Wtorek, 7.05.2024, Imieniny: Ludmila, Gizela, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Starosta Elbląski Maciej Romanowski: Czeka nas wiele ciekawych zmian

21.03.2022, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Starosta Elbląski Maciej Romanowski: Czeka nas wiele ciekawych zmian

Starosta Elbląski Maciej Romanowski podkreśla, że w pomoc uchodźcom z Ukrainy bardzo zaangażowali się sami mieszkańcy. - Od samego początku prowadzone były pewne działania nieformalne. Mieliśmy wiedzę o kilkunastu osobach, które pierwsze przybyły do nas z Ukrainy, ale wiedzieliśmy, że tak naprawdę jest już ich kilkadziesiąt – mówił. - Sytuacja jest dynamiczna i wiemy, że z czasem wiele osób się ujawni, gdy otrzymają różnego rodzaju świadczenia.
 

Powiat elbląski podzielony jest na 9 jednostek administracyjnych: 3 o charakterze miejsko-wiejskim: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko oraz 6 o charakterze wiejskim: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Godkowo, Markusy, Milejewo, Rychliki.


Działania w powiecie elbląskim związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy koordynuje Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.-  Kierujemy się zadaniami i wytycznymi, które otrzymujemy od pana Wojewody. Postępując według jego zaleceń przygotowaliśmy wcześniej obiekty, które mogą służyć do przyjęcia ewentualnych uchodźców – mówił Stanisław Sołowiej, pełnomocnik ds.  zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Elblągu.

 

Nie mogę powiedzieć ile dokładnie obecnie przebywa uchodźców na terenie naszego powiatu, bo żadna rodzina nie ma obowiązku przekazywać tej informacji do gminy czy powiatu. Aczkolwiek mamy pewne dane, które pomagają oszacować ile to jest osób

 

– dodał Stanisław Sołowiej.
 

Jestem przekonany, że część uchodźców zostanie tutaj i ta ziemia będzie ich Ojczyzną. Tutaj będą rodziły się nowe dzieci i ludzie będą podejmowali prace. W powiecie elbląskim jest duża mniejszość ukraińska i widzimy, że rodzina ukraińska będzie się powiększać. Wtopiona w naszą strukturę będzie tworzyła społeczność nowego powiatu elbląskiego. Nowego po COVID-19, nowego po wojnie. Czeka nas wiele ciekawych zmian

 

– zaznaczył Maciej Romanowski.
 

Poza osobami prywatnymi, które przyjęły już 200 uchodźców, Starostwo Powiatowe w Elblągu przygotowało obiekty, w których uchodźcy znajdują schronienie. - Kiedy pan Wojewoda wskaże nam kolejne obiekty do wykorzystania, to my podejmiemy działania, aby je odpowiednio przygotować – stwierdził Stanisław Sołowiej.
 

Ile miejsc Starostwo jest w stanie zapewnić? - Jesteśmy w stanie zabezpieczyć 150 miejsc w Gospodarstwach Agroturystycznych, w Domach Weselnych. Każda gmina przygotuje też swoje świetlice, które mają w dyspozycji – zaznaczył Stanisław Sołowiej. - Może być sytuacja, w której i tam będziemy musieli przyjmować uchodźców, ale jeszcze do takiej sytuacji nie doszło.


W każdej gminie uruchomiono też punkty zbierania darów. - Mamy dużo takich punktów - dodał Stanisław Sołowiej. - W każdym gminie są po 2-3 lub więcej. Zbiórki te organizują samorządy gminne. Przygotowują je zgodnie z zaleceniami Wojewody, według określonych list. Mamy asortyment, który powinniśmy przyjmować.

 

Doświadczenie pokazało, że nie jest potrzebne byle ubranie. Potrzebne są konkretne towary, takie jak lekarstwa, konserwy. To wszystko jest sortowane, a potem transportowane do Wojewódzkiego Magazynu w Olsztynie przez Państwową Straż Pożarną. Takie transporty są realizowane w naszym powiecie

 

– opowiadał Stanisław Sołowiej.
 

Co w przypadku jeśli miejsca w Gospodarstwach i Domach Weselnych zostaną zapełnione? - Nie wiemy, jak to wszystko się potoczy, kiedy się skończy. Musimy być przygotowani na taką ewentualność. Może być sytuacja, że będziemy musieli wykorzystywać także świetlice wiejskie i hale sportowe – podkreślił Stanisław Sołowiej. - Największy problem dla nas to nie będzie żywność, a łóżka, koce.


