Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Schrony w Elblągu pomieszczą tylko 5,8 proc. mieszkańców. Gdzie się znajdują?

15.05.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Schrony w Elblągu pomieszczą tylko 5,8 proc. mieszkańców. Gdzie się znajdują?
REKLAMA

Schrony i ukrycia, którymi obecnie dysponuje Miasto, pomieszczą  5,8 proc. elblążan - informuje rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga. Wiemy, ile ich jest i gdzie się znajdują.

 

 

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że Polacy zainteresowali się dostępem do schronów w swoich miastach. Również elblążanie chcieli dowiedzieć się, czy miasto jest przygotowane na to, aby zapewnić mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych bezpieczne schronienia.

Redakcja info.elblag.pl, kilka tygodni temu, zapytała o to Ratusz. Dziś dostaliśmy odpowiedź. Jak informuje rzeczniczka prasowa prezydenta "Miasto Elbląga ma zabezpieczone schrony i ukrycia dla 5,8 proc. ludności miasta".

 

 

W Elblągu znajduje się 55 budowli ochronnych, czyli takich, które przeznaczone są do zbiorowej ochrony ludności przed środkami masowego rażenia, promieniotwórczymi i toksycznymi środkami przemysłowymi. W tym: trzy schrony są w pełni przygotowane i zakwalifikowane są jako schrony kategorii P, trzy schrony są częściowo przygotowane, i również zakwalifikowane są jako schrony kategorii P. Szesnaście ukryć jest w pełni przygotowanych i zakwalifikowanych jako ukrycia kategorii I, trzynaście ukryć jest w pełni przygotowanych i zakwalifikowanych jako ukrycia kategorii II. Dwanaście ukryć jest częściowo przygotowanych i zakwalifikowanych jako ukrycia kategorii I, osiem ukryć jest częściowo przygotowanych i zakwalifikowanych jako ukrycia kategorii II - co daje łączną liczbę miejsc ochronnych na 6144 mieszkańców miasta bez występowania grup uprzywilejowanych. Przy czym część stanowią schrony i ukrycia usytuowane w obiektach infrastruktury krytycznej, część stanowi stanowiska kierowania. Nie wszystkie schrony i ukrycia znajdują się pod zarządem Urzędu Miejskiego w Elblągu

 

- dodaje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga. 

 

Gdzie dokładnie znajdują się schrony i miejsca ukrycia będące w zasobach Urzędu Miejskiego w Elblągu? 

 

Ratusz dysponuje tylko jednym przygotowanym w pełni schronem, w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Węgrowskiej 1 (jest w nim 50 miejsc ochronnych) oraz jednym przygotowanym w pełni miejscem ukrycia, w Przedszkolu nr 10 przy ul. Mącznej 8 (180 miejsc). 

 

 

Oprócz tego posiada ukrycia częściowo przygotowane w: 

 

- Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Daszyńskiego 1 (180 miejsc ochronnych), 
- SP nr 6 przy ul. Piłsudskiego 4 (150), 
- SP nr 15 przy ul. Modlińskiej 39 (165), 
- SP nr 16 przy ul. Sadowej 2 (130), 
- SP nr 21 przy ul. Godlewskiego 1 (180), 
- SP nr 14 przy ul. Mielczarskiego 45 (150), 
- Zespole Szkół Technicznych przy ul. Grottgera 71 (150) 
- Żłobku nr 2 przy ul. Asnyka 4 (80).

 


W wykazie tym, jak informuje rzeczniczka, nie ujęto budowli ochronnych usytuowanych w obiektach infrastruktury krytycznej, stanowiące stanowiska kierowania oraz będące w zasobach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

 

 

Na chwilę obecną w Elblągu prowadzona jest aktualizacja ewidencji budowli ochronnych i ukryć, kart ewidencyjnych ich wyposażenia oraz trwają prace związane ze sprawdzeniem i zaewidencjonowaniem nowo powstałych budowli z ukryciami w parkingach podziemnych takich jak np. Regal Park Elbląg na ul. Królewieckiej 88. Przygotowano „Plany szybkiego nadawania zdolności eksploatacyjnej budowli ochronnych” oraz „Plan przygotowania zastępczych budowli ochronnych”

 

 

- wyjaśnia Joanna Urbaniak.

 

 

Jak przypomina przedstawicielka Ratusza, od lat 90. polskie prawo nie reguluje kwestii schronów. Ani władze lokalne, ani państwowe nie mają obowiązku budowania czy utrzymywania takich obiektów.

