Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Specjaliści rozmawiali o wyzwaniach rynku nieruchomości (zobacz zdjęcia)

25.04.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Specjaliści rozmawiali o wyzwaniach rynku nieruchomości (zobacz zdjęcia)
Fot. Paweł Friedrich

Eksperci, samorządowcy, inwestorzy i lokalni przedsiębiorcy spotkali się dziś (25 kwietnia) w elbląskim Hotelu Młyn, aby rozmawiać o trendach, które kształtują aktualny rynek nieruchomości i wyzwaniach, przed jakimi stoi cały rynek inwestycyjny. Za nami Konferencja Reaktywacja Nieruchomości. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia. 

 

 

Rewitalizacja i wykorzystanie istniejących już budynków to jeden z trendów na runku nieruchomości. Jak zrobić to efektywnie, we współpracy z lokalnym samorządem, poszanowaniem istniejącej tkanki miejskiej i w zgodzie ze współczesnymi trendami efektywności energetycznej? Wiedza w tym zakresie Orange Nieruchomości, wspólnie z ekspertami, dzieli się od lat. Kolejną okazją ku temu była Konferencja Reaktywacja Nieruchomości, która obyła się dziś (25 kwietnia) w Hotelu Młyn w Elblągu.

 

 

Projekt Drugie Życie Budynków zainicjowaliśmy w 2016 roku. Zaprosiliśmy do niego ekspertów, dyskutowaliśmy o rewitalizacjach, szukaliśmy sposobu na to, w jaki sposób budynki, które straciły swoją pierwotną funkcję, mogą zaistnieć w przestrzeni miejskiej. Dzięki uzyskanym odpowiedziom mogliśmy wrócić do inwestorów z pomysłami, jak zagospodarować budynki, które w przeszłości służyły jako centrale telefoniczne biura, miejsca, w których była posadowiona infrastruktura telekomunikacyjna

 

- mówi Joanna Szpyra, manager ds. kluczowych klientów, Nieruchomości Orange.

 


Orange Nieruchomości nadal ma ponad 300 nieruchomości na sprzedaż w całej Polsce. 20 z nich znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Na swoją szansę czeka również nieruchomość znajdująca się przy ul. Polnej w Elblągu. - wierzymy, że znajdzie się inwestor, który również zainspiruje się tą historią i pomoże nam na nowo zdefiniować to miejsce. Przykładów takich rewitalizacji mamy bez liku i są to naprawdę spektakularne przykłady, gdy dawne centralne telekomunikacyjne stały się akademikami, hotelami, mieszkaniami, przedszkolami, czy miejscami użyteczności publicznej - dodaje Joanna Szpyra. 

 


Konferencja w Elblągu była okazją również do szerszego spojrzenia na aktualną sytuację rynku nieruchomości. Udział w niej wzięli eksperci, m.in. analityk rynków finansowych Marek Zuber i prezes Strategy&Future Jacek Bartosiak. Dzięki nim uczestnicy wydarzenie poznali odpowiedzi na pytania: Jakie wyzwana stoją przed światowym i polskim rynkiem inwestycyjnym, czy też, jak obecna sytuacja gospodarczo - ekonomiczna wpływa na polski i regionalny rynek inwestycyjny.  Z kolei udział samorządowców, przedstawicieli wojewódzkich instytucji był okazją do spojrzenia na sytuacje z perspektywy lokalnej. 

 

 

"Kryzys to zmiana, zmiana to szansa". To nie jest wyświechtane powiedzenie. Można je odnieść także do rynku nieruchomości, w szczególności nieruchomości komercyjnych. Państwo mówicie: no tak, ale dziś kredyt jest drogi. No dobrze, ale akurat komercyjne nieruchomości amortyzujemy 15 lat, a bywa, że na dłużej. Czy w 15, 20-letniej amortyzacji dwa lata wysokiego oprocentowania w takim bardzo dużym stopniu wpływają na opłacalność projektu? Pewnie nie. Tak jest w mieszkaniówce, gdzie mamy rozliczenie projektu w 2,3, maksymalnie 4 lata, ale  w biurowcach, hotelach, zupełnie inaczej na to patrzymy. Logistyka cały czas jest to rynek mega rozwojowy, na którym bardzo dużo się dzieje. W przypadku biurowców wiemy, że nie ma zapaści, nie ma dramatu, ale czy ruszać do tych inestycji - w wielu miastach nie ma jeszcze odwagi na to, mam takie wrażenie. Z drugiej strony jeśli zakładamy, że ten chory czas w ciągu dwóch, trzech lat się skończy, może to jest właśnie dobry moment, żeby zacząć naszą inwestycję

 

- mówił Marek Zuber.

