Poniedziałek, 17.02.2020, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Czy budynek dworca Elbląg Zdrój trafi w ręce Miasta? Rozmowy z PKP trwają już 2 lata

17.12.2015, 12:35:38 Rozmiar tekstu: A A A
Czy budynek dworca Elbląg Zdrój trafi w ręce Miasta? Rozmowy z PKP trwają już 2 lata
Fot. Adrian Sajko

Czy wybudowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku dworzec kolejowy Elbląg Zdrój doczeka się zagospodarowania? Póki co nic na to nie wskazuje. Obiekt z każdym rokiem popada w coraz większą ruinę. Szansą na zmianę tej sytuacji miało być przejęcie przez Miasto budynku na własność. Niestety rozmowy z PKP w tej sprawie trwają już ponad dwa lata i dotąd nie przyniosły żadnego rezultatu.

Zbudowany pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia obiekt dworca Elbląg Zdrój, przez długi czas służył elblążanom, którzy podróżowali kolejną w stronę Braniewa. W czasach swojej świetności, w jego wnętrzach znajdowała się poczekalnia, kasy biletowe, pomieszczenie dla zawiadowcy stacji, a nawet bar serwujący posiłki dla podróżnych. Tak było jeszcze w latach dziewięćdziesiątych.

Wraz z ograniczaniem ruchu pociągów na linii kolei nadzalewowej, umierało także życie na dworcowej poczekalni. W końcu PKP zaczęła wynajmować obiekt pod funkcje usługowe. W kolejnych latach w budynku znajdowała się kolektura totalizatora sportowego, piekarnia, drukarnia, sklep spożywczy, a w końcu sklep motoryzacyjny. Od dłuższego czasu budynek stoi jednak pusty i niszczeje. Zarośnięte perony, powybijane w oknach szyby oraz popisane mury dawnego dworca, sprawiają dziś przygnębiający widok. Szansą na jego ożywienie miało być przejęcie budynku przez władze Elbląga.

Budynek dworca stanowi bowiem własność spółki PKP S.A., natomiast działka przy ul. Portowej, na której jest on zlokalizowany należy do Miasta. Wobec tego spółka PKP wystąpiła do elbląskiego magistratu z propozycją uregulowania stanu prawnego nieruchomości. Miasto w zamian za budynek dworca Elbląg Zdrój, zaoferowało spółce PKP działkę, przez którą biegnie torowisko. Rozmowy w sprawie transakcji trwają już od 2013 roku. Z jakim skutkiem?

Rozmowy w kwestii uwarunkowań dotyczących przejęcia przez Miasto tego obiektu, cały czas jeszcze się toczą. Wymieniamy się z PKP listami i żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Miasto nie ma także jeszcze koncepcji na zagospodarowanie dawnego dworcowego budynku

- mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Z podobnym zapytaniem zwróclismy się także do PKP.

Prowadzimy rozmowy z Miastem dotyczące przekazania dworca Elbląg Zdrój. Wystosowaliśmy do samorządu propozycję przejęcia obiektu nieodpłatnie na cele transportowe (zgodnie z art. 39 ust. 3 Ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”). Obecnie oczekujemy na decyzję Miasta w tej sprawie

- informuje Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A.


 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ stefano
  Czwartek, 17.12

  pewnie kolejna biedronka albo lidl ale tak na poważnie... obiekt spory wiec można zrobić coś dla potrzebujących bezdomnych/ubogich albo młodzieży czy starszych pod patronatem Miasta Elbląg i chętnych sponsorów którzy mogli by się przyczynić do wsparcia lokalnego społeczeństwa umacniając i ocieplając swój wizerunek

 2. 2
  0
  ~ pampi - ZAWADA
  Czwartek, 17.12

  "Miasto nie ma także jeszcze koncepcji na zagospodarowanie dawnego dworcowego budynku " TAK patrząc na jego stan techniczny , miastu remontować go. Nie bardzo by się opłacało , jak widać po różnych firmach wynajmujących , miejsce niezbyt atrakcyjne ale ...może browar byłby zainteresowany ??

 3. 3
  +2
  ~ Stroskany
  Czwartek, 17.12

  Stara prawda głosi, że z koleją nikt nie wygra. To swojego rodzaju państwo w państwie. Może jednak , zważywszy ma bliskie sąsiedztwo zainteresowany by był zagospodarowaniem tego obiektu. Może kręgielnia z jakimś pubem ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.