Wtorek, 3.10.2023, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent Witold Wróblewski z absolutorium i wotum zaufania. Debata odbyła się bez udziału elblążan

23.06.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Witold Wróblewski z absolutorium i wotum zaufania. Debata odbyła się bez udziału elblążan
Fot. - Paweł Friedrich
REKLAMA

Elbląscy radni udzielili prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Debata nad raportem o stanie Elbląga za zeszły rok odbyła się bez większych emocji i... udziału elblążan. Za nami kolejna sesja Rady Miejskiej w Elblągu.

 

Najważniejszym punktem dzisiejszej (23 czerwca) sesji było przyznanie absolutorium prezydentowi Elbląga. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 17 radnych (wszyscy z klubów KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Tomczyński, reprezentant SLD Lewica Razem, radny niezależny Paweł Fedorczyk oraz, co zaskakujące również radna PiS Halina Sałata. Przeciw była jedna osoba (radny niezależny Bogusław Tołwiński), a 7 wstrzymało się od głosu (pozostali radni PiS).

 

Widząc dużą odpowiedzialność prezydenta za finanse miasta, przejawiającą się kontynuowaniem polityki pozyskiwania dochodów ze źródeł zewnętrznych, zmniejszeniem długu z tytułu zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji do poziomu 35,90 proc., uzyskaniem nadwyżki operacyjnej w wysokości ponad 77 mln zł klub radnych KO pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu i wnosi o udzielenie absolutorium prezydentowi

 

- mówiła wiceprzewodnicząca Małgorzata Adamowicz, która przed głosowaniem przedstawiła opinię radnych KO. 

 

Radni PiS działania prezydenta w zeszłym roku ocenili dosyć krytycznie. Tradycyjnie zarzucili mu bierność w sprawie przygotowania elbląskiego portu do otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną, podkreślali brak komunikacji z mieszkańcami i wystarczającej ilości inwestycji drogowych. Niby, jak podkreślali w stanowisku klubu, wykonanie budżetu było prawidłowe, ale... 

 

Należy jednak podkreślić, że nie spadło zasłużenie miasta w ubiegłym roku, wykazano wprawdzie spadek o 3 mln ze względu na pewną umowę z Energą Oświetlenie, ale w rzeczywistości zadłużenie Elbląga wzrosło o ok. 1 mln zł. Inwestycje miejskie, niektóre oceniamy pozytywnie m.in. rewitalizację Dolinki, ścieżki rowerowe, jednak większość nie generuje rozwoju i nowych miejsc pracy

 

- mówił radny Marek Pruszak (PiS). Co więcej, część inwestycji byłaby niemożliwa bez rządowego wsparcia, a to, jak dodał, popłynęło do Elbląga wręcz historycznie rekordowym strumieniem. 

 

Większość radnych nie miała takich zastrzeżeń i wystawiła prezydentowi "świadectwo z paskiem". Podczas dzisiejszej sesji przyjęli również uchwałę w sprawie wykonania budżetu za 2021 rok oraz przyznali Witoldowi Wróblewskiemu wotum zaufania (16 głosów za i 9 przeciw). 

 

Chcę serdecznie podziękować za wotum zaufania i absolutorium

 

- powiedział prezydent Witold Wróblewski po głosowaniu.

 

Włodarz odniósł się również do części zarzutów radnych PiS.

 

Jeżeli sam rząd mówi, że przeznacza subwencję uzupełniającą na utracone dochody i dostaliśmy 27 mln zł jako rekompensaty utraconych dochodów, to po co opowiadamy mieszkańcom nieprawdę, że nie straciliśmy na zmianie podatkowej. Jedno drugiemu zaprzecza. Trzecia sprawa. Robi mi się już nieprzyjemnie i niedobrze, jak w koło słyszę takie informacje. Dług, kiedy przejąłem Miasto po poprzednim prezydencie, wynosił 75,37 proc. Na koniec tego roku jest 36,45 proc. Proszę na to zwrócić uwagę i nie opowiadać dyrdymały

 

- dodał prezydent.

 

Warto zwrócić uwagę, że głosowanie poprzedziła debata nad raportem o stanie Elbląga za zeszły rok. Zainteresowanie nią elblążan było zerowe. Dosłownie, bo nikt nie zgłosił się do udziału w debacie. W związku z tym nad raportem dosyć krótko i bez większych emocji, debatowali sami radni.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Galeria / Sesja RM ( zdjęć 44 )
Dodano: 2022-06-23 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Nic o nas bez nas !
  Czwartek, 23.06

  Nie chcecie z nami Elblążanami rozmawiać ,to my pokażemy wam drzwi , bidony zas ....nie ,gdzie wasze miejsce , już niedługo.

 2. 2
  +18
  ~ Alibaba
  Czwartek, 23.06

  Niedługo my z wami też nie będziemy rozmawiać

 3. 3
  +10
  ~ kjm
  Czwartek, 23.06

  No to radny niezalażny pokazał "siłę" głosu i jako jedyny był przeciw, czyżby to Jego "pierwszy" krok do chcenia być prezydentem?

 4. 4
  +16
  ~ Taczki pod ratusz
  Czwartek, 23.06

  Wstyd. Podstawić taczki pod ratusz i wywieźć tego Wróblewskiego i jego stado zastępców oraz tych radnych nieporadnych. !!!! Już patrzeć nie można na tych zakłamańców.

 5. 5
  +10
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 23.06

  Czekam na słuszny felieton wrażliwego społecznie mieszkańca, którego redakcja publikuję co o tym sądzi?

 6. 6
  +14
  ~ Widz
  Czwartek, 23.06

  PTomczyński to co Pan wygłosił dziś na sesji z pretensjami to kwalifikuje się do Patologi Proszę na przyszły raz uważać na słowa wstydź się Pan

 7. 7
  +13
  ~ Dyrdymalski?
  Czwartek, 23.06

  Wituś, nie wypada używać takich słów - dyrdymały. I mówi to ktoś kto ciągle dyrdymali. Skoro dług tak spadł, to czym jest jego rolowanie do 2030? Dyrdymałą Witusia? A kto to jest ten facet opuchnięty i z przekrwionymi oczami?Napisano że mieszkańców nie było, więc pewnie jest z UM lub RM. Wygląda na byka spod Giżycka. Pewnie to jest Dyrdymalski. A absolutorium? Prozaiczna sprawa - brak absolutorium i wszyscy lecą na pyszczek, na bruczek. A kadencja przedłużona i rehabilitacja ramion dobrze płatna.

 8. 8
  +12
  ~ abc
  Czwartek, 23.06

  Mina Pana Wróblewskiego jak wściekłego byka, bo ktoś go znowu zaatakował i już myśli jak by się zemścić.

 9. 9
  +10
  ~ abc
  Czwartek, 23.06

  zdjęcie 43 , prawie śpią, głowy pospuszczane bo ktoś ich irytuje odmiennym zdaniem i krytyką

 10. 10
  +14
  ~ do Widz
  Piątek, 24.06

  Tomczyński to ten kłamczuch co obiecywał obniżenie diet radnym nieporadnym a a jak się dopchał do koryta to już milczy i nic nie robi

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2164781093597