają a jak to się skończy czas pokaże

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.