Niedziela, 18.03.2018, Imieniny: Anzelm, Cyryl, Edward
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Powstanie plan adaptacji Elbląga do zmian klimatu. Prezydent powołał specjalny zespół

16.03.2017, 10:20:46 Rozmiar tekstu: A A A
Powstanie plan adaptacji Elbląga do zmian klimatu. Prezydent powołał specjalny zespół

Powodzie, wichury, susze, wysokie temperatury oraz występujące w Elblągu zjawisko cofki - to tylko niektóre z zagrożeń dla naszego miasta, jakie związane są ze zmieniającym się klimatem. Magistrat zamierza w najbliższym czasie opracować Plan Adaptacji Elbląga do Zmian Klimatu, który zawierał będzie propozycje konkretnych działań chroniących miasto przed zmieniającym się klimatem. W związku z tym prezydent Elbląga powołał 19-osobowy zespół urzędników, który pomoże przygotować taki dokument.

Ministerstwo Środowiska od 2015 r. realizuje projekt, którego celem jest opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Zmiany klimatu niosą realne i wymierne skutki społeczno-gospodarcze dla państw i miast. W przypadku Polski straty przypisywane zmianom klimatu powstałe w latach 2001-2010 wyniosły ok. 54 mld zł. Zdaniem Ministerstwa Środowiska podjęcie działań adaptacyjnych jest konieczne, aby uniknąć kolejnych strat. 

Realizowany przez MŚ projekt jest realizacją wskazań Strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu (SPA 2020), pierwszego rządowego dokumentu będącego odpowiedzią na wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Kwestia adaptacji w miastach jest jednym z kluczowych jego priorytetów. Z tego względu strategia zawiera rekomendację, aby do 2020 r. we wszystkich miastach w Polsce liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców zostały przygotowane lokalne plany adaptacyjne. Powinny one zawierać specyficzną dla danego miasta analizę wrażliwości na zmiany klimatu oraz pakiet działań adaptacyjnych.

Do ministerialnego projektu przystąpił także Elbląg. Nasze miasto w lipcu 2015 r. zawarło z MŚ porozumienie, w którym zobowiązało się do opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Elbląg. 

Dla opracowania tego dokumentu niezbędne jest dokonanie diagnozy sytuacji oraz oceny podatności miasta na zmiany klimatu i identyfikacji ryzyk związanych ze zmianami klimatu w mieście

- informuje Bożena Jolanta Warzecha, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu.

W związku z tym w ratuszu powołano zespół ds. opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu. Zespołowi przewodniczyć będzie wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. Na lidera zespołu wybrano dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Justynę Kowalczyk, a zastępcą lidera zespołu została Magdalena Piotrowicz, specjalista w Referacie Ochrony Środowiska. Oprócz wspomnianej trójki w zespole zasiądzie 16 innych urzędników. 

W gronie tym znaleźli się: 

Bożena Jolanta Warzecha - kierownik Referatu Ochrony Środowiska, 

Tomasz Świniarski - kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Mariusz Grudziński - główny specjalista w Referacie Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Elżbieta Gieda - dyrektor Departamentu Inwestycji

Sławomir Skorupa - dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji

Katarzyna Wiśniewska - dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury

Maciej Cichosz - dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich

Irena Szlas-Zielińska - kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej

Anna Kawińska-Chomiuk - podinspektor w Urzędzie Miejskim

Marek Kuna - kierownik Referatu Inwestycji Drogowych w Departamencie Zarząd Dróg

Joanna Marchlewska - główny specjalista w Departamencie Strategii i Rozwoju

Monika Kurpanik - główny specjalista w Referacie Zdrowia i Spraw Społecznych

Maciej Pietrzak - Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych

Ewa Wolińska - specjalista ds. gospodarki wodnej

Małgorzata Sokołowska - inspektor ds. ochrony powietrza i ochrony przed hałasem

Teresa Olewnik - inspektor ds. edukacji ekologicznej, rolnictwa i ochrony gruntów rolnych.

Powołanie Zespołu Miejskiego daje gwarancję właściwej współpracy z Ministrem Środowiska i wykonawcą projektu Planu, w tym udziału w procesie bieżącej analizy efektów pracy wykonawcy na poszczególnych etapach realizacji tego zadania

- uzasadnia Bożena Jolanta Warzecha, kierownik Referatu Ochrony Środowiska.

Co ciekawe miasto na opracowanie planu nie wyda ani złotówki. Wszelkie koszty z tym związane pokrywać będzie Ministerstwo Środowiska, które bierze na siebie główne zadania organizacyjne projektu. Elbląski Magistrat podkreśla, że ewentualna realizacja zadań określonych w tym dokumencie będzie fakultatywna i zależna od zasobów budżetowych miasta. 

Ministerstwo Środowiska zapowiada, że na realizację inwestycji wynikających z opracowanych planów, miasta będą mogły pozyskiwać środki m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, z regionalnych programów operacyjnych oraz dzięki środkom z narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ lulu
  Czwartek, 16.03

  Brawo Ania!!! :o)

 2. 2
  +10
  ~ yert
  Czwartek, 16.03

  no to mamy specjalistów co nas ochronią przed falą jaka np. może powstać po odpaleniu przez ruskich atomu na zalewie,, fala powodziowa - tsunami zaleje miasto w ciągu 5 minut, Fukoshima przy tym to była dziecinna igraszka,

 3. 3
  +17
  ~ Marian
  Czwartek, 16.03

  No nie!!, to musi być zespół? przecież taka praca powinna wynikać z zakresu obowiązków na zajmowanych stanowiskach. Przeważnie tak jest , że gdzie kucharek w tym przypadku 5, tam niema co jeść.

