Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

W Elblągu przeznaczono go na złom, a w Rudzie Śląskiej uczyniono atrakcję

14.06.2017, 09:00:22 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu przeznaczono go na złom, a w Rudzie Śląskiej uczyniono atrakcję
Odrestaurowany tramwaj 5ND podczas montażu na rondzie w Rudzie Śląskiej (fot. UM Ruda Śląska)

W Elblągu od wielu lat stał nieużytkowany na zajezdni przy ul. Browarnej i niszczał. Przed rokiem został zakupiony przez jedną ze śląskich firm za cenę złomu. W końcu po kilkumiesięcznych przygotowaniach został odrestaurowany i na początku czerwca ustawiony na jednym z rond w Rudzie Śląskiej. Tak pokrótce streścić można historię sprzedanego przez Tramwaje Elbląskie wagonu tramwajowego 5ND o numerze bocznym 156. 

Tramwaj 5ND wraz z dziesięcioma innymi wyeksploatowanymi wagonami, został wystawiony na sprzedaż przez Tramwaje Elbląskie w sierpniu 2016 r. Łącznie spółka pozbyła się wówczas dwóch sztuk wagonów typu 5N i 5ND z 1959 roku, dwóch sztuk zdekompletowanych wagonów 805Na z 1987 r. i 1990 r. oraz siedmiu sztuk wagonów typu GT-6 z lat 1958-1964. Wszystkie, ze względu na zły stan techniczny od lat stały nieużytkowane na zajezdni przy ul. Browarnej. W drodze konkursu ofert tramwaje zakupiła firma zajmująca się sprzedażą hurtową odpadów i złomu z województwa śląskiego. Spółka Tramwaje Elbląskie na ich sprzedaży zarobiła łącznie 235 tys. 362 zł netto. 

Po niemal roku czasu okazało się, że nie wszystkie zostały zezłomowane. Jeden z wagonów - 5ND o numerze bocznym 156, zakupiony za 10 tys. 125 zł netto, stał się atrakcją Rudy Śląskiej. Liczący 58 lat i wycofany z użytku w 1996 r. wagon, został odrestaurowany i ustawiony na rondzie Unii Europejskiej przy pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej - Chebziu. To pomysł tamtejszego Urzędu Miasta na podkreślenie związków tej dzielnicy z tramwajami. 

Zakupiliśmy wagon od Tramwajów Elbląskich po prawie 4 latach poszukiwań. Podobny model obsługiwał dawniej linię nr 9 w Rudzie Śląskiej. Chebzie jest postrzegane przez symbol tramwaju. Stąd nasz pomysł, aby Rondo Unii Europejskiej trochę ubogacić właśnie takim zabytkowym już pojazdem szynowym

- powiedział cytowany przez portal rudaslaska.com.pl Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska. 

Ważący dokładnie 8100 kg tramwaj przeszedł spore zmiany. Jak informuje serwis rudaslaska.com.pl wagon został m.in. wyczyszczony z korozji i pomalowany farbą kortenową, dzięki czemu uzyskano efekt rdzy. Ponadto pojazd został w środku oczyszczony i odmalowany. Odtworzono w nim także część oświetlenia wewnętrznego. W swoim docelowym miejscu - na rondzie w Rudzie Śląskiej stanął 6 czerwca.


Tak w sierpniu zeszłego roku prezentowały się w zajezdni w Elblągu sprzedane wagony 5N (na pierwszym planie) i 5ND (w tle) - fot. Ryszard Biel

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ ręce opadają
  Środa, 14.06

  można? można,jestem ciekaw czy nierób Wcisła wypowie się na temat tramwajów a może następny Protas,a może biorąca 18 tysięcy miesięcznie pensji ze szpitala Gelert? No muszą mieć coś do powiedzenia

 2. 2
  +17
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 14.06

  Jakie miasto takie atrakcje.....

 3. 3
  +21
  ~ jan_z_ szaroplyty
  Środa, 14.06

  Sprzedał jeden, kupił drugi, niech mu służy przez czas długi.

 4. 4
  --7
  ~ opus
  Środa, 14.06

  ręce opadają wymienileś samych zydkow . oni sprzedali i sprzedaja nasz kraj nasze dobra narodowe. oni i ich partia zniszczyli i nadal chca niszczyc polske

 5. 5
  +1
  ~ kreciol
  Środa, 14.06

  to pokazuje różnicę intelektualną pomiędzy naszymi urzędasami , a resztą świata. Miernota umysłowa na łączności 1 jest porażająca, zaczynając od właściciela złotego kibla i debilnego przedziałka, poprzez kaowca jocza i jego stado baranów, skończywszy na zarządzaniu kryzysowym, planowaniu przestrzennym, oświacie, ... tak by można wymieniać do 20:00 bez przerwy

 6. 6
  +12
  ~ mius
  Środa, 14.06

  Poczytajcie artykuł i opinie mieszkańców Rudy Sląskiej : https://rudaslaska.com.pl/i,na-rondzie-unii-europejskiej-stanal-tramwaj,200274,1283658.html

 7. 7
  +15
  ~ mius
  Środa, 14.06

  ...widać, że to dla nich wątpliwa atrakcja...

 8. 8
  +8
  ~ AdamAGB
  Środa, 14.06

  Faktycznie nabrał nowego życia

 9. 9
  +9
  ~ gosc
  Środa, 14.06

  No ale ten rdzawy kolor to jakas pomyłka. Ja myslalem ze to przed renowacja jest.

 10. 10
  +2
  ~ as
  Środa, 14.06

  rdzawy bo Ruda śląska

 11. 11
  +1
  ~ Mateo
  Czwartek, 15.06

  Ten kolor to chyba jakiś żart... Teraz tylko wzbudza salwy śmiechu...

 12. 12
  0
  ~ ccc
  Czwartek, 15.06

  co ten złom stylizowany ma symbolizować na tym rondzie Unii Europejskiej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.