Niedziela, 25.07.2021, Imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląscy nauczyciele przebadani na koronawirusa. "Czy takie testy mają sens?"

13.01.2021, 15:30:02 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląscy nauczyciele przebadani na koronawirusa. "Czy takie testy mają sens?"
Fot. Adrian Sajko

Dzisiejsze testy tak naprawdę dadzą nam pewność jedynie co do tego, czy w dniu badania byliśmy zdrowi. Testy to dobry ruch, ale oczekujemy czegoś więcej. Nauczyciele powinni zostać zaszczepieni - mówi Grażyna Jędrzejczak, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu. Dziś (13 stycznia) kilkuset nauczycieli wczesnoszkolnych i pracowników administracji z elbląskich szkół zostało przebadanych na obecność koronawirusa.

 

Przed powrotem najmłodszych uczniów do szkół, zaplanowanym na 18 stycznia, nauczyciele klas I-III, szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół zostaną przebadani pod kątem zakażenia koronawirusem. Badania są dobrowolne i bezpłatne. W Elblągu testy odbyły się dziś (13 stycznia) w halach sportowych trzech elbląskich szkół: II Liceum Ogólnokształcącego, III LO i Szkoły Podstawowej nr 11. - Pierwsze wyniki powinny być już jutro. Wszystkie powinniśmy poznać najpóźniej do soboty - mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

 

Do udziału w testach przesiewowych w kierunku COVID-19 w Elblągu zgłosiło się 600 osób, wśród nich jest 200 nauczyciel wczesnoszkolnych. To około 70-80 proc. wszystkich pracowników elbląskich szkół, którzy mogli wziąć udział w tym badaniu, mówi szef lokalnego sanepidu. Część nauczycieli, nawet ci, którzy zostali przebadani, ma jednak wątpliwości, czy takie badania mają sens. Nasi rozmówcy, podkreślali, że efektywniejsze byłoby ich zaszczepienie przed powrotem do szkół.

 

Zgłosiłam się do udziału w badaniu, ale to był odruch, wynikający bardziej z poczucia odpowiedzialności. Nie ma większego przekonaniaco do tego, czy te testy coś nam dadzą, czy mają sens

 

- mówi pani Katarzyna, nauczycielka klas I-III z Elbląga. 

 

Zdecydowałam się, bo była taka możliwość. Chciałam sprawdzić, czy jestem chora, czy nie. Jednak jeśli chodzi o sensowność tych testów, to powtórzę słowa, które dziś usłyszałam "dziś mogę być zdrowa, a za dwa dni mogę już być chora, tylko szczepienie daje nam pewność". Myślę, że nauczyciele, a także inne osoby mające w pracy kontakt z dużą grupą ludzi np. sprzedawcy, powinni być szczepieni równolegle z seniorami. Dzieci i my również potrzebujemy powrotu do szkół, normalnych warunków nauki, ale obawiam się jednak, że to może się skończyć tak, jak we wrześniu

 

- mówi pani Aneta, nauczycielka z SOS-W nr 1 w Elblągu. 

 

Przypomnijmy. Po feriach do szkół wracają uczniowie klas I-III. Nauczyciele podkreślają, że to informacja wyczekiwana zarówno przez nich, jak i dzieci oraz rodziców, ale obawiają się, czy będzie to bezpieczny powrót.


 

Myślę, że wszystkie dzieci powinny wrócić do szkoły, ale to wymaga bardzo głębokich zmian w ustroju szkolnym, zmian systemowych w organizacji procesu nauczania w ogóle, od ramowych planów nauczania po podstawę programową. To nasze możliwości organizacyjno-logistyczne i decyzyjne, takie działania powinny podjąć centralne władze oświatowe. Oczywiście wszyscy jesteśmy stęsknieni za szkołą i martwimy się, że ponadroczna nieobecność dzieci w szkołach odbije się na jakości nauczania. Myślę, że nawet wprowadzenie nauczania stacjonarnego tylko w połowie wymiaru czasu, z ograniczoną liczbą dzieci spowodowałoby, że dzieci więcej zyskają niż na nauczaniu zdanym, które odbywa się w różnych warunkach i nie do końca jesteśmy pewni jego efektów, nie ujmując niczego bardzo ciężkiej pracy nauczycieli

 

-  przekonuje Grażyna Jędrzejczak, jedna z przebadanych dziś osób.