 

 

W czasie podwyższenia stanu gotowości obronnej państwa lub innego zagrożenia Prezydent Miasta Elbląga zorganizuje doraźne ukrycia, czyli obiekty zapewniające podstawową ochronę (głównie przed pociskami, odłamkami i spadającym gruzem). W sytuacji zagrożenia zostanie powołana komisja do spraw budowli ochronnych, która będzie koordynować przygotowanie doraźnych ukryć wolnostojących na terenach publicznych oraz pomagać wybrać odpowiedni sposób realizacji tych przedsięwzięć na terenie zakładów pracy, wspólnot mieszkaniowych lub w budynkach prywatnych

 

- dodaje. 

 

Zgodnie z wytycznymi Szefa Obrony Cywilnej Kraju, w sprawie zasad postępowania z zasobami budownictwa ochronnego, w ewidencji ukryć do doraźnego przygotowania należy ująć również: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej w gruncie przynajmniej częściowo oraz  piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty o wysokości do 5 kondygnacji naziemnych włącznie nad piwnicą.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Wniosek jest taki
  Niedziela, 15.05

  Harleyowiec z rodzinką i prominentni biurwy z rodzinami się schowają a reszta gawiedzi niech się wali, mamy was w d.....

 2. 2
  +9
  ~ Wydymany wyborca
  Niedziela, 15.05

  Pytanie teoretyczne. Szkoła nr 18 info z Portel Całkowicie wyposażona ?? 50 miejsc to te 50 miejsc to dla Dyrektora szkoły z rodziną oraz dla rodzin nauczycieli !. A gdzie miejsce dla dzieci ?. Policzmy dajmy na to że jest w szkole 10 klas po 25 dzieci czyli 250 dzieci a schron jest na 50 miejsc czyli jakich miejsc ?. Dla dzieci czy osób dorosłych, jeśli dorosłych no to policzmy razy dwa czyli jest miejsce dla 100 dzieci !. A reszta dzieci ma zginąć pod bombami uciekając w czasie bombardowania

 3. 3
  +11
  ~ Cyryl1234
  Niedziela, 15.05

  Ta nagle jak obok wojna to oni krzyczą o schronach. Te 4 tygodnie od pierwszego artykułu nagle się pojawiły schrony w szkołach ?. Czyżby tyle trwało czyszczenie zagraconych schronów w szkołach :). To gdzie szła kasa na schrony przez 50 lat ?. A może kasy nie było na te schrony, bo po co odnawiać schrony jak można sobie dać podwyżkę za lenistwo. Na Zawadzie w razie wojny to mamy tylko schrony w śmietnikach bo w piwnicy nie da rady, jak się zawali blok to piwnice nie wytrzymają. Albo wykopać okop na środku trawnika i się bawić w zgadywankę trafi nie trafi. Zostały tylko na zawadzie betonowe sklepy na P odgórnej , Wiejskiej i Szarych szeregów . oraz stare piwnice w okolicznych budynkach 1 piętrowych .

 4. 4
  +7
  ~ 100% elblążanin
  Niedziela, 15.05

  Pełna gotowość ......

 5. 5
  +10
  ~ Cyryl
  Niedziela, 15.05

  Brawo , już jest bezpieczniej . Jest schron tajny dla władz miasta ,czy on też jest zniszczony i zaniedbany ?

 6. 6
  +12
  ~ Antek
  Niedziela, 15.05

  A co ze zniszczonym schronem w Światowidzie ???

 7. 7
  +12
  ~ Pat
  Niedziela, 15.05

  Już teraz wiem dlaczego było to tajne Elblążanie są w czarnej ...

 8. 8
  +5
  ~ mis
  Poniedziałek, 16.05

  schrony i bunkry sa dla wybyancow narodu a nie dla gawiedzi tak jest na calym swiecie nawet w hameryce tam schron jak ktos chce miec musi sobie wybudowac a te w elblagu to stare po hitlerowskie schrony lepiej schowac sie w piwnicy i jeszcze jedno maja byc podobno wprowadzone miejsca w bunkrach do wykupienia

 9. 9
  +11
  ~ li
  Poniedziałek, 16.05

  Antek - dobre pytanie, swego czasu mówiło się, że schron w Światowidzie przetrzyma nawet atak jądrowy. Brak go w ewidencji ?

 10. 10
  +12
  ~ Cyryl1234
  Poniedziałek, 16.05

  Schron w Światowidzie został rozebrany parę lat temu ku zadowoleniu Dyrektora tejże placówki . Bo PO CO nam schron jak lepiej mieć większą przestrzeń do składowania śmieci .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.207347869873