Niedziela, 4.05.2025, Imieniny: Florian, Malwina, Monika
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Inscenizacja bitwy w Jonkowie

19.03.2010, 09:22:48 Rozmiar tekstu: A A A
Inscenizacja bitwy w Jonkowie
Fot. maziarz.pl

Jeśli masz wolny czas w ten weekend i chciałbyś go ciekawie spędzić, możesz wybrać się do Jonkowa pod Olsztynem. Tam w sobotę i niedzielę będzie można podziwiać inscenizację bitwy pomiędzy wojskami napoleońskimi, a siłami prusko-rosyjskimi w 1807 r.

Po raz kolejny wojska napoleońskie zmierzą się w Jonkowie w zainscenizowanym starciu z oddziałami rosyjsko-pruskimi. Patronat honorowy nad rozpoczynającą się 19 marca 2010 roku imprezą objęli marszałek Jacek Protas oraz Francis Barry Delongchamps – Ambasador Republiki Francji w Polsce.

Po raz pierwszy szturm na ,,Ruski Szaniec” odbył się w 2007 roku – dokładnie w 200. rocznicę pierwszego pobytu wojsk Napoleona Bonapartego w Polsce. Obecnie do Jonkowa przyjeżdża ponad 250 rekonstruktorów z różnych regionów Europy, m.in. Białorusi, Litwy, Ukrainy, Obwodu Kaliningradzkiego i samej Rosji.

Tegoroczna Napoleoniada rozpocznie się 19 marca 2010 roku o godz. 17 od sesji naukowej w Domu Strażaka w Jonkowie (ul. Lipowa 2). Zaplanowane są także pokazy multimedialne i projekcje filmów. Inscenizacja rozpocznie się w sobotę o godz. 15.30. Impreza potrwa do niedzieli.

PROGRAM:
19 marca: godz. 17 - 19.30  - sesja naukowa, wraz z pokazami multimedialnymi (Dom Strażaka, ul. Lipowa 2), otwarcie wystawy eksponatów,
od godz. 18- zakwaterowanie i rejestracja grup rekonstrukcyjnych w Szkole Podstawowej

20 marca: godz. 9.20 - 10.30  - Manewry - marsz na orientację grup napoleońskich i koalicji przez warmińskie pola i wioski (ok. 5km dwoma oddzielnymi trasami), godz. 12 - 12.15  - przemarsz kolumny ulicami Jonkowa (spod Domu Strażaka pod "Ruski Szaniec"), godz. 12.15 -14  - budowa obozu na "Ruskim Szańcu" (artyleria + lazaret), ćwiczenia, manewry, warsztaty saperskie,
godz. 14 -15  - zwiedzanie obozu wojskowego na Ruskim Szańcu, godz. 15.10 -15.20  - uroczyste powitanie uczestników i gości na boisku przy "Ruskim Szańcu", godz. 15.30 -16.30  - inscenizacja bitwy przy "ruskim szańcu", godz. 16.30 -16.45  - parada grup rekonstrukcji historycznej,
godz. 16.30 -17.00  - ,,Wystrzałowe Marzanny, czyli przywitanie wiosny” konkurs - rozpalenie ognisk przy "Ruskim Szańcu" - początek biesiady napoleońskiej, godz. 18.30 - rekonstrukcja pokazu fajerwerków z epoki napoleońskiej, pochodnie,

Podczas imprezy czynne będą: kuchnia polowa oraz punkty małej gastronomii z ciepłymi posiłkami - do dyspozycji hala namiotowa.

21 marca: godz. 11 - 13.30  - III Zawody Strzeleckie z broni czarnoprochowej na strzelnicy sportowej Warmińskiego Klubu Sportowego "10" w Mątkach, rekreacyjne strzelanie z armaty do celu,
godz. 13.30    - wyjazd uczestników rekonstrukcji.

Więcej na www.1807jonkowo.pl

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ zbk22
    Piątek, 19.03

    A marsjanie będą to pojadę zobaczyć jak wiocha mazurska się bawi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0147080421448