Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

10 tys. elblążan podpisało się za przejęciem i "IV portem morskim RP"

28.04.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
10 tys. elblążan podpisało się za przejęciem i "IV portem morskim RP"
Fot. Paweł Friedrich

Będziemy walczyli o ten port. Elbląg zasługuje na wiele. Patrząc, jak pan prezydent i jego współpracownicy zarządzają miastem, widzimy jedną rzecz - oni nie mają w sercu Elbląga, oni mają w sercu tylko i wyłącznie swój partykularny, polityczny interes - mówił wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka dziś (28 kwietnia), podczas konferencji prasowej w Elblągu.

 


10 tys. i 12 podpisów poparcia dla pomysłu "dokapitalizowania 100 mln zł portu w Elblągu", a w konsekwencji przejęcia go przez Skarb Państwa, zebrał komitet społeczny założony przez Prawo i Sprawiedliwość. Akcja trwała 4 tygodnie. 

 

Akcja przebiegała bardzo dobrze. Mieszkańcy świetnie rozumieją potrzebę utworzenia IV portu, dokapitalizowania go, zagwarantowania inwestycji na przyszłe lata. Zdarzały się podpisy osób spoza Elbląga, potwierdzam to, ale były to osoby, które nie mieszkają w Elblągu, ale pracują tutaj i też są zainteresowanie rozwojem miasta. Te blisko 300 podpisów, nie było branych pod uwagę w łącznej liczbie

 

- mówił Marek Pruszak, radny PiS i koordynator zbiórki. 

 


Komitet społeczny zapowiada kolejne działania. - Będziemy chcieli zwołać sesję nadzwyczajną aby zobligować prezydenta, poprzez radę, aby rozpoczął dialog, konstruktywną rozmowę z rządem na ten ważny dla elblążan temat - dodał Pruszak. 

 

 

Dzięki staraniom rządu Prawa i Sprawiedliwości otwiera się olbrzymia szansa dla Elbląga, dla całego regionu elbląskiego. Żeby to w pełni wykorzystać, musimy zadbać o to, aby port morski w Elblągu się rozwijał. Miasto nie ma na to środków, dlatego padła dobra, rozsądna, kompromisowa propozycja rządu dokapitalizowania kwotą 100 mln zł i uczynienie tego portu IV portem RP, czyli takim, jak Gdańsk, Gdynia, czy kompleks Szczecin - Świnoujście. W obecnej sytuacji, w jakiej jesteśmy w Elblągu, wiemy, że ten port morski wykorzystuje 10 proc. swojej zdolności przeładunkowej. W perspektywie kilku kolejnych lat i możliwości inwestycyjnych moglibyśmy doprowadzić do tego, że moce przeładunkowe by się zwiększyły, a tym samym sama zwiększyłaby się zdolność przeładunkowa. Do tego trzeba środków, a jak wiemy doskonale, pan prezydent Wróblewski przeznacza 0 zł na inwestycje w porcie, w bieżącym roki i 0 zł do 2035 roku. Port morski w Elblągu obecnie bardziej pełni rolę parkingu dla TIR-ów, a nie portu z prawdziwego zdarzenia

 

- podkreślał wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, obecny na konferencji. 

 


Politycy PiS, podczas konferencji prasowej, skomentowali również badanie opinii elblążan organizowane przez miasto (głosowanie, stacjonarne i internetowe, potrwa do 7 maja - więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). 

 

 

Gdy usłyszałem, że pan prezydent Wróblewski chce zapytać mieszkańców o to, czy są za propozycją rządu, uważałem, że to dobry pomysł. Radni PiS również chcieli konsultacji z mieszkańcami Elbląga. Tylko że "badanie opinii elblążan w zakresie przyszłości portu morskiego" nie ma nic wspólnego z pytaniem elblążan, czego chcą. To intencyjne, zmanipulowane pytanie, które zlecił pan prezydent. Chyba wszyscy wiemy, jaki będzie wynik, pan prezydent nie pozwoli sobie, aby w sposób miarodajny i rzetelny przeprowadzić takie badanie

 

- mówił Andrzej Śliwka. 

