Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Szwedzi w Elblągu. Inscenizacja historyczna na Starym Mieście [zobacz zdjęcia]

12.02.2022, 16:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Szwedzi w Elblągu. Inscenizacja historyczna na Starym Mieście [zobacz zdjęcia]
fot.Majka Brejdak

W 1710 roku miał miejsce szturm Elbląga, w wyniku którego Rosjanie odbili miasto zajęte kilka lat wcześniej przez Szwedów. Inscenizacja tej potyczki była jedną z atrakcji, które w sobotę, 12 lutego czekały na elblążan na dziedzińcu muzeum. 

 

 

Historia Truso, czasy krzyżackie to są wydarzenia z lokalnej historii, które elblążanie znają najlepiej. O historii Elbląga w czasach nowożytnych, także o losach miasta w trakcie wielkiej wojny północnej, mieszkańcy wiedzą trochę mniej. Chcemy tę wiedzę poszerzyć, stąd to wydarzenie. W Gdańsku działamy od 17 lat i prawie co tydzień coś organizujemy, zmiany warty przy bramach, różnego typu pokazy. Idea jest taka, żeby coś takiego rozruszać również w Elblągu. W dawnych czasach I Rzeczypospolitej Elbląg, Toruń i Gdańsk to były trzy siostry, które nawzajem sobie pomagały i tak staramy się robić dzisiaj

 

- mówi Krzysztof Kucharski, prezes Stowarzyszenia Garnizonu Gdańsk. 

 

W sobotę, 12 lutego w Elblągu odbyła się inscenizacja historyczna, będąca opowieścią o losach miasta w czasie wielkiej wojny północnej. Wydarzenie działo się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, ale rekonstruktorzy historyczni pojawili się również na ulicach Starego Miasta. 

 

Przeszliśmy na ul. Stary Rynek, gdzie można było zobaczyć, jak to Szwedzi zajmowali w 1703 r., w czasie wojny północnej, Elbląg, jak zmusili burmistrza do tego, żeby wydał kontrybucję. Potem przeszliśmy na dziedziniec muzeum i tutaj odbyła się inscenizacja szturmu Elbląga w 1710 r.

 

- dodaje Krzysztof Kucharski.

 

8 lutego 1710 r. o świcie,  korzystając z faktu, że miejska fosa zamarzła, Rosjanie przystąpili do oblężenia. W tym czasie w mieście stacjonował szwedzki regiment garnizonowy. Pomimo zaskoczenia Szwedzi szybko podjęli walkę. Jednak po trzech godzinach zaciętych bojów miasto zostało zdobyte. Szturm na Elbląg uznaje się za ostatni w historii atak na ufortyfikowane europejskie miasto, który został przeprowadzony bez wsparcia artyleryjskiego, przy pomocy drabin, i odniósł sukces, przypominają organizatorzy inscenizacji.

 

Wydarzenie "Elbląg 1710" odbyło się w naszym mieście już po raz drugi. Jednak w minionym roku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, elblążanie nie mogli w niej uczestniczyć. Tym razem nie było takich przeszkód i mieszkańcy chętnie skorzystali z zaproszenia do muzeum. 

 

Fajnie jest zobaczyć rekonstrukcję tego co działo się kiedyś. Bardzo mi się to podoba. Cieszę się, że tu przyszedłem

 

- przekonywał ośmioletni Ksawery.

 

Jesteśmy elblążanami od ośmiu lat. Pochodzimy ze wschodu Polski i tamta kultura jest nam bliższa. Ta elbląska jest całkiem inna, cały czas ją poznajemy. Dziś mieliśmy okazję spojrzeć na historię Elbląga z innej perspektywy. Myślę, że fajnie byłoby, aby ta impreza się rozrosła. To może być atrakcja turystyczna dla Elbląga, a dla samych elblążan szansa, aby lepiej poznać historię swojego miasta. My jesteśmy tu dzisiaj - nawet nam nie przeszkadza, że jest trochę zimno i pewnie będziemy za rok

 

- przekonuje  Anna Ekiert-Kowalczuk, mieszkanka Elbląga, uczestniczka wydarzenia.

 

Organizatorzy inscenizacji Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy z Garnizonem Gdańsk zapowiadają, że wejdzie ona już na stałe do elbląskiego kalendarza imprez. - Udało nam się urządzić tę imprezę dwa razy. Podczas pierwszej inscenizacji było nas 16, a ze względu na obostrzenia nie mogliśmy zaprosić i była tylko sesja fotograficzna. Tym razem było 30 osób, - rekonstruktorzy z Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy, a elblążanie licznie przybyli do Muzeum.  Mamy nadzieję, że co rok w lutym będziemy się spotykać w Elblągu, w coraz większym gronie. Być może nawet międzynarodowym, bo koledzy ze Skandynawii, a także Litwy, Łotwy i Estonii, już dopytują się  o możliwość przyjazdu do Elbląga. Ta inscenizacja może być znacznie większa, liczymy, że do 100 - 200 osób - dodaje prezes Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Elbląg 1710 - rekonstrkcja historyczna ( zdjęć 160 )
Dodano: 2022-02-12 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ jaga
    Sobota, 12.02

    Super.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.90128111839294