 

- Myślę, że musimy powoli wracać do normalności, oczywiście odpowiedzialnie, w reżimie sanitarnym. Musimy zacząć żyć. My wszyscy jesteśmy zmęczeni obecną sytuacją - podkreśla pani Katarzyna.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / Elbląscy nauczyciel przebadani na koronawirusa. "Czy takie testy mają sens?" ( zdjęć 46 )
Dodano: 2021-01-13 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ ell
  Środa, 13.01

  kolejny absurd, marnowanie pieniędzy i pracy laboratorium, wystarczy jak rząd uruchomi prawdziwy narodowy program szczepień, propagandy mamy już dość,

 2. 2
  --5
  ~ ZŁY
  Środa, 13.01

  Następna grupa domaga się specjalnego traktowania, a w czym nauczyciel jest lepszy od pracowników np.handlu , że miałby być zaszczepiony poza kolejka. Czekać cierpliwie na swój rocznik ,jak reszta społeczeństwa.

 3. 3
  +5
  ~ Ann
  Środa, 13.01

  Jeśli ci nauczyciele mają wrócić do pracy z dziećmi w szkole to zaszczepienie ich powinno być priorytetem! Właśnie ich oraz pracowników służb a nie emerytów.

 4. 4
  --2
  ~ POlitolog
  Środa, 13.01

  Przecież minister zdrowia wyraźnie powiedział, że "za 4 tygodnie takie badania beda powtórzone" i sie dowiemy ilu nauczczycieli zaraziły dzieci!!!;) Ma to sens co nie?

 5. 5
  +1
  ~ Enya
  Środa, 13.01

  no przecież nauczyciele SP 11 organizujaä imprezę dla Pana Owsiaka więc zależy im na zdrowiu dzieci i ich rodziców? ???

 6. 6
  --4
  ~ Czytelnik
  Środa, 13.01

  Wam się w dupach przewraca nauczyciel tak się rozleniwili że do pracy nie chcą iść. Co mają powiedzieć inni też im się należy nie. Ktoś tam napisał o emerytach że mogą poczekać chyba na śmierć. Najlepiej wszystko teraz zwalić na koronowirusa NIE by nie pracować.

 7. 7
  --3
  ~ Czytelnik
  Środa, 13.01

  Wam się w dupach przewraca nauczyciel tak się rozleniwili że do pracy nie chcą iść. Co mają powiedzieć inni też im się należy nie. Ktoś tam napisał o emerytach że mogą poczekać chyba na śmierć. Najlepiej wszystko teraz zwalić na koronowirusa NIE by nie pracować.

 8. 8
  +8
  ~ Mietek
  Środa, 13.01

  Dzisiaj test jutro chory .

 9. 9
  +6
  ~ Ragnar
  Czwartek, 14.01

  @Czytelnik, tobie się w dupie przewraca. Poszukaj sobie jakiś dobry młotek i się nim... (autocenzura). Znakomitą większość nauczycieli jest w szkole w trakcie zdalnego nauczania i wolałaby pracować normalnie - stacjonarnie niż ślęczeć przy kompie i cudować z Meetem albo Teamsem. Nie zapominaj też o przedszkolankach, które cały czas mają kontakt z dziećmi. Nastawcie się na to, że Wasze pociechy pochodzą do szkoły maksymalnie 1,5 m-ca, bo są tzw. "madki", które z premedytacją posyłają zainfekowanych Brajanków i Amandy (nie tylko koronawirusem) do szkoł. Co do zasadności szybszego szczepienia nauczycieli- tak powinni, a raczej powinny, bo to w 99% kobiety, być szczepione te pracujące w klasach I-III. Następnie nauczyciele klas starszych. Im szybciej zaszczepi się tę grupę zawodową, tym szybciej wróci nauczanie w normalnej formie.

 10. 10
  0
  ~ Opus
  Czwartek, 14.01

  Kiedy kolejny kapo artykol w którym będziecie podjudzac na ludzi bez masek? Kiedy kolejna porcja zdjęć ludzi bez maseczek? Donoszenie znowu w modzie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.