 4. 4
  +21
  ~ Muczaczos
  Czwartek, 16.03

  Ale się ubawiłem cytuje "Powstanie plan adaptacji Elbląga do zmian klimatu. Prezydent powołał specjalny zespół" a tak konkretnie to o co chodzi? Elbląg sam od 1237 roku kiedy został założony przez Hermana Von Balk dzielnie sobie radzi tak ze zmieniającym się klimatem, tragicznymi dziejami czasu oraz tymi co nim rządzili poradzi sobie jeszcze przez następne dekady więc nie kumam o co tu kaman?! W tym zespole brakuje jeszcze tylko proboszczów parafii elbląskich jakiegoś zielarza i wróżbity?

 5. 5
  +17
  ~ Wacław
  Czwartek, 16.03

  Ja prdle ... śnie chyba. Ten zakichany grajdoł ledwo zipie, 90 proc. mieszkańców żyje z zasiłków albo z pensji minimalnej a sołtys zespół do spraw klimakterium powołuje ...

 6. 6
  +13
  ~ LSD
  Czwartek, 16.03

  Tematy zastępcze , bicie piany . Typowe dla byłego ustroju .

 7. 7
  +14
  ~ ??? !!
  Czwartek, 16.03

  W Elblągu nie ma innych poważniejszych problemów ???

 8. 8
  +15
  ~ Hę .. ??
  Czwartek, 16.03

  Ktoś ***zi w fotel i się ..nudzi ??

 9. 9
  +16
  ~ j23
  Czwartek, 16.03

  Powołano kolejny zespół , - tak jak w obecnym rządzie - komisja ,zespół podkomisja itp..... , tylko niech napiszą czy - ZESPÓŁ DZIAŁA W RAMACH SWOICH OBOWIĄZKÓW - etat urzędnika , CZY MAJĄ DODATKOWE FUNDUSZE....., bo już działa kilka ;ZESPOŁÓW " - a TEMATEM ZAJĘĆ JEST POZORACJA ZAJĘĆ ......, zapewne zespół orzeknie że należy w razie cofki w ZIMĘ PRZY MINUS 10 STOPNI ROZKŁADAĆ RĘKAWY i napełniać wodą słodką...... NA BRZEGU RZEKI , BY NASTĘPNIE LEŻAŁY PONAD MIESIĄC I BYŁY NAPRAWIANE NA KOSZT PODATNIKA .....

 10. 10
  +16
  ~ Dede
  Czwartek, 16.03

  Ale nie napisaliście najważniejszego ! Kto ile zarobi na tym zespole ... a ... i kiedy Zespół ds. powoływania Zespołów ?

 11. 11
  +11
  ~ Hendryk
  Czwartek, 16.03

  Dyktatura poje...ów. Nie dają k.... rady zlikwidować bezrobocia a biorą się za bary z cyklicznymi zmianami klimatu ziemi i to akurat pan Wróblewski z zespołem facet który od lat nie może zmienić klimatu na Modrzewinie

 12. 12
  +15
  ~ j23
  Czwartek, 16.03

  następny zespół będzie to ZESPÓŁ DO SPRAW KOORDYNACJI PRAC ZESPOŁÓW ......już istniejących....

 13. 13
  0
  ~ zespół
  Czwartek, 16.03

  osoby w "zespołach" w urzędzie działają w ramach swoich pensji, bez obaw to nie rządowe komisje śledcze ;-)

 14. 14
  +6
  ~ wist
  Czwartek, 16.03

  Czy p. Wróblewski śpiewa już ... ja to mam klawe życie..., bo zespoły za mnie pracują? Czy więc dlatego prezydent pokazuje się na przemiłych uroczystościach i wiecach wyborczych?

 15. 15
  +2
  ~ gg22
  Czwartek, 16.03

  Proponuję stworzyć zespół który stwierdzi dlaczego nikt nie chce głosować na obecnego sołtysa Kiedy zespół to po jednym posiedzeniu stwierdzi i przedłoży materiał zleceniodawcy , sołtys zwolni wszystkich bo nie napisali tego czego oczekiwałem, że nie ma takich osób.

 16. 16
  +8
  ~ wierzący
  Czwartek, 16.03

  dobrze by było poznać jakie zakresy zadań będą realizować poszczególni członkowie zespołu i jakie posiadają kwalifikacje i doświadczenie w temacie adaptacji miast do zmian klimatycznych. Chyba są to wysokiej klasy specjaliści. Najlepsi w naszym mieście. Jako mieszkaniec który zaufał obecnemu Prezydentowi mam prawo tak sadzić.

 17. 17
  +3
  ~ Nowoczesny
  Czwartek, 16.03

  Pani Prezydencie Wróblewski, a gdzie konsultacje społeczne? Czy urzędnicy miejscy są wszystkowiedzący i nieomylni, czy po prostu celem jest opracowanie "czegokolwiek i na odwal"!?

 18. 18
  +6
  ~ Jako komisja panu zabraniam
  Czwartek, 16.03

  Czasy się zmieniają a oni ciągle w komisjach. Co gorsza nie ma tu najważniejszej specjalistki od wszystkiego - MArysi Koseckiej, dlatego trzeba zbojkotować prace tej komisji.

 19. 19
  +3
  ~ " Skuteczny "
  Piątek, 17.03

  A dlaczego, nie ma w zespole Pana Wojciecha Rudnickiego , być może przyszłego wice prezydenta a może nawet samego nr 1 w Elblągu ?? : ) Jak to sam On ... zasugerował . Przecież, posiada wszechstronne wykształcenie i " wiedzę "

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.