Sobota, 16.01.2021, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Tramwajarze niepokoją się o przyszłość spółki i swoje miejsca pracy. Wiceprezydent: "Nie wiem skąd te obawy"

25.11.2020, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tramwajarze niepokoją się o przyszłość spółki i swoje miejsca pracy. Wiceprezydent: "Nie wiem skąd te obawy"

Zdaniem związków zawodowych w Tramwajach Elbląskich miasto w przyszłym roku zamierza zmniejszyć wydatki na tę spółkę, co może się odbić na ich przyszłości w firmie. Wiceprezydent Elbląga zapewnia, że Miasto nie planuje "cięć". - Nie wiem skąd obawy tramwajarzy. Wiem, że Tramwaje Elbląskie tak, jak wszystkie jednostki podległe miastu, chciałyby, żeby tych pieniędzy było więcej, a najlepiej dużo więcej. Mamy jednak sytuację, jaką mamy. COVID-19, spowolnienie gospodarcze i mniejsze wpływy do budżetu - mówi Janusz Nowak. 

Przypomnijmy. W lutym tego roku motorniczy przeprowadzili strajk i przez kilkanaście dni tramwaje nie kursowały po Elblągu. Ostatecznie pracownikom spółki udało się porozumieć z dyrekcją oraz władzami miasta i wynegocjować podwyżki płac. Teraz niepokoi ich przyszłość TE. Obawiają się, że w ciągu kilku lat zredukowana zostanie liczbę funkcjonujących w mieście linii, a tym samym i liczba pracowników spółki.

Fundusze na spółkę ujęte w projecie budżetu miasta na 2021 zaniepokoiły nas, są mniejsze niż tegoroczne. Ogólnie z informacji, które nas do nas docierają, wynika, że przyszłość TE nie rysuje się w nieciekawych barwach. Szykuje się kolejna restrukturyzacja zatrudnienia, są plany, aby ograniczyć liczbę tramwajów, kursujących po Elblągu, nie w tym roku czy przyszłym, ale w 2023 -2024 roku

- mówi Roman Kluczyk, przewodniczący związku zawodowego w Tramwajach Elbląskich.

Pismo w tej sprawie związkowcy skierowali do elbląskich radnych. Podczas Komisji gospodarki miasta, w poniedziałek (23 listopada) do informacji przekazanych przez tramwajarzy odniósł się wiceprezydent Elbląga.

Jeżeli pracownicy Tramwajów Elbląskich są zaniepokojeni zmniejszeniem nakładów na spółkę, to niech sobie prześledzą lata wstecz i zobaczą, w jakich latach  na rozwój w TE przeznaczano tyle pieniędzy, jak w latach ostatnich. Nie wiem skąd zaniepokojenie. Nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby likwidować, czy drastycznie ograniczać komunikację tramwajową. Jeśli chodzi o pieniądze, które przeznaczone są w projekcie budżetu na przyszły rok, to są one zbliżone do tych, które były w 2020 roku. Nie ma żadnego drastycznego zmniejsz nakładów na Tramwaje Elbląskie

- zapewniał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Prezydent nie podziela również obawy tramwajarzy o stan techniczny elbląskiego taboru.

- Przypominam, że na początku przyszłego roku, jeszcze jeden nowy tramwaj zostanie dostarczony do Elbląga. Z analizy, którą wykonaliśmy, wynika, że to będzie już wystarczająca ilość tramwajów. Czy one są wszystkie w takim stanie, jak życzyliby sobie tramwajarze? Zadam pytanie. Czy dyrektorzy szkół wszyscy są zadowoleni ze stanu technicznego swoich obiektów? Takich pytań mogę zadawać więcej i na każde będzie odpowiedź, że nie. Mierzymy siły na zamiary. Wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy na TE, na infrastrukturę w zajezdni, na przystanki, na biletomaty i na zakup nowych tramwajów. Nie przewiduję, żebyśmy w najbliższych 2,3 latach wymienili cały tabor - dodał wiceprezydent. 