 

 

Od 2016 roku, kiedy zaczęliśmy program, wiele się zmieniło - mówiła przedstawicielka Orange Polska. - Pandemia to był punkt zwrotny, który przedefiniował wiele procesów na świecie. Na wiele obszarów musieliśmy spojrzeć innymi oczami. Trudno jest rozmawiać o nieruchomościach, sprzedaży nieruchomości, pozyskiwać inwestorów bez zrozumienia procesów, które następują na świecie, bo te procesy mają też wpływ na sam rynek nieruchomości. Ostatnie lata rozgrzewały naszą wyobraźnię. Mówiliśmy o m.in. deglobalizacji, przerywaniu globalnych łańcuchów dostaw, zmieniły się nasze nawyki, sposób, w jaki robimy zakupy, jeszcze bardziej zaistnieliśmy w przestrzeni wirtualnej z naszymi znajomościami, zawieraniem kontaktów, zmienił się również sposób, w jaki wykonujemy pracę, co ma również niemały wpływ na rynek nieruchomości. Trudno też nie skomentować rosnących cen energii, a także inflacji. Bardzo gorącym tematem szczególnie w regionie, w którym się znajdujemy, to są niestabilności polityczne, nowa próba sił wśród światowych mocarstw, ale także słowo, które wiele razy przebija się przez usta obserwatorów to ESG i coraz bardziej wymagająca agenda środowiskowa. Orange jest firmą, która ma bardzo dobre doświadczenia, i szczyci się tym, że jest firmą odpowiedzialną, która bardzo serio traktuje swoje zobowiązania środowiskowe. 

 

Konferencja w Elblągu jest kolejną zorganizowaną przez Orange Polska. Poprzednie jednak najczęściej odbywały się w dużych ośrodkach miejskich, jak Warszawa, Kraków czy Łódź. 

 

 

Każde województwo, każdy region ma swoje charakterystyki, swoje otoczenie, historię. Nie wolno nam tego ignorować w tych rozmowach. Dlatego w czasie popandemicznym zdecydowaliśmy się nazwać to Reaktywacją Nieruchomości, która dotyka dyskusji o inkluzywnej przestrzeni dla mieszkańców, wpisywania się w tkankę miejską z tym, co już jest. Skoro nie możemy tego zburzyć, zastanówmy się jak przywrócić świetność temu miejscu, nie mówię tylko o budynku, ale też o ulicy, lokalizacji,  która odżywa na nowo. Rozmawiając o rewitalizacji, nie możemy robić tego skutecznie bez nawiązania dialogu z samorządami. Dlatego właśnie dziś, również dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Elblągu i innym instytucjom, które nam partnerują możemy rozmawiać o tym regionie

 

- podkreśliła Joanna Szpyra.

 

- Ten format wymiany wiedzy w branży nieruchomości, jak ta konferencja, fajnie się sprawdza. W ostatnim czasie również w kontekście lokalnym. Po kilku latach organizowania tego typu przedsięwzięć w dużych centrach Polski, jak Warszawa, teraz zaczęliśmy koncentrować się na lokalnych centrach, jak np. Katowice, Elbląg, a w najbliższym czasie Jelenia Góra. Zależy nam na aktywizowaniu tych nieruchomości, które są jeszcze nasze, ale w tym kontekście lokalnym - dodał Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska. 

 


Wydarzenie organizowane jest dzięki współpracy nieruchomości Orange z Urzędem Miasta Elbląg. 

 

Info.elblag.pl jest patronem medialnym wydarzenia. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / "Reaktywacja - Nieruchomości" ( zdjęć 80 )
Dodano: 2023-04-25 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ asd
    Wtorek, 25.04

    Orange niech sprzeda ten budynek na Polnej na glowna siedzibe PiS

  2. 2
    +2
    ~ Robert Koliński
    Środa, 26.04

    Burżuazyjno-spekulanckie bicie piany i nawet bym sobie głowy normalnie nie zawracał, ale jednak wprawne oko dostrzegło zatem rozum musi zapytać - w jakim charakterze wystąpił na tej konferencji pan Arkadiusz Kosecki, dyrektor EPT, w panelu eksperckim z udziałem m.in. Jacka Bartosiaka z S&F, ciekawość? Bartosiak to "ekspert" od łupania w wojenny bębenek, wysługiwania się podżegaczom wojennym z NATO i ściągania nam do Polski nowego, krwiożerczego okupanta do Rzplitej jest, zatem choć działalność to dla RP szkodliwa, to obecność jego na sympozjum dla spekulantów i wyzyskiwaczy nawet jakoś staje się w tym kontekście zrozumiała (za hajs niektórzy wszędzie wystąpią), ale nie tłumaczy to obecności tam ratuszowego figuranta z EPT, stąd nurtuje mję to pytanie, na które chciałbym poznać odpowiedź;

  3. 3
    +2
    ~ oo
    Środa, 26.04

    a co tam robił derektor z EPT /zdjęcie nr 59/ ? czyżby zabłądził? a chyba że chciał sobie zrobić selfie / zdjęcie nr 76 /z panem Zuberem?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1100420951843