Niedziela, 19.09.2021, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

6-letnia dziewczynka i kobieta w ciąży pogryzione przez psy. Policja przypomina: Pies musi być na smyczy!

03.04.2017, 16:21:32 Rozmiar tekstu: A A A
6-letnia dziewczynka i kobieta w ciąży pogryzione przez psy. Policja przypomina: Pies musi być na smyczy!
Ilustracja do tekstu (fot. KMP w Elblągu)

W miniony weekend na terenie Elbląga doszło do dwóch przypadków pogryzienia przez psy. W pierwszym zdarzeniu pogryziona została kobieta w ciąży, w drugim 6-letnia dziewczynka. Na szczęście nie były to poważne obrażenia. Policjanci badają sprawy i przypominają, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela. Przypominamy podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.

 

Tylko przechodziła

Policjanci z Elbląga wyjaśniają dwa przypadki pogryzienia przez psy, które miały miejsce w miniony piątek (31.03) na terenie miasta. Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 11. na ulicy Brzozowej. Tam z klatki budynku nr 7 wybiegł pies (mieszaniec), który ugryzł w udo 21-letnią, ciężarną kobietę. Zwierzę uciekło, a policjanci, którzy przyjechali na miejsce mieli poważne kłopoty żeby ustalić jego właściciela. Kobieta trafiła na obserwację do szpitala.

 

Głaskała i przytulała

Kolejne zdarzenie miało miejsce kilka minut po godzinie 17. na ulicy Robotniczej w Elblągu. 6-letnia dziewczynka podeszła do psa, którego właścicielka trzymała na smyczy. Nie wiadomo z jakiego powodu zwierze zaatakowało dziecko i je ugryzło. Dziewczynka pojechała na obserwację do szpitala. Właścicielka czworonoga przedstawiła książeczkę zdrowia psa ale niestety nie miała aktualnych szczepień. Obydwie sytuacje będą wyjaśniane przez elbląskich policjantów.

 

Ludzie się boją

Elbląscy policjanci i strażnicy miejscy o podobnych zdarzeniach są informowani niemalże codziennie. Często pojawiają się zgłoszenia dotyczące puszczania psów „luzem”. Dotyczy to głównie parku Kajki, lasu Bażantarnia oraz ulicy Fromborskiej (ścieżki dla rowerzystów i biegaczy). W ostatnim czasie na terenie Elbląga nie doszło do tragicznych zdarzeń z udziałem psów. Ale w ubiegłych latach, na terenie kraju były przypadki konfrontacji człowieka z psem, gdzie kończyło się to tragicznie. Były również ofiary wśród dzieci.

 

Od początku…

Muszą być właściwe warunki

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie, uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry, zabronione jest również tzw. kopiowanie, czyli przycinanie psom ogonów i uszu dla celów estetycznych.

 

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

 

Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów

USTAWA z dnia 16 września 2011r."o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach", oraz ustawa z dnia 20 maja 1971r. Kodeks Wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązku należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólno dostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

 

Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta.

 

Nakazy co do sposobu trzymania psa na smyczy lub w kagańcu może ponadto wynikać z regulaminów wewnętrznych przewoźników (dotyczy to np. większości komunikacji miejskich i zbiorowych), obiektów sportowych czy centrów handlowych. Regulamin taki może przewidywać własną sankcję finansową za nieprzestrzeganie jego postanowień.

 

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166.

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

 

Należy w tym wypadku podkreślić sprawę związaną z dziką zwierzyną łowną a w szczególności dziki - lochę z młodymi. Niewłaściwe wyprowadzanie psa w lesie, może zakończyć się atakiem ze strony lochy, na psa a nawet na jego właściciela, co może zakończyć się znacznymi obrażeniami ciała człowieka i zwierzęcia domowego.

 

Pogryzienie

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

 

Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienie innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody. Jeśli wysokość zniszczonego lub uszkodzonego mienia nie przekracza kwoty 500, 250 zł – posiadacza spotka odpowiedzialność za wykroczenie z art. 124 kodeksu wykroczeń:

 

Głośne szczekanie

Psy lubią sobie poszczekać o każdej porze czy to w dzień czy w nocy. O ile okazjonalne szczekanie psa nie przysporzy właścicielowi żadnych problemów – o tyle nagminne „koncerty” czworonoga mogą już stanowić problem.

