Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg straci 100 mln zł dofinansowania?"Od 4 miesięcy czekamy na decyzję Prezydenta.Przeciąganie tego nikomu nie służy"

26.11.2022, 14:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg straci 100 mln zł dofinansowania?"Od 4 miesięcy czekamy na decyzję Prezydenta.Przeciąganie tego nikomu nie służy"

Wczoraj, 22 listopada, w Urzędzie Miasta w Elblągu odbyło się spotkanie w sprawie przyszłości elbląskiego portu. - Od czterech miesięcy czekamy na decyzję Prezydenta i spółki Zarząd Portu Morskiego w Elblągu czy przyjmie konkretną propozycję rządu o dokapitalizowaniu spółki kwotą do 100 mln zł – stwierdził Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych. - Przeciąganie tej decyzji przez ratusz nikomu nie służy, a szczególnie Elblągowi.


 

Przypomnijmy, że 4 lipca, Wiceminister Andrzej Śliwka zorganizował w Ministerstwie Aktywów Państwowych spotkanie dotyczące przyszłości elbląskiego portu. Wziął w nim udział m.in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński. Wiceminister Andrzej Śliwka i poseł Leonard Krasulski stworzyli koncepcję rozwoju elbląskiego portu. Jej założenia zostały omówione podczas lipcowego spotkania. - Koncepcja zakłada możliwość dofinansowania portu kwotą do 100 mln zł pod jego rozbudowę i modernizację, a w konsekwencji objęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego – wyjaśniał w lipcu w rozmowie dla info.elblag.pl Andrzej Śliwka.

 


We wczorajszym spotkaniu z władzami Elbląga poza posłem Leonardem Krasulskim i ministrem Andrzejem Śliwka uczestniczył minister Marek Gróbarczyk. W spotkaniu nie brał udziału tym razem Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Miasto reprezentował m. in. Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak oraz Sekretarz Miasta Artur Zieliński.

 

 

Podtrzymaliśmy propozycję dofinansowania elbląskiego portu kwotą 100 mln zł. Teraz nastał czas decyzji. Jeżeli włodarze Elbląga nie chcą aby 100 mln zł trafiło do Elbląga, to niech wprost to powiedzą, ale muszą mieć świadomość, że jest to działanie na szkodę miasta i wpisywanie się w awanturniczą politykę pewnego senatora

 

– podkreślił Andrzej Śliwka.20 października br. Andrzej Śliwka skierował pisma do Prezydenta Elbląga oraz dyrektora elbląskiego portu. Podkreślał w nich, że stosowna dokumentacja powinna zostać przekazana członkom Zespołu do 14 września br., a przekazanie dokumentacji jest niezbędne do kontynuacji konstruktywnych prac Zespołu prowadzących do wskazania inwestycji w porcie w Elblągu.  

 


- Skoro miasto i spółka komunalna nie mają środków na rozwój portu, to kompromisowym rozwiązaniem jest właśnie dokapitalizowanie przez Rząd portu – wyjaśniał Andrzej Śliwka. - Port stałby się czwartym państwowym portem (Skarb Państwa miałby większościowy udział), co też daje nowe możliwości w poszukiwaniu źródeł finansowania na przyszłość.

 

 

Elbląg musi się rozwijać, ściągać inwestorów, dbać o swoich przedsiębiorców i kreować miejsca pracy. Ważną częścią tego rozwoju powinien być elbląski port. Dlatego im szybciej zostanie podjęta decyzja, tym szybciej będzie można tworzyć nowe miejsca pracy, ściągać inwestorów oraz doprowadzić do tego, żeby Elbląg mógł się rozwijać. Póki co nie ma tej decyzji. Odpowiedzialni włodarze powinni ją podjąć bez zbędnej zwłoki

 

- podkreślił Andrzej Śliwka.

 


Wiceminister Aktywów Państwowych przypomina, że port w Elblągu nie otrzyma środków w ramach RPO. - Taką decyzję podjęła Komisja Europejska, a przekazał ją marszałek Brzezin - dodał Andrzej Śliwka. -  Oby nie stało się tak, że obok środków z RPO, które zablokowała KE, Elbląg straci środki rządowe i ostatecznie zostanie z niczym, przez brak decyzji włodarzy miasta.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 23

%78.3 %21.7


Komentarze do artykułu (51)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +37
  ~ Dzieje się
  Środa, 23.11

  Uuu to się dzieje na ostro, tu Pan Rembelski i sprawa Epewik tu Pan Sliwka i port ! Robi się ciasno !

 2. 2
  +28
  ~ kuk
  Środa, 23.11

  To Zieliński robi za dyrektora vel Arkadiusa? Ciekawe oj ciekawe ...

 3. 3
  +34
  ~ Miastem rzadzi Nowak
  Środa, 23.11

  Gruby ciągle w transie %'

 4. 4
  --28
  ~ Tak tak spisek widać
  Środa, 23.11

  czyli wszystko jasne - Rembelski i referendum, później komisarz z pisu który odda port w ręce złodziei z pisu! Brawo stefan za społecznie słuszną "własną" inicjatywę!

 5. 5
  +39
  ~ ratujcie faceta
  Środa, 23.11

  Czy Wróblewski jest zdrowy? Czy nie występują przesłanki opróżnienia urzędu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający wykonywanie nałożonych czynności pracy? Nowak całą kadencję decyduje ale Wróblewski do tej pory przynajmniej uczył Missana otwierania i obsługi śmietników. teraz, po solidnej podwyżce pensji za wzorowo wykonywaną pracę , nie może dźwignąć się p przejść prosto po linii nawet bez wiatru.

 6. 6
  +34
  ~ De Bill???
  Środa, 23.11

  ~do MaRyjuszka pod 4 - niech jest nawet czarny z czerwonym ogonem, ale niech coś w tym mieście robi a nie tylko pracuje na solidne zatwardzenie. Popatrzcie Wróblewskiemu w twarz i prześledźcie decyzje Nowaka, a zobaczycie po co są na fotelach. Dla mnie to nawet Marsjanie przejmujący "port" byli by lepsi od tego duetu i kww z koalicjantem Michasiem. Przynajmniej miasto nie musiało by płacić pensji 5 pracownikom portu , bo teraz port nawet na nich nie zarabia. Niech rząd wejdzie do spółki , jak w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie - Świnoujściu. miasto nawet drogi do portu nie naprawi, nie zbuduje obwodnicy, magazynów, obrotnicy i nie utrzyma głębokości szlaku.

 7. 7
  +25
  ~ Kpina
  Środa, 23.11

  Czy wszystkie osoby biorące udzial w spotkaniu merytorycznie tam pasowały??? Chyba jakaś farsa!

 8. 8
  +34
  ~ Postawić Wróbla przed sąd
  Środa, 23.11

  Z 231) § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Z naciskiem na zaniechanie działań, na szkodę miasta Gruby potrafi Elblążan do sądu pozywać , czas pozwać Grubego.I Okruszko nie pomoże.

 9. 9
  +31
  ~ POlak
  Środa, 23.11

  Precz z tymi POpaprańcami z Urzędu Miasta którzy nie potrafią nawet kasy przyjąć dla Elbląga.

 10. 10
  +30
  ~ Normalna
  Środa, 23.11

  Zarządzający walczą z rządem. To jest kuriozum. Elbląg nie stać na takie fochy. Ten mandat otrzymany od mieszkańców utracą niestety.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0369539260864