Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pożar lasu i ewakuacja obozu harcerskiego. Strażacy ćwiczyli w okolicach Młynar

04.10.2021, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pożar lasu i ewakuacja obozu harcerskiego. Strażacy ćwiczyli w okolicach Młynar
Źródło: www.gov.pl/web/kmpsp-elblag/Fot. Marek Lewandowski

2 października na terenie Nadleśnictwa Młynary w okolicy miejscowości Gardyny Leśniczówka odbyły się wspólne ćwiczenia taktyczno-bojowe wydzielonych sił i środków KSRG powiatu elbląskiego, Lasów Państwowych w tym nadleśnictwa Młynary, powiatowego centrum zarządzania kryzysowego w Elblągu oraz gminnego zespołu zarządzania kryzysowego w Młynarach.
 

Celem ćwiczeń było m.in. doskonalenie współpracy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z wyżej wymienionymi podmiotami, sprawdzenie pracy Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego oraz sztabu akcji, ustalenie stopnia przygotowania podmiotów na wypadek zdarzenia o wielkich rozmiarach, a także przećwiczenie wielopoziomowej struktury dowodzenia.
 

Ćwiczenia składały się z trzech epizodów:  pozorowanego pożaru wielkopowierzchniowego lasu, budowy magistrali wodnych w ramach systemów przetłaczania wody na potrzeby działań gaśniczych i działań poszukiwawczo-ratowniczych w zakresie podstawowym.
 

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar lasu powstały wskutek wyrzucenia żarzącego się papierosa na ściółkę leśną przez mężczyznę zbierającego grzyby. Z uwagi na warunki panujące w lesie, pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Mężczyzna podjął nieskuteczną próbę samodzielnego ugaszenia ognia w wyniku czego doznał licznych poparzeń. Zaalarmowane zostały służby, dzięki aplikacji What3Words udało się określić dokładną lokalizację miejsca zdarzenia.

W I rzucie do zdarzenia zostały skierowane siły i środki (SiŚ) w sile 3 zastępów OSP. Dotarcie do miejsca zdarzenia było utrudnione przez powalone na drogę dojazdową konary drzew. Ratownicy po utorowaniu drogi dojazdowej dotarli do miejsca pożaru. Kierujący działaniem ratowniczym (KDR) zwrócił się o zadysponowanie dodatkowych SiŚ, ze względu na rozmiar pożaru. Odnaleziona została  osoba poszkodowana, której udzielono kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.
 

Na miejsce zdarzenia skierowane zostały kolejne SiŚ, w tym Oficer Operacyjny. Przegrupowano SiŚ, zorganizowano zasilanie wodne na bazie motopomp pływających z pobliskiego leśnego punktu czerpania wody. Ustalono, że na terenie tego kompleksu leśnego zorganizowany jest wielonarodowy obóz harcerski. Komendant po otrzymaniu informacji od KDR o rozmiarach zdarzenia oraz biorąc pod uwagę niesprzyjające warunki pogodowe podejmuje decyzję o zawiązaniu sztabu.
 

Po dotarciu kolejnych SiŚ na potrzeby działań gaśniczych zbudowano magistralę wodną z wykorzystaniem pomp wysokiej wydajność i zbiornika składanego Z15000. Przygotowano natarcie na drugie skrzydło pożaru oraz podzielono teren akcji na odcinki bojowe: OB I – prawe skrzydło pożaru, OB II – zasilanie wodne, OB III – lewe skrzydło pożaru, OB IV – działania poszukiwawczo ratownicze.
 

W niedalekiej odległości od miejsca zdarzenia zawiązano sztab z wykorzystaniem samochodu dowodzenia i łączności KM PSP w Elblągu. Zorganizowano łączność na terenie działań poprzez wyznaczenie kanałów ratowniczo gaśniczych (KRG), kanału dowodzenia i współdziałania (KDW) oraz kierunku operacyjnego (KO). Dzięki sprawnej współpracy sztabu, zespołów zarządzania kryzysowego oraz nadleśnictwa na miejsce zdarzenia udało się skierować helikopter z podwieszanym zbiornikiem wody przystosowanym do zrzutu środka gaśniczego oraz samolotu typu Dromader z 2000 litrów wody.
 

Ostatnim epizodem ćwiczeń „Las 2021” była ewakuacja zagrożonego obozu harcerskiego oraz działania poszukiwawczo ratownicze zagubionych harcerzy. Po ugaszeniu pozorowanego pożaru oraz odnalezieniu osób zagubionych zasoby ratownicze przemieściły się na teren boiska szkolnego w Młynarach gdzie odbyło się podsumowanie manewrów. Tuż po tym odbył się festyn strażacki dla wszystkich uczestników, ich rodzin oraz mieszkańców.

 

Ćwiczeniom bacznie przyglądali się ich organizatorzy oraz zaproszeni goście, wśród nich między innymi: Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko - Mazurski, Adam Roczniak - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, st. bryg. Adam Jastrzębski - Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Michał Gzowski - rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Ryszard Zając Wice Starosta powiatu elbląskiego, Renata Bednarczyk - Burmistrz Miasta i Gminy Młynary, Adam Kędziora - Nadleśniczy Nadleśnictwa Młynary, st. kpt. Łukasz Kochan - Komendant Miejski PSP w Elblągu, druh Ryszard Janusz - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, nadleśniczy z sąsiednich nadleśnictw oraz samorządowcy z terenu powiatu elbląskiego.
 

W ćwiczeniach czynny udział brało 31 zastępów, w sile 138 strażaków, w tym trzy moduły gaśnicze Lasów Państwowych.
 

Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej biorące udział w ćwiczeniach:
 

KM PSP w  Elblągu, JRG 1 Elbląg, JRG 2 Elbląg, JRG 3 Pasłęk, OSP Błudowo, OSP Godkowo, OSP Gronowo Elbląskie, OSP Jelonki, OSP Jegłownik, OSP Karszewo, OSP Krzewsk, OSP Kurowo Braniewskie, OSP Kwietnik, OSP Markusy, OSP Milejewo, OSP Młynary, OSP Pogrodzi, OSP Rychliki, OSP Sąpy, OSP Tolkmicko, OSP Włóczyska, OSP Zastawno, OSP Zielonka Pasłęcka, OSP Nowakowo.
 

Ponadto w ćwiczeniach uczestniczyło Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Młynarach, Lasy Państwowe  w tym  Nadleśnictwo Młynary.
 

Ćwiczenia podmiotów KSRG z innymi służbami to dla strażaków doskonała okazja do wymiany wspólnych doświadczeń. Poprzez ćwiczenia ratownicy podnoszą swoje kwalifikację, co z kolei pozytywnie wpływa na profesjonalizm prowadzonych przez nich działań.

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Kochan, kpt. Łukasz Janecki
 


 


 Więcej zdjęć z ćwiczeń znajdziemy TUTAJ.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2930002212524