 

Problemy te mogą wynikać zarówno z prawa wykroczeń jak i prawa cywilnego. Jeśli pies upodobał sobie „koncertowanie nocą” – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń:

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

W przypadku braku reakcji posiadacza psa na jego uporczywe szczekanie nocą bez szczególnych zewnętrznych powodów może uzasadniać odpowiedzialność właściciela na podstawie art. 51 § 1 kw.

 

Długotrwałe szczekanie w dzień również może stanowić kłopot w postaci zainteresowania się losem psa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

 

Szczególne warunki dla ras psów uznawanych za agresywne Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 28 kwietnia 2003r wydał rozporządzenie w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003r.)

 

Do ras agresywnych należą:

amerykański pit bull terrier,

pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),

buldog amerykański,

dog argentyński,

pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),

tosa inu,

rottweiler,

akbash dog,

anatolian karabash,

aoskiewski stróżujący,

owczarek kaukaski.

 

Przypominamy, że utrzymywanie psa należącego takiej rasy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy. Organem właściwym w gminie do wydawania stosownego zezwolenia jest wydział ochrony środowiska.

 

O obowiązkach właścicieli zwierząt mogą także mówić przepisy lokalne.

 

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny.

Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!

 

Przypominamy!

 

Bez względu na to czy idziemy z ratlerkiem czy z rottweilerem, mamy obowiązek trzymania psa na smyczy. W przeciwnym przypadku grozi za to mandat dwustuzłotowy.
 

Jakub Sawicki

KMP Elbląg

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ klik
  Poniedziałek, 03.04

  Gdyby Policja i SM egzekwowały prawo wyprowadzania psów na smyczy i za niesprzątanie " psich kup " to Elbląg byłby miastem przyjaznym dla mieszkańców. A tak jest i niebezpiecznie i ohydnie...

 2. 2
  --4
  ~ anonim
  Poniedziałek, 03.04

 3. 3
  +4
  ~ Janos
  Poniedziałek, 03.04

  W takich przypadkach pies i jego właściciel powinni zostać uspieni

 4. 4
  +10
  ~ Trzeba karać 500zł bez kaganca i za psią kupę nie sprzatnietą.
  Poniedziałek, 03.04

 5. 5
  --4
  ~ anonim
  Poniedziałek, 03.04

 6. 6
  +11
  ~ Czytelnik
  Poniedziałek, 03.04

  SM i Policja powinna karać mandatami...psy biegają po placach zabaw i parkach a ich właściciele nie widza problemu...

 7. 7
  +3
  ~ Qwerty
  Poniedziałek, 03.04

  Na ulicy Wiązowej facet ma psa rasy 'moskiewski strozujacy'. Pies jest wielkosci cielaka i chodzi na smyczy, ale sa sytuacje gdy właściciel nad nim nie panuje. Nie raz były groźne sytuacje i co? Podobno jak się zna odpowiednie osoby to wszystko wolno.

 8. 8
  +1
  ~ luki
  Wtorek, 04.04

  Pytanie .czy jak zatluke agresywnego psa w czyjejs obronie to bede zlinczowany przez spoleczenstwo? Czy lepiej nie reagowac?

 9. 9
  0
  ~ obserwator77
  Wtorek, 04.04

  Smycz i kaganiec zawsze obowiązkowe?...Przypomnieć należy, że ponosimy pełną odpowiedzialność za zachowanie naszego psa. Dopilnować zatem należy, by było ono jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. Obowiązek zakładania psu kagańca oraz smyczy nie jest jednak dokładnie uregulowany. Art. 10 a ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt głosi, że zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Żadna ustawa jednak nie określa szczegółowo, w jakim stopniu należy kontrolować psa, będąc z nim w miejscach publicznie dostępnych. Nie istnieje jednoznaczny przepis nakładający na właściciela psa obowiązek wyprowadzania go na smyczy bądź w kagańcu.

 10. 10
  +4
  ~ ccccc
  Wtorek, 04.04

  niech właściciele psów zaczną sprzątać ***a po swoich zwierzakach a nie tylko odwracają swoje puste łby jak ich piesek sra na trawnik albo chodnik.!!!! wszędzie trawniki są zasrane aż przykro patrzeć.!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.