 


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Konferencja - port ( zdjęć 16 )
Dodano: 2023-04-28 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Czekający na zmiany !
  Piątek, 28.04

  Oczywiscie ze w Elblągu bardzo zmieniły się klimaty! Ludzue po pandemii obudzili się z letargu i chcą też przebudzenia tego miasta! Niestety to stare juz wiekowo pokolenie siedzące latami na stołkach nie jest juz w stanie podnieść z kolan miasto! Nie mają juz siły, zdrowia, pomysłów! Mentalnie tkwią w latach i wieku 20 ! Zostali na etapie przesadzania, ustawiania , knucia i tyle! Stworzyli uklad poddańczy a reszta nie ma znaczenia! Ludzie to juz dostrzegli i chcą zmian! Jakichkolwiek! Te wybory będą tego szansą!

 2. 2
  +13
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 28.04

  Brawo! Ale co dalej? Nie wiem czemu PiS nie zrobi specustawy i nie stworzy tu państwowego portu zamiast cackać się z "sołtysem" naszego miasta. Żeby było jasne. Gdyby Wróbel pokazał przez te wszystkie lata, że dba o miasto zamiast je degradować i sprowadzając do poziomu Wólki Warmińskiej to byłbym za portem miejskim. Ale patrząc na to jak ten gnój gardzi Elblągiem, rzucając kłody pod nogi niemal każdej ciekawej inicjatywie, to trzeba go jak najszybciej od odsunąć, póki i tego zamienił w stertę gruzu. Czego on nie dotknie to zamienia w "szambo". Nie wiem tylko czy jest tak tępy i nieporadny czy ktoś z władz województwa go zadaniuje, żeby sprowadzał Elbląg do parteru.Od lata przyzwyczaja Elblążan do biedy, kameralności i minimalizmu, jakby chciał nas wytresować, żebyśmy nie chcieli za dużo.

 3. 3
  +13
  ~ Port XXI wieku
  Piątek, 28.04

  To jest czas na budowę nowoczesnego portu, który jest przyszłością Elbląga i IV portem RP. Szkoda czasu na czekanie, bo będą nowe możliwości rozwojowe i nowe miejsca pracy. W kasie pusto, więc.....

 4. 4
  0
  ~ Tercia
  Piątek, 28.04

  Za to PIS uzdrowi Elbląg. Z naszym portem będzie tak jak z elektrownią w Ostrołęce promami ze stoczni w Szczecinie mieszkaniami obiecanymi itd.Nie wierze ludziom zPISu że robią to dla Elbląga robią to dla swoich ludzi z partii

 5. 5
  +41
  ~ POlak
  Piątek, 28.04

  Wroblewski, PO Tuska, PSL I Lewica won z Elbląga. Jedynie co potraficie to niszczyć to miasto.

 6. 6
  +4
  ~ Wet
  Piątek, 28.04

  Brawo nie można zmarnować takiej szansy. Tercia co PO i jego przydupasy zrobili dla Elbląga, całe nic. Polakom podnieśli wiek emerytalny, ukradli pieniądze z OFE, zniszczyli stocznie, wyprzedali za grosze fabryki i wybudowali elektrownię atomową oraz wzrosła bezrobocie. To tylko niektóre re z ich sukcesów. Donald obiecywał, że nie podniesie wieku emerytalnego i że nie porzuci stołka premiera i co dotrzymał słowa.

 7. 7
  --3
  ~ Chester
  Piątek, 28.04

  Polak potrafisz samodzielnie jakiś text sklecić czy tylko ta sztampa PO PSL SLD i tak do u.....j śmierci

 8. 8
  +15
  ~ niskorosły
  Piątek, 28.04

  Krasulski ? Schowajcie tego błazna! Tempy łeb! I jego dzieci też.

 9. 9
  +12
  ~ Ale kino dla ubogich-:)
  Piątek, 28.04

  Podobno lewica się zjednoczyla-:))) tzn. kto z kim ?szczegolnie widać to w Elblągu-:)))

 10. 10
  +8
  ~ rodo
  Piątek, 28.04

  Proszę podać w jaki sposób została dokonana weryfikacja osób, które nie są mieszkańcami miasta Elbląg? Komitet nie ma dostępu do danych rejestru mieszkańców. To jest jedna wielka ściema.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8452939987183