Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Miasto przegrało sprawę ze spółką córką Grupy Orbis i od roku czeka na rozpoznanie złożonej kasacji

08.09.2015, 07:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto przegrało sprawę ze spółką córką Grupy Orbis i od roku czeka na rozpoznanie złożonej kasacji
Tak pierwotnie wyglądać miał Hotel Ibis w Elblągu. Wizualizacje przygotowane w 2011 r. przez spółkę AGK Architekci AW z Warszawy

22 października Sąd Najwyższy w Warszawie rozpatrzy skargę kasacyjną, jaką miasto Elbląg złożyło w kwestii zwrotu spółce Hekon Hotele Ekonomiczne 200 tys. zł wpłaconej przez nią kary. Batalia sądowa w tej sprawie ciągnie się już od dwóch lat i dotyczy kar umownych, jakie Miasto nałożyło na warszawską firmę w związku z niewywiązaniem się przez nią z budowy hotelu przy ul. Tysiąclecia.

Cała historia ma swój początek w lutym 2007 r. Wówczas spółka córka Grupy Orbis - Hekon Hotele Ekonomiczne S.A. w Warszawie, zakupiła od Miasta działkę przy Al. Tysiąclecia. Inwestor za nieruchomość o powierzchni 22 arów, zapłacił ponad 817 tys. zł. Na działce miał stanąć hotel typu Ibis o standardzie dwugwiazdkowym. Inwestor deklarował wybudowanie obiektu siedmiokondygnacyjnego ze 110 pokojami hotelowymi. Miał również powstać parking podziemny i naziemny oraz restauracja.

Zgodnie z umową, inwestor miał zakończyć budowę obiektu w grudniu 2009 r. Terminu nie dotrzymał, tłumacząc się kryzysem ekonomicznym i nierentownością przedsięwzięcia w tym okresie. Władze Elbląga, chcąc przymusić inwestora do rozpoczęcia zabudowy działki, zaczęły na niego nakładać kary umowne (100 tys. zł za każdy rok zwłoki).

Warszawska spółka postanowiła więc sprzedać działkę, a gdy nie znalazł się żaden chętny, wyszła do elbląskiego magistratu z propozycją zamiany nieruchomości. We wrześniu 2012 roku, Hekon chciał oddać Miastu teren przy Al. Tysiąclecia, w zamian na inną nieruchomość należącą do miasta, przeznaczoną pod inwestycje (pomiędzy ul. Kilińskiego i Fredry). Do transakcji nie doszło, gdyż zgody na nią nie wyrazili elbląscy radni.

Wobec kolejnego niepowodzenia, spółka Hekon w styczniu 2013 roku oficjalnie poinformowała, że definitywnie rezygnuje z planów budowy hotelu w Elblągu i zamierza pozbyć się działki przy Tysiąclecia. W tym samym roku inwestor złożył do Sądu Okręgowego w Elblągu pozew przeciwko Miastu Elbląg o zapłatę 200 tys. zł, czyli zwrot kar umownych oraz uznanie nieważności klauzuli umownej, na podstawie której, spółka zobowiązana była do zapłaty kary umownej. W październiku 2013 r. elbląski Sąd oddalił jednak powództwo spółki.

Hekon nie poddawał się i wniósł do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku apelację od tego wyroku. W 2014 r. gdański Sąd uznał, że zapis nakładający karę za niezrealizowanie inwestycji w umownym terminie nie powinien znaleźć się w umowie i nakazał zwrot 200 tys. zł wpłaconej przez spółkę kary, plus koszty sądowe w wysokości ok. 40 tys. zł. Miasto zastosowało się do decyzji sądu i zwróciło pieniądze warszawskiej firmie. Na tym jednak sprawa się nie zakończyła. W lipcu zeszłego roku Urząd Miejski złożył do Sądu Najwyższego w Warszawie odwołanie kasacyjne od wyroku Sądu Apelacyjnego.

Skarga kasacyjna wpłynęła do Sądu Najwyższego dopiero 23 października 2014 r. Od tego czasu oczekiwała na wyznaczenie terminu posiedzenia niejawnego w przedmiocie przyjęcia jej do rozpoznania. Okazuje się, że sprawa zostanie rozpatrzona... po roku od momentu jej przyjęcia przez Sąd Najwyższy.

Skarga kasacyjna w sprawie zarejestrowanej pod sygn. IV CSK687/14 zostanie rozpoznana przez Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym 22 października 2015 r.

- poinformowała nas Agata Raczkowska z Zespołu Prasowego Sądu Najwyższego.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Orbis SA, właściciel nieruchomości przy ul. Tysiąclecia nadal poszukuje inwestora, który na tej działce wybuduje hotel pod jedną z marek Grupy Orbis (np. Ibis, Novotel lub Mercure).

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się w ubiegłym tygodniu także do Urzędu Miejskiego. Oczekujemy na odpowiedź z ratusza.

AKTUALIZACJA:
W środę (9 września) otrzymaliśmy komentarz do artykułu z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. Jego pracownik Łukasz Mierzejewski, przekazał nam, że Miasto czeka w tej chwili na decyzję Sądu Najwyższego. Do tego czasu nie będzie podejmować żadnych działań związanych z egzekwowaniem ewenntuanych należności, naliczanych za nie wywiązanie się inwestora z umowy o zabudowie tej działki.W tym miejscu przy Al. Tysiąclecia powstać miał Hotel Ibis

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ realista
  Wtorek, 08.09

  Umowa jest umowa, skoro byl zapis ze sa kary to trzeba sie z tym liczyc. Tak orzekl sad 1 instancji, to co sie stal ow II to kpiny. I co mamy. Kolejna "puszcze" w Elblagu, bo "inwestor" sie wykreca.

 2. 2
  +9
  ~ A1
  Wtorek, 08.09

  Jeżeli miasto przegra, to będzie następna kompromitacja urzędników (w ostatnim czasie były między innymi takie wpadki: "witacze", mosty zwodzone z odpadającymi drewnianymi kostkami, Budżet Obywatelski, który realizował i realizuje inwestycje dla wybrańców "za szlabanami"). Czy ktoś słyszał o jakiś karach dla urzędasów za te "wpadki"?

 3. 3
  +7
  ~ szczerze
  Wtorek, 08.09

  Szczerze -chory kraj ,chore przepisy.Najlepiej n****ć na to wszystko.

 4. 4
  0
  ~ taki klimat
  Wtorek, 08.09

  państwo kolesi i korupcja

 5. 5
  0
  ~ babcia
  Środa, 09.09

  a dlaczego radni nie wyrazili zgody na zamianę działek ?

 6. 6
  0
  ~ elgik
  Środa, 09.09

  No, to jeszcze mamy czkawkę po pomysłach Nowaczyka...

 7. 7
  +1
  ~ mieszkanka
  Środa, 09.09

  Proszę o odpowiedż- Dlaczego radni nie wyrazili zgody na zamianę działek?

 8. 8
  0
  ~ Mors
  Czwartek, 10.09

  O tych niepowodzeniach z ław sądowych , to już nie chce się czytać. Urząd Miast zatrudnia prawników , płaci ciężka kasę i nic z tego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2167389392853