Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Koncert z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO (zobacz zdjęcia)

28.04.2024, 20:01:31 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Koncert z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO (zobacz zdjęcia)
Fot. DK

25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO uczczono dziś (28 kwietnia) w Elbląg. Koncert z okazji jubileuszu odbył się w niedzielne popołudnie w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Na scenie wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Zobacz galerię zdjęć.

 

 

 

Elbląg jest jednym z kilku miast, w których rocznicę 25 lat obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim obchodzono w wyjątkowy sposób-koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W uroczystości, która odbyła się dziś, 28 kwietnia w elbląskim teatrze, wziął udział wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek. Na widowni zasiedli również m.in. żołnierze z elbląskich jednostek, parlamentarzyści, a także przedstawiciele samorządu województwa i lokalnego.

 

 

 

"NATO idziemy by Europa była jedna, NATO idziemy, żeby ludzki był ten świat". Słowa tej pieśni, która powstała 25 lat temu, wtedy gdy wchodziliśmy do NATO najlepiej i najpełniej oddają sens i filozofię naszej obecności w Traktacie Północnoatlantyckim. To jest to, co gwarantuje nam bezpieczeństwo, że możemy, mając znakomicie przygotowaną armię, mając możliwości działania operacyjnego tworzyć sojusze, które obok naszej własnej zdolności, będą przy wspólnocie działań gwarantowały bezpieczeństwo i życie w spokoju mieszkańcom naszego kraju, a także mieszkańcom całej Europy

- mówił Stanisław Wziątek.

 

 


- Powinniśmy robić wszystko, by kolejne lata, kolejne współdziałania z naszymi sojusznikami, dawały nam gwarancję bezpieczeństwa. - podkreślił wiceminister. - Powinniśmy, tutaj w Polsce, budując tę jedność narodową, stawiając na Wojsko Polskie, na jego modernizację, znakomite wyszkolenie, budować także tę wspólną odporność państw, gwarancję, że każdy mieszkaniec naszego kraju będzie miał poczucie bezpieczeństwa i będzie wiedział, że jesteśmy dobrze przygotowani do tego, aby chronić jego życie.

 

 

Podczas koncertu okolicznościowymi medalami, nadanymi przez ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, "osobom szczególnie zasłużonym w procesie akcesji polski w NATO i rozwijaniu współpracy w ramach Sojuszu uhonorowani zostali: wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska, starosta elbląski Maciej Romanowski, wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu Zenon Brzuszko oraz dowódca Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny- Wschód płk Andrzej Duda.

 

 

 

 

Przystąpienie do paktu NATO, który pokazywał swoją misję, sposób służby, współpracy, ćwiczeniami, swoją skuteczność, było przejawem ogromnej odpowiedzialności, ogromnym współdziałaniem wszystkich środowisk politycznych

- dodał Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski.

 

 

 

Inwazja Rosji na Ukrainę postawiła Sojusz przed jednym z najpoważniejszych wyzwań od czasu jego powstania. W odpowiedzi na nowe zagrożenia nastąpił powrót do obrony kolektywnej, jako głównej misji sojuszu, czego wyrazem było wzmocnienie wschodniej flanki siłami batalionowych grup bojowych NATO w Polsce i krajach nadbałtyckich, oraz utworzenie dwóch wielonarodowych dowództw w tej części Europy, w tym Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w naszym mieście. Aktualnie sojusz jest w trakcie implementacji założeń nowej strategii militarnej i dokumentów pochodnych, w tym koncepcji odstraszania obrony, której założenia są niezwykle korzystne z punktu bezpieczeństwa Polski. W konsekwencji nastąpiła intensyfikacja ćwiczeń sojuszniczych na niespotykaną, od zakończenia zimnej wojny, skalę. (...) Dziś mogę państwa zapewnić, że jako Sojusz jesteśmy gotowi na współczesne wyzwania, ciężko pracujemy, aby transformacja odpowiadająca nowym zagrożeniom, była sprawnie implementowana, co w konsekwencji zniechęci naszych adwersarzy do podejmowania prób zbrojnej konfrontacji

- zapewniał gen. dyw. Zenon Brzuszko, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu.

 

 

 

Podczas wydarzenia wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Ze sceny popłynęły m.in. znane utwory patriotyczne. Koncert w Elblągu był ostatnim z całego cyklu podobnych wydarzeń zorganizowanych w wielu miastach Polski.

 

 

 

Tego rodzaju spotkania mają szczególne znaczenie. Pokazujemy, że nie tylko z bronią, nie tylko w działaniu, które ma militarne znaczenie, możemy budować naszą wspólność. Możemy także budować ją dzięki naszej kulturze tożsamości, naszej tradycji

- podkreślił wiceminister obrony narodowej.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Koncert z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO ( zdjęć 132 )
Dodano: 2024-04-28 | Fot. DK
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ P. Klim na Prezydenta
  Poniedziałek, 29.04

  Ale żenada. Koncerty, ordery, bankiety. Nieroby z ruską mentalnością

 2. 2
  +6
  ~ lump
  Poniedziałek, 29.04

  koncert dla swoich ? - nic nie było wiadomo wcześniej

 3. 3
  +2
  ~ Meloman
  Poniedziałek, 29.04

  Koncert powinien odbyć się w Centrum Spotowo-Biznesowym, a nie na sali w Teatrze, Elbląg jest dużym miastem i ma wielu mieszkańców, to nie wieś! Na widowni głównie wojsko i emeryci, to jakiś żart...

 4. 4
  --3
  ~ do pierwszy wpis
  Poniedziałek, 29.04

  przypomnij sobie kiczowaty koncert państw NATO w Elblagu który pisiory urządzili.O wieksze badziewie trudno!

 5. 5
  +8
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 02.05

  Zdrajcy i kolaboranci zaoceanicznego okupanta RP, pluć to mało. Pytam po raz enty jankesko-NATOwską agenturę, w tym pseudo-lewicową - kto i kiedy zapytał Polaków czy chcą wstąpić do imperialnego, ludobójczego i zwyczajnie zbrodniczego NATO-sojuza, który jest odpowiedzialny za rzeź milionów ofiar w swojej niechlubnej historii i prowadzenie imperialnej wojny dziś na Ukrainie? Dlaczego łajdackie elity podjęły tę łajdacką decyzję ponad głowami Polaków, bez jakiejkolwiek społecznej legitymacji? Ile za to wzięliście, zdrajcy? Znajdzie się jakiś cwaniaczek, zwłaszcza ze środowiska sprzedawczyków z PO-PiS-SLD, który mi NATO pytanie odpowie? #historia #tePytania; #PrawdaWasWyzwoli, #obrońcyNazioli; ☠⚡

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.7490200996399