Starostwo Powiatowe w Elblągu zawiesiło współpracę międzynarodową z Rosją. - Wojna wybuchała 24 lutego. Już 25 lutego, na Radzie Powiatu Rada podjęła stanowisko potępiające agresję Rosji na Ukrainę. Drugie stanowisko dotyczyło zawieszenia współpracy z naszym miastem partnerskim z Obwodu Kaliningradzkiego i zawieszania programu transgranicznego Polska- Rosja, w ramach którego mieliśmy wielkie nadzieje i ambicje rozbudować stanice wodną w Nadbrzeżu. Takie gesty Rady Powiatu też są ważne. Mamy jednak nadzieję, że wrócimy do normalności – przyznał Maciej Romanowski.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ 40 000 000 ludności w Polsce
    Poniedziałek, 21.03

    Szybki napływ uchodźców z Ukrainy zasilił deficyt ludności w Polsce. Ukraina y to uzdolniony naród, wykształcony, tam nawet dzieci mówią po angielsku. Mądrze pokierować, w granicach rozsądku. i można tych ludzi u nas w kraju zatrzymać. . A tak z ciekawości polecam fil na YouTube pt. "Bogaty kraj biednych ludzi".

  2. 2
    +10
    ~ BEZ ŚCIEM proszę
    Poniedziałek, 21.03

    Zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy są robione w każdej gminie powiatu elbląskiego. Następnie jak rozumiem, są przewożone do magazynu w Olsztynie. A potem co? Wracają z Olsztyna do Ukraińców zakwaterowanych w gminach powiatu elbląskiego? Dodatkowo wydzielone przez olsztyński magazyn? A może już nie wracają, bo wędrują gdzieś do Kętrzyna lub innego Giżycka? To ma jakiś sens?

  3. 3
    +5
    ~ Do @Bez ściem proszę
    Poniedziałek, 21.03

    Jeśli faktycznie tak jest, to skandal. To obrazuje jak lokalne biurwy próbują się wylansować, jacy oni dobrzy i pomocni. Bo wybory już za rok lokalne. Prawdziwie pomagający nie szukają rozgłosu w mediach.

  4. 4
    +6
    ~ sprzedane?
    Poniedziałek, 21.03

    Stasiu , a Rangury? Super obiekt dla uchodźców.

  5. 5
    +3
    ~ inny świat?
    Poniedziałek, 21.03

    taki sam samorząd jak w Elblągu, ale jakim innym językiem mówią . Martwią się kłopotami ludzi i nie chwalą się , że to oni zrobili. A niby ta sama , jak mówi Romanowski, ukraińska rodzina.

  6. 6
    +8
    ~ Klaus
    Poniedziałek, 21.03

    W Olsztynie i okolicach jest najmniej uchodźców, nie chcą ich także współobywatele, którzy przyjechali tu wcześniej do pracy, ani włodarze, którzy podczas wyborów podkreślali swoje ukraińskie pochodzenie. Dotychczasowe rozwiązania nie są dobre, dla żadnej ze stron.

  7. 7
    +8
    ~ Fan Gargamela z PO
    Poniedziałek, 21.03

    Tu cytuje "...Czeka nas wiele ciekawych zmian ..." ja czekam na zmianę na stanowisku Starosty.....Amen

  8. 8
    --6
    ~ Marek Pikuś
    Poniedziałek, 21.03

    A jak płakali niektórzy politycy, że MRG zawieszone a że Rosjanie a że sranie w banie. I co teraz? Jeszcze żałujecie?

  9. 9
    +4
    ~ BEZ ŚCIEM proszę
    Poniedziałek, 21.03

    Pani Kamilo, zwracam się do Pani jako autorki tekstu, która czerpała wiedzę z rozmowy ze starostą powiatu elbląskiego. Proszę o wyjaśnienie, jak to jest z tymi darami zebranymi w gminach powiatu. Dlaczego trafiają one do jakiegoś Wojewódzkiego Magazynu w Olsztynie zamiast bezpośrednio do uchodźców zamieszkałych w powiecie elbląskim? W jaki sposób dary te są dystrybuowane do zainteresowanych uprawnionych w gminach elbląskich? Czy przywozi je z powrotem ta sama straż pożarna, która je tam zawozi? Jeśli nie jest to pomyłka w tekście, kto zarządził takie rozwiązanie? Wojewoda Artur Chojecki, ktoś wyżej? Czy z Olsztyna do uchodźców w naszym powiecie trafia ta sama liczba zebranych tu darów, większa a może mniejsza? Czy są to te same produkty, które zebrano w powiecie elbląskim, czy jakieś inne? To bardzo ciekawy wątek. Jeśli odczytać Pani tekst dosłownie, to jeży się włos na głowie. Jeśli to samo dzieje się we wszystkich powiatach w województwie albo i w kraju, to Bareja lepiej by te tego nie wymyślił.

  10. 10
    +5
    ~ Ściemnianie
    Poniedziałek, 21.03

    były propozycje, aby w Rangórach zakwaterować ewakuowany dom dziecka z Ukrainy, i to byłaby konkretna pomoc. Nic z tego. Jakieś domy weselne? Rangóry mają "wyższy" cel ? A Marwica? Dla mnie nieszczere są te zapewnienia "pomocowe".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.892009973526