Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jedne z najbardziej imponujących sił rezerwowych, z jakimi się zetknąłem, znajdowały się w Polsce

26.01.2022, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jedne z najbardziej imponujących sił rezerwowych, z jakimi się zetknąłem, znajdowały się w Polsce

W amerykańskim czasopiśmie Reserve & National Guard Magazine ukazał się teskt John'a Gronskiego - generała dywizji rezerwy, byłego zastępcy Dowódcy Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie ds. Gwardii Narodowej. 
 

"WOT wzoruje się na Gwardii Narodowej"
 

W 2014 roku, kiedy byłem generałem dowódcy 28 Dywizji  Piechoty, nasza jednostka uczestniczyła w wielonarodowych ćwiczeniach we Francji. Pamiętam, jak rozmawiałem z przywódcami armii francuskiej i brytyjskiej, którzy byli zazdrośni o Gwardię Narodową, którą mieliśmy w Stanach Zjednoczonych.
 

Obserwowali profesjonalizm naszych żołnierzy i widzieli wartość, jaką nasza Gwardia Narodowa wniosła dla podatników, tworząc profesjonalną siłę wojskową o ograniczonych zasobach i dniach szkolenia. Był to model, do którego aspirowały oba kraje.
 

Od 2016 do 2019 roku miałem okazję służyć jako zastępca dowódcy armii amerykańskiej w Europie do spraw Gwardii Narodowej. W tej roli miałem okazję odwiedzić ponad 40 krajów w całej Europie. Jeden z najbardziej imponujących sił rezerwowych, z jakimi się spotkałem, był w Polsce.
 

Wrażenie to wzmocniła moja niedawna wizyta w Polsce w październiku 2021 r., podczas której odbyłam prezentacje dowódcze dla kadetów w różnych akademiach wojskowych i uniwersytetach, a także zapewniłam szkolenie dowódcze żołnierzom przydzielonym do polskich sił rezerwowych znanych jako Wojska Obrony Terytorialnej (WOT).
 

WOT dowodzony jest przez generała dowódcę gen. dyw. Wiesława Kukulę i zastępcę dowódcy gen. bryg. Gen. Macieja Klisza. Obaj mają doświadczenie w operacjach specjalnych. 29 marca 2017 r. WOT zaczęła funkcjonować i miała dowództwo i kontrolę nad trzema brygadami.
 

Do końca 2017 roku do WOT przydzielono około 7600 żołnierzy. Liczba żołnierzy służących w WOT według stanu na listopad 2021 r. wynosi 30 700. Podobnie jak Gwardia Narodowa w Stanach Zjednoczonych, około 15% sił to pełnoetatowi wojskowi, a pozostali mają pełnoetatowe posady cywilne, a jednocześnie nadal wypełniają swoje obowiązki wojskowe w niepełnym wymiarze godzin.
 

Kadra WOT stanowi 25% ogólnej liczby żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP.
 

Gwardia Narodowa Illinois jest partnerem Polski w ramach Państwowego Programu Partnerskiego od ponad 25 lat. Relacje między Gwardią Narodową Illinois a Polską są bardzo silne. Gwardia Narodowa Illinois utrzymuje nawet stałą obecność niewielkiej grupy Gwardii Narodowej Illinois w Polsce.
 

Przykładem bliskiego związku między Wojskiem Obrony Terytorialnej a Narodowym Illinois jest motto WOT „Zawsze gotowy, zawsze tutaj”. Jest wzorowany na motcie Gwardii Narodowej „Zawsze gotowy, zawsze tam”.
 

Polski WOT koncentruje się przede wszystkim na misjach obrony kraju. Są bardzo skoncentrowani na bezpieczeństwie granic, zwłaszcza granicy między Białorusią a Polską. TDF była bardzo zaangażowana w operacje wsparcia pandemii COVID-19 w Polsce.
 

Jednak WOT czasami wysyłała swoich żołnierzy poza granice kraju. Żołnierze WOT byli na zlocie skautów w Zachodniej Wirginii, kiedy Polska wysłała na to wydarzenie kontyngent skautów. Podczas pandemii, kiedy polscy truckerzy zatrzymali się w Wielkiej Brytanii, Polska wysłała żołnierzy TDF, aby wspierali polskich truckerów w podstawowych potrzebach, takich jak żywność, woda i artykuły higieny osobistej.
 

Podobnie jak wymogi szkoleniowe Gwardii Narodowej w Stanach Zjednoczonych, personel WOT musi służyć co najmniej 36 dni w roku (jeden weekend w miesiącu, a 14-dniowe szkolenie zintegrowane – raz w roku). Tak jak Gwardia Narodowa w Stanach Zjednoczonych jest wartością dla podatników, to samo można powiedzieć o polskim OT.
 

Stanowią ogromną wartość, ponieważ pracują w niepełnym wymiarze godzin, więc są opłacane tylko wtedy, gdy szkolą lub wspierają władze cywilne.
 

Polski TDF to historia wielkiego sukcesu. Generał dowódca, gen. dyw. Kukula, był przewidujący, by wzorować WOT na Gwardii Narodowej stanu Illinois i to zarówno żołnierze WOT, jak i obywatele polscy będą czerpać z tego korzyści.
 

Generał dywizji John Gronski gościł w Polsce w październiku 2021 roku, w ramach serii spotkań na uczelniach wyższych z programem wykładów o doskonaleniu przywództwa.

 

źródło:
John Gronski
Reserve & National Guard Magazine

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Propaganda
    Środa, 26.01

    Sranie w banię, WOT to ścierwo

  2. 2
    +8
    ~ obserwator
    Środa, 26.01

    buahahaha...zobaczył co mu pokazali.dlaczego posłowie PIS nie zgodzili się na zapis w ustawie ,że WOT nigdy nie zostanie użyty przeciwko obywatelom RP?

  3. 3
    +1
    ~ Krzysztof Litkowski
    Czwartek, 27.01

    Ten artykuł to jakaś piramidalna bzdura. Jeżeli faktycznie popełnił to ten John Gronski to znaczy, że facet nie ma kompletnego pojęcia o czym pisze. No chyba że pisał w oparciu o materiały promocyjne WOT. Po pierwsze: WOT to nie rezerwa. Po drugie: WOT w żaden sposób nie da się porównać z Gwardią Narodową - to zupełnie różne formacje, mające inne zadania i sprzęt. No i po trzecie: gen. Kukuła niczego na nikim nie wzorował - to zwykły pionek. WOT w obecnym kształcie to wizja Antoniego i Mariusza z nikim nie konsultowana, formacja jedyna w swoim rodzaju, drugiej takiej nigdzie na świecie nie ma. I nie jest to zaleta.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2104449272156