Pracownicy spółki zapowiedzieli, że wezmą również udział w debacie budżetowej, która odbędzie się grudniu. - Nie dość, że pandemia bardzo na nas się odbija, bo coraz mniej osób korzysta z komunikacji miejskiej, to teraz jeszcze są cięte nakłady na spółkę. Pracujemy w tej spółce i chcemy wiedzieć, czy mamy tutaj przyzłość - dodaje związkowiec.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ +-
  Środa, 25.11

  A gdzie takie ładne tramwaje jezdzą,bo elbląskie stoją w zajezdni?Do zdjecia wyjechali?Dlaczego stare konstale nie zostaly zezlomowane?

 2. 2
  +8
  ~ brrr
  Środa, 25.11

  kupili takie gawna i z czego tu się cieszyc. A jeżdzimy każdego dnia byle czym a juz konstale to dziadostwo.

 3. 3
  +17
  ~ pomyślcie
  Środa, 25.11

  Rozwiązanie tego problemu jest proste .Rozbudowa linii tramwajowych o wszystkie dzielnice Elbląga i nowy tabor.Nie te pluskwy co kupiliście. I zero tłumaczenia że nie ma kasy. Do roboty a nie to wyp****.c.

 4. 4
  +8
  ~ Robert Koliński
  Środa, 25.11

  Czyli odpowiedź ratusza jest taka, że co się robole czepiacie, skoro jest dobrze a będzie jeszcze lepiej; cymes. A przy okazji: Dziś (25.11) w Polsce obchodzony jest tradycyjny Dzień Tramwajarza i Kolejarza. Tradycja obchodów Święta Kolejarza sięga XIX wieku, a więc początków kolei w Polsce. Warto pamiętać, że Dzień Kolejarza to także Dzień Tramwajarza, a ściślej - motorniczego tramwaju. Pierwotnie praca motorniczego była typowo męskim zajęciem. Dopiero w latach 20. XX wieku za nastawnikami usiadły kobiety. Dziś panie stanowią ważną część załogi tramwajowej całego świata. Wszystkim tramwajarzom i kolejarzom składam najlepsze życzenia i dziękuję za Wasz profesjonalizm, zaangażowanie i wielki trud, jaki wkładacie każdego dnia w to, abyśmy bezpiecznie podróżowali po naszym kraju:) #NiechŻyją!

 5. 5
  +13
  ~ kiki
  Środa, 25.11

  Słowo "drastycznie" - ... ograniczać komunikację tramwajową ... - w głosie pana Nowaka nie brzmi zachęcająco, chyba jednak należy się obawiać. Może będą ino 2 linie, a może i nie?

 6. 6
  +9
  ~ Pracownik TE
  Środa, 25.11

  Śmiech na sali..... nie ma się czego obawiać? Ludzi już zwalniają z TE- redukcje etatów ........

 7. 7
  +11
  ~ Ostroznie
  Środa, 25.11

  e Ręce precz od tramwajów i autobusów w Elblągu. Mieszkańcy wam nie podaruje jak będzie likwidacja linii. To będzie wasz koniec U M ratuszu. Zapamiętajcie.

 8. 8
  --5
  ~ Qazi
  Środa, 25.11

  Koliński ekspert od wszystkiego się odezwał. Jeszczcze używa w kierunku ciężko pracujących ludzi zwrotu "robole". Jesteś bezczelny.

 9. 9
  +10
  ~ Pytanie
  Środa, 25.11

  Kiedy zostanie ukarana osoba która zakupiła trameaje z Niemiec i ów stoją non stop w zajezdni. Przykład żółty, jasno zielony i inne.

 10. 10
  +9
  ~ riko
  Środa, 25.11

  Kto w końcu odwoła idiotyczną decyzję, aby ogrzewanie w tramwajach włączano od 5 stopni w dół na zewnątrz. W tramwajach zimno od tego złomu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3129620552063