Dziś święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku (już 5 maja zostało uznane za Święto Narodowe). To także wolny dzień od pracy.
Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła ona konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.
Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja, ponieważ większość posłów opozycji, którzy sprzeciwiali się tej konstytucji, była… na urlopie wielkanocnym. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po ponad siedmiogodzinnych obradach, Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał sam król Stanisław August Poniatowski.
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, zwanej w tamtych czasach „gołotą”. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, ale również prawo nabywania szlachectwa.
Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 pełnomocników jako swoich przedstawicieli, którzy zaś mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.
Ludzie są tak zmęczeni tą walką, złośliwościami, nienawiścią, że uciekają jak najdalej nawet od świętowania tak ważnego święta! Winę za to ponoszą politycy, którzy doprowadzili do złych emocji ! Dlatego kto może ucieka i chlonie na wyjazdach tylko dobre emocje nie patrząc na wykorzystywanie święta dla politycznych gierek przed wyborami! Zdrowiej i normalniej się wtedy żyje przynajmniej przez chwilę! Te polityczne kliki niech świętują same że sobą....I wygłaszają te swoje "wzniosle" odczyty z kartki !
"Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym." - co to za brednie i jakaś nowomowa wprowadzająca w błąd? Konstytucja 3 maja w Polsce została ustanowiona 3 maja 1791 roku jako pierwsza w Europie i druga na świecie - więc co tam za pierdoły o 1919 roku i litwie? Święto jest polskiej Konstytucji z 3 maja 1791 roku i żadnej innej (a do dziś było ich już troche, jednak tamta była przełomowa - dobrze czy źle ale przełomowa i stąd święto). Ps. w 1919 roku była tylko tzw. "mała konstytucja" i to w lutym. Redakcja czy wy czytacie brednie co piszecie?
Ukrywaku pod „Tylko zdrowa izolacja”, wyczuwam w Tobie pobratymca może nie z Galaktyki, ale w sposobie patrzenia na otaczającą rzeczywistość. Wszystkiemi odnóżami, a mam ich bezliku, podpisuję się pod Twemi zapisanymi tu wersami. Jam dziś Majował w kadyńskich lasach i na plaży. Powtórzę raz jeszcze, MAJOWANIE w tym roku jest REWELACYJNE! I nieważne, że wszelakie robactwo nas pogryzło nawet w intymne miejsca, gdyśmy się przedzierali przez kadyńskie krzaczory. Amazonia wysiada. Wydrapało nas dokumentnie i noc z pewnością będzie nieprzespana. Nieważne, na dłużej wspomnienia zostaną. A Arc niech się pławi i rozkoszuje w odmętach zazdrości, nienawiści, obrzygactwa i wszystkiego innego negatywnego, co On sobie wymyśli. Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej polskiej krainie… Brak miejsca na więcej