Sobota, 10.06.2023, Imieniny: Bogumil, Malgorzata, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląski port bez 50 mln zł. Posłowie odrzucili poprawkę budżetową

26.01.2023, 21:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski port bez 50 mln zł. Posłowie odrzucili poprawkę budżetową
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy budżetowej na 2023 r. Tym samym przepadł również wniosek o zabezpieczenie w rezerwie celowej 50 mln zł na rozwój portu w Elblągu. Sprawdzamy, jak zagłosowali posłowie z okręgu elbląskiego?

 

W Sejmie w czwartek (26 stycznia) wieczorem odbyły się głosowania nad projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki, jakie zostały zgłoszone do niej w Senacie. Wśród nich była również poprawka (nr 76) zakładające utworzenie rezerwy celowej „Pogłębienie toru wodnego i modernizacja portu w Elblągu”, z kwotą wydatków majątkowych 50 mln zł, kosztem zmniejszenia o tę kwotę rezerwy celowej „Rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE oraz ze środków pomocy bezzwrotnej, rozliczenia programów i projektów finansowanych z udziałem tych środków, a także rozliczenia z budżetem ogólnym Unii Europejskiej”.

 

Jeszcze w czwartek rano o głosy poparcia dla tej poprawki do posłanek i posłów z okręgu elbląskiego apelował senator Jerzy Wcisła. 

 

Osobista postawa posłów i ich poczucie odpowiedzialności za swój okręg wyborczy zadecyduje, czy kluczowa dla naszego miasta i regionu inwestycja znajdzie się w budżecie państwa na rok 2023, czy nie. To będzie test na uczciwość posłów wobec swoich wyborców. (...) Mam nadzieję, że posłanki i posłowie z naszego regionu wykażą się uczciwością i zagłosują za pieniędzmi dla elbląskiego portu. A może nawet przekonają do tego swoje koleżanki i kolegów z ław poselskich. Jesteśmy w roku wyborczym, a to mobilizuje

 

- podkreśła senator Jerzy Wcisła.  

 

Posłowie nie zdecydowali się jednak na przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na rozwój elbląskiego portu. Sejm odrzucili poprawkę w tej sprawie (podobniej, jak wszystkie inne poprawki Senatu). To oznacza, że problem pogłębienia toru dostępowego do portu nadal pozostaje nierozwiązany.

 

"Za" odrzuceniem głosowało 228 posłów. W tej grupie znaleźli się posłowie PiS z okręgu elbląskiego: Zbigniew Babalski, Robert Gontarz, Leonard Krasulski i Adam Ołdakowski. "Przeciw" było 200 posłów, wśród nich również elbląscy: Monika Falej (Lewica), Elżbieta Gelert, Jacek Protas (KO) i Zbigniew Ziejewski (KP). 

 

Przypomnijmy. Chodzi o pogłębienie około 900-metrowego odcinka rzeki Elbląg. Zadania tego nie chce zrealizować rząd i Urząd Morski w Gdyni, a także elbląski samorząd. Obie strony przekonują, że to nie ich obowiązek. Szacowany koszt tej i innych niezbędnych inwestycji w elbląskim porcie to 100 milionów złotych. Kilka miesięcy temu rząd zaproponował wyłożenie tej kwoty, ale w zamian chciał przejąć pakiet kontrolny udziałów w elbląskim porcie. Do porozumienia nie doszło. Przerzucanie się argumentami trwa nadal, a prace na spornym odcinku toru dostępowego cały czas nie ruszyły, choć to od tego zależy, czy port w pełni wykorzysta potencjał kanału przez Mierzeję Wiślaną. 

 

Wśród 77 odrzuconych przez posłów zmian Senatu do ustawy budżetowej oprócz pieniędzy na port w Elblągu znalazło się m.in. zwiększenie o 700 mln zł wydatków na psychiatrię dziecięcą czy o 500 mln zł na in vitro. Ustawa budżetowa trafi teraz do prezydenta do podpisu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Będzie jeszcze dobrze!
  Czwartek, 26.01

  Ta przepychanka i te wzajemne oskarzenia i wojenki staly się tak nudne i żenujące ze za chwilę temat portu odejdzie do lamusa! Zresztą póki co porcik i tylko z nazwy! Poza tym jak opluwają niektorych to ciągają ich po sądach albo stosują inny rodzaj tortur -:) psychicznych ! Ale jak opluwa się rząd i chce się mieć jeszcze z tego kasę to chyba jasne że nie dostaną! Spokojnie Śliwka zostanie preziem , parlamentarne wygra pis i Elbląg stanie na nogi!

 2. 2
  +6
  ~ ...
  Piątek, 27.01

  Każdy średnio ogarnięty wie , że tu o nic innego nie chodziło tylko o to aby zasugerować , że rząd ma złe intencje , nie lubi Elbląga , nie chce portu , a przekop to był przypadkiem bez żadnego związku z jakimś tam portem .

