Poniedziałek, 14.10.2019, Imieniny: Liwii, Bernarda, Kaliksta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Policjanci z Elbląga prowadzili kontrole emisji spalin pojazdów. Stwierdzili nieprawidłowości

11.10.2018, 12:02:32 Rozmiar tekstu: A A A
Policjanci z Elbląga prowadzili kontrole emisji spalin pojazdów. Stwierdzili nieprawidłowości
Fot. KMP w Elblągu

Działania pod kryptonimem SMOG odbywają się cyklicznie. Wczoraj policjanci z Elbląga prowadzili kontrole emisji spalin pojazdów. Akcja ma na celu eliminowanie z ruchu aut, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.

 

Podczas wczorajszych działań policjanci skontrolowali 126 pojazdów. W 6 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości w składzie spalin. W tych jak i w innych kontrolach, gdzie stan techniczny samochodów dawał wiele do życzenia, funkcjonariusze zatrzymali 20 dowodów rejestracyjnych. Były to również wycieki płynów, awarie układów hamulcowych i układów kierowniczych.
 

Przykładem skrajnego zaniedbania układu wydechowego może być przypadek 34-letniego mieszkańca Jeleniej Góry, kierującego dostawczym fiatem. Został zatrzymany do kontroli na drodze K22 (okolice Fiszewa). Zostawiał za sobą chmury dymu i sadzy. Policjanci zatrzymali mu dowód rejestracyjny.

W tym oraz w wielu innych przypadkach, podczas codziennej służby, funkcjonariusze na bieżąco eliminują z ruchu niesprawne auta.
 

Przypominamy
 

Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.
 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).
 

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:
 

1) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ", stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:
 

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;
 

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;
 

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.
 

2) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.
 

Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.
 

Jakub Sawicki
zespół prasowy KMP Elbląg
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Jaś Fasola
  Czwartek, 11.10

  Jak jadę samochodem, to gołym okiem widzę jak niektóre samochody kopcą tak, że muszę wyłączać zewnętrzny nawiew.. Tył takiego samochodu jest okopcony, a jak dodaje gazu to z rury wydechowej wypuszcza chmurę czarnego dymu.

 2. 2
  +4
  ~ Dzida
  Czwartek, 11.10

  Zobaczcie te stare ciężarówki.One dopiero daja czadu.Jakos im nikt nie zatrzymuje dowodów.

 3. 3
  +4
  ~ tarantino
  Czwartek, 11.10

  W Ameryce, USA,Chinach i w calej Azji maja gdzies jakies spaliny i calą te emisje gazow.Tak dzien w dzien kopca na calego bez zadnych ograniczen tylko my tu w Europie ,,cwaniakujemy" i zaciskamy pasa na kazdym kroku.Fajne jest niezanieczyszczanie srodowiska tylko wtedy kiedy caly swiat ma to na uwadze a tak...wszystko o kant tylka rozbic...jedni truja na potege inni oczyszczaja na potege rownowaga musi byc tylko czemu kosztem drugiej polkuli?????????????????????

 4. 4
  +6
  ~ Proponuje
  Czwartek, 11.10

  Żeby policjanci zaczęli od siebie ostatnio jechałem za takim radiowozem fujjj

 5. 5
  +4
  ~ KWADRAT
  Czwartek, 11.10

  A ŻABA CO TAKI SMUTNY

 6. 6
  +2
  ~ Był
  Czwartek, 11.10

  Kiedyś w Elblągu policja miała samochód kompletnie wyposażenie do kontroli wszystkiego, spalin też. Ale jak nastał olsztyn to jakoś wszystko zmieniło i poszło do innego miasta.

 7. 7
  +4
  ~ Gnoom
  Czwartek, 11.10

  Fasola, pokaż mi diesla który nie kopci przy gwałtownym przyśpieszaniu

 8. 8
  +1
  ~ Jez
  Czwartek, 11.10

  Niech zaczna od swoich aut zenada okradaja ludzi elblaskie paaozyty

 9. 9
  0
  ~ xxx
  Piątek, 12.10

  @Tarantino - "W Ameryce, US,i w calej Azji maja gdzies jakies spaliny "...? clopcze, ty w nogach spisz!

 10. 10
  0
  ~ Drt
  Piątek, 12.10

  Lepiej niech patałachy kontrolują żywność.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.