Niedziela, 7.03.2021, Imieniny: Róza, Wiktor, Jordan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Takiego śniegu w Elblągu dawno nie było. Zima zaskoczyła drogowców?

19.01.2021, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Takiego śniegu w Elblągu dawno nie było. Zima zaskoczyła drogowców?
Fot. Adrian Sajko

Czyżby zima znów zaskoczyła drogowców? Pierwsze dni to była tragedia, a i teraz jest wiele miejsc, gdzie np. piesi "tańczą" na nieposypanych chodnikach - mówi Czytelniczka info.elblag.pl. - Służy drogowe pracują od kilku dni nieustannie - zapewnia rzeczniczka elbląskiego ratusza. 

 

Takich opadów śniegu w Elblągu nie było dawno. Najbardziej z zimowej aury cieszą się dzieci. Dorośli nie zawsze mają powody do radości. Niektórzy elblążanie narzekają na stan jezdni, a w szczególności chodników. 

Ta sytuacja nie dotyczyła obrzeży. W centrum miasta, na starówce, niewiele chodników było posypanych, w wielu miejscach wręcz nie dało się przejść. Przez pierwsze dni praktycznie nie widziało się piaskarek i pługów. Mam wrażenie, że drogowcy ruszyli w trasę dopiero w weekend. Teraz drogi są zadbane i przejezdne, a na chodnikach nadal tragedia.

- mówi elblążanka.  

 

Władze miasta zapewniają, że o elbląskie drogi i chodniki odpowiednio zadbano. Jednocześnie apelują zarówno do kierowców, jak i pieszych o szczególną ostrożność.

Jeśli chodzi o akcję zima na elbląskich drogach, to służby drogowe pracują od kilku dni nieustannie. Drogi publiczne i chodniki odśnieżane są oraz posypywane zgodnie z kolejnością utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego, odśnieżane są doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem

 - informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowy prezydenta Elbląga. 

- W sobotę i niedzielę pracowało 7 pojazdów na chodnikach, 8 brygad na przejściach i przystankach komunikacji miejskiej, 6  piaskarko-solarek z pługiem plus 4  pojazdy z pługiem odśnieżnym  dodatkowo posiadające posypywarki  na jezdniach - dodaje rzeczniczka.

 

Urzędnicy przypominają również, że do odśnieżania dróg i chodników zobowiązani są właściciele i zarządcy nieruchomości. - Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach  wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego, czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych - dodaje Joanna Urbaniak. 

Praktycznie nie mieliśmy interwencji dotyczących odśnieżania. Jedyne zgłoszenie, z ubiegłego tygodnia, dotyczyło Starego Miasta. Rzeczywiście, jak się okazało, problem był przed niektórymi zamkniętymi lokalami i hotelami. Większy problem jak się okazuje, mieszkańcy mają w tej chwili z uruchomieniem samochodów. Pomagamy im przy wykorzystaniu urządzenia rozruchowego Booster. Tylko dziś mieliśmy 16 takich zgłoszeń. Obecnie zajmujemy się również bezdomnymi, osobami starszymi, monitorujemy ich sytuację

- mówi Iwona Łojewska ze Straży Miejskiej w Elblągu.

 

Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:

 

•    Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659,  tel. stacj. 55 232-64-08 w. 9

•    od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-43),

•    całodobowo Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)

•    Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu 

- parki, skwery i zieleńce– dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 1, 2

- tereny cmentarzy komunalnych – dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 4, 5

•    Departament Edukacji - szkoły, przedszkola żłobki – B. Nosewicz tel. 602-784-68

•    MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – L. Jankowski tel. 661-240-113

•    Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Takiego śniegu w Elblągu nie było dawno. Zima zaskoczył drogowców? ( zdjęć 22 )
Dodano: 2021-01-19 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Kasy ni ma
  Wtorek, 19.01

  Zaraz pojawi się komentarz lub artykuł z UM w stylu " środki finansowe na walkę z zimą zostały już wydane teraz dmuchamy na zimne, by zaoszczędzić na premie dla urzędników"

 2. 2
  +9
  ~ kierowca
  Wtorek, 19.01

  To wszystko pięknie wygląda w wypowiedziach urzędników, tylko że mija to się z prawdą. Jaka była sytuacja każdy widział i czuł chodząc lub jeżdżąc po mieście. Sprzętu do odśnieżania prawie wogóle nie było widać na mieście. A jak już się pojawił to chyba tylko po to żeby się pokazać a nie wykonać pracę. A co by było jak ten śnieg padał by jeszcze ze trzy - cztery dni- totalna klęska. Paraliż miasta. Władze Elbląga powinny wyciągnąć odpowiednie wnioski, bo przecież to jeszcze nie koniec zimy.

 3. 3
  +9
  ~ i taka prawda
  Wtorek, 19.01

  jak zwykle służby spały

 4. 4
  +13
  ~ Wertex
  Wtorek, 19.01

  Co za wciskanie ludziom kitów przez urzędasów i władze. Przecież jak było i jest każdy wie, a i nawet na zdjęciach widać (jakby ktoś miał skleroze - urzędasy z władzą). Niby pare pługów jest - i juz? I to ma być to? Ja do tej pory jeszcze żadnego nie widziałem tak często jeżdżą. Dla mnie może ich być 100 albo 1 - mam to gdzieś, byleby drogi były odśnieżone, a nie tylko wywalenie piachu z solą na ulicę!

 5. 5
  +18
  ~ kiki
  Wtorek, 19.01

  ..."Jeśli chodzi o akcję zima na elbląskich drogach, to służby drogowe pracują od kilku dni nieustannie" ... . Ja wiem że pani rzecznik jest zobowiązana do wypowiadania takich info. Ale one raczej nie mają się nijak do "pracy" tychże służb, czy pani rzecznik pojeździła tak sama z siebie po elbląskich ulicach? W zeszłym roku sobie dawali radę bo i zimy nie było, ale pieniądze "zimowe" otrzymali. A w tym roku - muszą /chcą / też przeżyć, a przecież są to pieniądze elblążan, tak czy nie?

 6. 6
  +14
  ~ Aqua
  Wtorek, 19.01

  Widać, że Elbląg został objęty "Narodowym Systemem Odśnieżania", zwłaszcza chodniki. Od jutra zapowiadana jest odwilż, a nad ranem przymrozki, więc zapowiada się nowy program miejski " Elblążanie tańczą na lodzie"

 7. 7
  +1
  ~ P. Klim na Prezydenta
  Wtorek, 19.01

  To znaczy że jak będę miał problem z uruchomieniem auta to straż wiejska przyjedzie i pomoże??? Będę próbował bo z tego artykułu tak wynika

 8. 8
  +8
  ~ obserwator
  Wtorek, 19.01

  a jak odśnieżyć chodnik przy posesji ,kiedy mimo zakazu parkują tam samochody?dlaczego ktoś popełnia wykroczenie a ja mam ponosić konsekwencje?

 9. 9
  +12
  ~ Bzdury i TYLE
  Wtorek, 19.01

  Co roku to samo ,zaskoczeni. Gdyby firmy od sprzątania Śnieg i mialy szczotki obrotowe i inny nowoczesny sprzęt to by było sprzatniete. A mają traktor i plug który tylko jedzie a śnieg jak był na chodniku tak JEST . PRL ciag dalszy . GNAC takie firmy.

 10. 10
  +9
  ~ Mieszkanka Wieżowców na Zatorz
  Wtorek, 19.01

  Ślisko. Nikt nie sypie piasku ani nie odśnieża. Szklanka. A podatki płacimy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3365352153778