 3. 3
  +6
  ~ Farsa
  Piątek, 27.01

  Port może i jest sprawą drugorzędną, bo nie jest jakiś wielki i to przepychanki, ale sprawa psychiatrii dziecięcej jest sprawą dla całego kraju jak i in vitro. Ale lepiej działać według ordo luris - mieć wspólne żony czy wielbiciela kotów bo mu jest już bez różnicy i tak żyje w swojej chorej rzeczywistości.

 4. 4
  +1
  ~ napodskakiwał
  Piątek, 27.01

  Widzisz Wituś? Jurek nieźle cię wcisnął między obrotnicę i pogłębienie. walczycie jak ukraińcy o nasze Leopardy i F-16. Genów nie oszukasz - wrzask, rejwach, geszeft, "daj".

 5. 5
  +5
  ~ do roboty opozycjo
  Piątek, 27.01

  Jeżeli pod pretekstem in vitro zbiera się podpisy jak ci z Wcisłą , Michasiem i Elą oraz paniusiami ze Stolycy, to się nie dziw że kasy nie będzie. Oszust goni oszusta i woła "łapać złodzieja". W polityce też można być lekko uczciwym a nie nachalnie ogłaszać "dajcie 100 000 podpisów na in vitro - wystarczy 15 i moc sprawcza, współpraca. Ale macie temat - "zły rząd, nie dał na port i in vitro. Pisiści rzeczywiście zachowali się łajdacko - nie dali na psychiatrię dziecięcą, na leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi, na zdrowie punktowe w ogóle.Tylko współpraca się opłaca. Niejaki Suski załatwił wszystkich z ustawą sądową i wiatrakową, a tak się z niego nabijają - w 30 sekund, długopisem załatwił to o czym opozycja nie myśli od 8 lat tylko wrzeszczy.

 6. 6
  --9
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 27.01

  Było do przewidzenia, zwłaszcza kiedy za POparcie dla takiego projektu biorą się tak skuteczni (inaczej) lib-POlitykierzy jak pp. Falej czy Wcisła. Ale mnie cieszy w tym wszystkim co innego, że jak dotąd wciąż skutecznie blokowany jest w sejmie POmysł abolicji dla najemników i faszystowskich POdżegaczy Wojennych walczących dziś za neo-banderstan na wschodzie - bardzo słusznie, bowiem osobom nie-ludzkim mającym krew już ponad 300 tysięcy ofiar na rękach należy się wyłącznie POtępienie i długoletnia odsiadka, nie zaś amnestia za ich zbrodnie. Howgh!; #PrawdaWasWyzwoli, #obrońcyNazioli; #warmongers;

 7. 7
  +7
  ~ Kek
  Piątek, 27.01

  To tylko pokazuje że politycy pisu nie chcą rozwoju portu. Wyznawcy pislamu czy dalej wierzycie że pisowcy chcą dobra dla elblaskiego portu skoro sami blokują pieniądze i nawet sie z tym nie kryją? Niech teraz radny Traks znowu wyskoczy z jakimś bzdetem o porcie to trzeba w kółko pokazywać mu wyniki tego gosowania.

 8. 8
  --3
  ~ do kek
  Piątek, 27.01

  łżesz jak pies! to wy od poczatku pomysli przekopu robiliscie wszystko na przekor tej inwestycji. motorowka caly czas wkladal kij w mrowisko, robil zebrania w krynicy na ktorych straszyl mieszkancow krynicy tym przekopem, na swoich mediach spolecznosciowych oglupial swoich wyborcow siejac negatywny obraz przekopu, drwiac i pozbawiajac sens jego istnienia. to niemka thun i reszta POwskiej kliki przekonywali ze przeciez mozna plywac przez rosje bo przeciez rosjanie to tacy super ludzie i nigdy nie robia problemow z przekopem no i wreszcie wasz harley na lamach tvn24 plywajac statkiem po.rz elblag rechotał i mowil ze przekop tu jest nam zbedny. a teraz zdziwienie ze nikt powazny z PIS nie chce nawet z nimi rozmawiac na temat portu. PIS to sa powazni ludzie , boznesmeni .

 9. 9
  +7
  ~ java
  Piątek, 27.01

  Panie Krasulski moze tak jakąs fundacje ? :):)

 10. 10
  +6
  Staszek
  Piątek, 27.01

  Tak to jest JAK SIĘ MIECZEM WOJUJE, TO OD MIECZA SIĘ GINIE !!! Szkoda tylko, że Miasto i mieszkańcy na tym tracą. Zacietrzewienie nigdy nie prowadzi do rozwiązania problemów, których miasto ma dużo do rozwiązania.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3929109573364