Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Omikron coraz bliżej Elbląga. W województwie potwierdzono pierwszy przypadek

04.01.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Omikron coraz bliżej Elbląga. W województwie potwierdzono pierwszy przypadek

Pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa potwierdzono w województwie warmińsko-mazurskim. Zarażona została kobieta, która przyjechała do Polski przed Bożym Narodzeniem z Wielkiej Brytanii. To sygnał alarmowy dla elblążan?

Pacjentka czuła się źle, więc nie pojechała do rodziny, ale zatrzymała się w pustym mieszkaniu i poddała izolacji. Kobieta czuje się dobrze. Pacjentka zakażona koronawirusem, wariantem omikron, swoim odpowiedzialnym zachowaniem nie zakaziła otoczenia

- poinformował PAP Janusz Dzisko,  dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

 

Jak dodał Janusz Dzisko zbadano rodzinę pacjentki i nikt nie jest zakażony. Ten przypadek dotyczy kobiety z powiatu giżyckiego, podało Radio Olsztyn. Oznacza to jednak, że omikron jest coraz bliżej Elbląga.

W Elblągu i powiecie elbląskim dotychczas takiego przypadku nie stwierdziliśmy. Prowadzone są badania wyrywkowe wśród zakażonych, zwłaszcza w tych przypadkach, gdy może być powiązanie epidemiologiczne. Należy przypuszczać, że wcześniej czy później ten wariant pojawi się w Elblągu i będzie dążył do dominacji. Jak szybko się to stanie ? Trudno powiedzieć, choć wiele wskazuje na to, że dosyć szybko

- mówi Marek Jarosz Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.

 

W całym kraju do tej pory potwierdzono 72 przypadki zakażenia omikronem. - Widać więc, że także w naszym kraju, z godziny na godzinę, będzie przybywało zakażeń omikronem – powiedział dziś, 4 stycznia, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w TV Republika. Przypomniał również, że wariant omikron zdecydowanie łatwiej, niż delta, przenosi się z człowieka na człowieka.
 

Jak się zabezpieczać? Schemat działania jest ten sam jak w przypadki innych wariantów koronawirusa. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu przeciw koronawirusowi. Należy też starać się bronić przed wszystkimi tymi sytuacjami, w których może dojść do zakażenia. Pamiętajmy więc o maseczkach, zachowaniu dystansu, myciu rąk i dezynfekcji. Jeśli to tylko możliwe unikajmy skupisk ludzkich

- przekonuje Jarosz. 

 

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu dodaje również, że po wystąpieniu objawów jak najszybciej należy się skontaktować z lekarzem i przeprowadzić test na koronawirusa. - To oczywiście nie zawsze musi być koronawirus. Jednak jeśli szybko się zdiagnozujemy, będziemy bardziej czujni i w przypadku pogarszającego się stanu zdrowia trafimy na czas do szpitala. Będziemy mogli również uchronić innych przed zakażeniem - dodaje Jarosz. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ tego się nie da słuchać
  Wtorek, 04.01

  Omicron to przeziębienie! Jaki de.bil się testuje na przeziębienie. Ból głowy, katar, drapanie w gardle i zmęczenie. Wow - wszyscy umrzemy

 2. 2
  --1
  ~ Zalecenia doktora-amatora
  Wtorek, 04.01

  Zalecam redaktorkom zażyć PILNIE , lek o nazwie DEBILEX FORTE. i skończy sie medialna rz ądowa propaganda. Juz wam w te sensacje wyssane z d...y nie wierzy. Prędzej uwierzymy, jak kot Jarka zacznie latać a rasulski sie w środku zimy obudzi.

 3. 3
  +1
  ~ Qwertz
  Wtorek, 04.01

  Wśród znajomych z uk wszyscy maja pozytywny wynik testu, czego nie było przy delcie. A dzisiaj czytam ze osoby zaszczepione przy omikronie moga mieć wymioty i brak apetytu...

 4. 4
  --1
  ~ Boki
  Środa, 05.01

  Czym jedzie? .... żenada.

 5. 5
  +1
  ~ Radek
  Środa, 05.01

  Od dawna wiadomo ze redakczyny z WP, INFO ELBLĄG, TVN (w sprawie covid), należy dać DEBILEX bo to debile siejący propagande covidowa.

 6. 6
  +4
  ~ Potrójnie zaszprycowana Grazynka
  Środa, 05.01

  Jezus Maria.... OMIKRON coraz blizej Elblaga, gdyby chociaz obce wojska zbliżały sie do Elblaga bądź groził nam głód to bym sie tak nie martwiła ale jak sie zbliża omikron, co to sie dzieje sie

 7. 7
  +2
  ~ iiii
  Środa, 05.01

  Plandemia strachu . Umieralność na tego wirusa jest na tyle symboliczna że szkoda sobie tym zawracać głowę. Natomiast umieralność na inne choroby nieleczone z powodu tej koronapsychozy plus umieralność z powodu lockdownu to powód do strachu. Odpowiecie za to sianie paniki tam gdzie nie trzeba.

 8. 8
  +4
  ~ Dziunia
  Środa, 05.01

  Już jest...już się zbliża...główny winowajca drapania w gardle i kataru.... uwaga chować się kto może. Kiedy skończy się ta szopka, smiertelne zastrzyki...kiedy sie temu przeciwstawimy? Bo będzie już tylko gorzej kochani.

 9. 9
  +2
  ~ Omikron
  Środa, 05.01

  Rozumiem że redakcja wie lepiej że Giżycko jest bliżej niż Gdańsk gdzie ta odmiana wirusa już jest.....

 10. 10
  +1
  ~ Ja chyba tez mam bo od 3 dni mam mega przeziębienie.
  Środa, 05.01

  Nie, nie ide na test

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4750869274139