Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radny: Prezes Kaczyński i Wiceminister Śliwka podkreślają, że w Elblągu musi powstać IV port RP

11.01.2023, 17:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radny: Prezes Kaczyński i Wiceminister Śliwka podkreślają, że w Elblągu musi powstać IV port RP
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Radny Rafał Traks dopytuje o przyszłość elbląskiego portu i propozycji Wiceministra Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki dot. dokapitalizowania go kwotą 100 mln zł. - Czy mamy do czynienia z sytuacją, w której w przestrzeni publicznej Prezydent Wróblewski domaga się, żeby Skarb Państwa sfinansował pogłębienie toru na terenie portu, Rząd proponuje dokapitalizować spółkę kwotę do 100 mln zł między innymi na realizację tego celu, a samorząd nie jest zainteresowany tą kwotą? - zastanawia się Rafał Traks.

 


4 sierpnia 2022 r. Wiceminister Aktywów Państwowych zorganizował w Warszawie spotkanie dotyczące elbląskiego portu. - Przez kilka miesięcy trwała medialna dyskusja na temat przyszłości elbląskiego portu – mówił radny. - Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka i poseł na Sejm RP Leonard Krasulski stworzyli koncepcję rozwoju elbląskiego portu. Jej założenia zostały omówione podczas spotkania.

 


Radny stwierdził, że koncepcja zakładała możliwość dofinansowania portu kwotą do 100 mln zł pod jego rozbudowę i modernizację, a w konsekwencji objęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego.

 

 

Pan Prezes Jarosław Kaczyński i Wiceminister Andrzej Śliwka konsekwentnie podkreślają, że w Elblągu musi powstać IV port RP, który będzie miał status portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej

 

– zaznaczył Rafał Traks.Dodatkowo radny zauważa, że przedstawiciele Rządu cały czas informują, że Rząd jest gotowy wesprzeć spółkę Zarząd Portu Morskiego Elbląg kwotą do 100 mln zł z Funduszu Inwestycji Kapitałowych.

 

 

Środki pozwoliłyby nie tylko na pogłębienie 900-metrowego odcinka toru wodnego, ale również realizację pozostałych niezbędnych do zapewnienia „morskości” portu inwestycji, takich jak budowa obwodnicy

 

– stwierdził Rafał Traks.We wrześniu ubr. Odbyło się posiedzenie Zespołu roboczego do spraw wypracowania kierunków działań inwestycyjnych na rzecz rozwoju portu morskiego w Elblągu zainicjowanego przez Andrzeja Śliwkę. - Uczestniczyli w nim również przedstawiciele wyznaczeni przez prezydenta Wróblewskiego. Spółka Zarząd Portu Morskiego Elbląg zobowiązała się do połowy września przedstawić dokumentację niezbędną do rozpoczęcia prac nad złożeniem wniosku o dokapitalizowanie portu przez Skarb Państwa – mówił. - Niestety Ministerstwo informuje, iż stosownej dokumentacji nie otrzymało. Wiceminister w listopadzie 2022 r. skierował do spółki pismo ponaglające w tej sprawie, ale również w tym przypadku pismo pozostało bez odpowiedzi. Proszę o informację na jakim etapie jest przygotowanie stosownych dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac nad złożeniem wniosku o dokapitalizowanie – zwrócił się do Prezydenta radny Rafał Traks.

 

 

Czy mamy do czynienia z sytuacją, w której w przestrzeni publicznej Prezydent Wróblewski domaga się, żeby Skarb Państwa sfinansował pogłębienie toru na terenie portu, Rząd proponuje dokapitalizować spółkę kwotę do 100 mln zł między innymi na realizację tego celu, a samorząd nie jest zainteresowany tą kwotą? Proszę o przedstawienie koncepcji rozwoju porto uwzględniające przedstawione propozycję Rządu

 

– prosił radny.Do tematu powrócimy.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ sąsiad
  Środa, 11.01

  Panie Radny, wyjaśnię, bo może Pan nie rozumie: Mamy do czynienia z sytuacją, w której rząd nie zrealizował swojego obowiązku pogłębienia toru do portu i chce przejąć port morski, aby wsadzić na dyrektora swojego nominata

 2. 2
  --9
  ~ Janusz
  Środa, 11.01

  Do Sąsiad.....nie będę dyskutował o pogłębianiu toru w porcie ale powiem że port musi być państwowy bo dopiero wówczas możemy liczyć na fundusze unijne i czym dłużej nasi włodarze będą kombinować to i przepadnie 200 mln które z tych funduszy można zainwestować

 3. 3
  --5
  ~ cisze budziesz,dalsze jedziesz
  Środa, 11.01

  Panie Traks, zapytaj pan Rembelskiego dlaczego "referendował" na zaciągniętym ręcznym hamulcu i co wy (pisiści) robiliście by go pobudzić? Rembelski obiecał San Francisco a jest tylko kretowisko w którym każda opcja tylko ryje. Trzeba rozmawiać z Witkiem, Michasiem, Adamowiczową, "panem szuchewyczem" ale nie przez media a na zapleczu wiadomego lokalu. Argumenty i współpraca, bo inaczej to mamy Bachmut i Mariopol,...

 4. 4
  +4
  ~ podpowiem za darmo
  Środa, 11.01

  że też kary boskiej nie ma na cymbałów z trocinami we łbie. Jak te kontenerowce mają wjechać jak na granicy przejścia nie ma ? Może by zaczać od podstaw ?

 5. 5
  --6
  ~ POlak
  Środa, 11.01

  PSL, PO Tuska i Lewica to największe zło w tym mieście. Ich nie interesuje miasto tylko stołki.

 6. 6
  +3
  ~ kjm
  Środa, 11.01

  panie Traks wybory do RM dopiero w przyszłym roku więc pan wyluzuj bo zabraknie panu ... atutów do tego czasu, a może pan chcesz startować do Sejmu?

 7. 7
  +11
  ~ kkk
  Środa, 11.01

  @ ~ POlak coś ci się pomyliło z tymi obsadzanymi stołkami, czy to czasami nie twoja opcja za nimi przepada?

 8. 8
  --2
  ~ Mowa krótka
  Środa, 11.01

  MIASTO to było KIEDYŚ. Teraz to wiocha i TYLE. Dalej tak głosujcie na P O i PSL i SLD.

 9. 9
  +5
  ~ Podpowiedź
  Środa, 11.01

  Warto oglądać film ,MIASTO z morza. Tam dokładnie pokazano jak się buduje port. Teraz to jest nic.

 10. 10
  +10
  ~ mieliscie nie krasc
  Środa, 11.01

  :):) to tak jak Elbląg miał zostać miastem wojewódzkim :):) wy******ć kłamcy !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1255149841309