Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przeszkolonych zostało 80 żołnierzy 4W-MBOT

19.09.2021, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przeszkolonych zostało 80 żołnierzy 4W-MBOT

Szkolenie skierowane było dla żołnierzy kierujących pojazdami wojskowymi, trwało 3 dni w małych grupach, aby każdemu dokładnie móc przekazać niezbędną wiedzę i móc odpowiedzieć na wszelkie zapytania czy wątpliwości. Łącznie przeszkolonych zostało 80 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy zawodowych oraz pełniących terytorialną służbę wojskową na etacie „kierowcy” do nabycia wiedzy i umiejętności oraz sprawnego i bezpiecznego wykonywania podstawowych czynności gaśniczych i ratowniczych.


 „Dzięki szkoleniu żołnierze Brygady będą potrafili rozpoznawać zagrożenia mogące stanowić niebezpieczeństwo dla życia, zabezpieczać miejsca działań ratowniczych, prowadzić działania gaśnicze. Specjaliści z KW PSP w Olsztynie przypomnieli im zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz teoretyczną wiedzę podstaw fizykochemii spalania. Przedstawili konstrukcję pojazdów drogowych, pokazali w jaki sposób działa poduszka powietrzna, jak bezpiecznie wybić szybę w pojeździe by pomóc poszkodowanemu oraz jak rozcinać pojazd z użyciem sprzętu ratowniczego „Lukas” by uwolnić poszkodowanego”
 

– Jacek CZAJKOWSKI, inspektor ochrony przeciwpożarowej 4W-MBOT.
 

 „Takie ćwiczenie to tylko element całego systemu szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Misją żołnierzy Obrony Terytorialnej jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności, więc takie przygotowanie i wspólne szkolenia ze strażą pożarną leżą w charakterze naszego przygotowania do realizacji naszej misji […] Brygada ma podpisaną notatkę o współpracy z Państwową Strażą Pożarną, dzięki której zarówno żołnierze wspierają ich działania, jak i my korzystamy z ich doświadczenia i umiejętności, aby jak najlepiej móc wypełniać swoją misje”


– ppłk. Artur LICHOŃCZAK, Zastępca Dowódcy 4W-MBOT

Wiedza żołnierzy na temat właściwego użycia sprzętu ratowniczego miała swoje realne użycie. Terytorialsi w drodze na doskonalające szkolenie z ratownictwa technicznego przypadkiem natknęli się na wypadek drogowy na obwodnicy Olsztyna w pobliżu węzła Pieczewo. Nie wahali się użyć  "Lukasa" widząc zakleszczonego 32 letniego mężczyznę. Żołnierze na miejscu wypadku byli pierwsi, dalszej pomocy udzielił Zespół Ratownictwa Medycznego i Państwowa Straż Pożarna. Każdy wykonał swoją pracę, ale przede wszystkim spełnił obowiązek niesienia pomocy. 
 

„Takie umiejętności i taka wiedza, bez względu na mundur a nawet u osób cywilnych są jak najbardziej wskazane. Wspólnym mianownikiem każdych działań tego typu jest pomoc osobom poszkodowanym w komunikacji drogowej. Taka wiedza i umiejętności żołnierzy jakie nabyliśmy podczas szkolenia mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako wsparcie innych służb ratowniczych, jak również w życiu prywatnym”

 

– st. szer. Marcin KIBITLEWSKI, żołnierz kompanii saperów z Ełku 4W-MBOT
 

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Szkolenie z ratownictwa technicznego żołnierzy 4W-MBOT ( zdjęć 16 )
Dodano: 2021-09-19 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.77475118637085