Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dlaczego elbląscy motorniczy strajkują? "Najważniejszy jest problem płacowy"

17.02.2020, 10:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego elbląscy motorniczy strajkują? "Najważniejszy jest problem płacowy"
Fot.Ryszard Biel

Spór zbiorowy w spółce Tramwaje Elbląskie trwa od sierpnia 2019 r. Pracownicy Tramwajów Elbląskich walczą o 500 złotych podwyżki i wycofanie z porozumienia możliwości wzięcia dużej liczby nadgodzin (z 380 do 150). Dziś motorniczy rozpoczęli strajk.

 

Motorniczy, którzy zaczynają prace otrzymują płace minimalną. A ci, którzy przepracowali ponad 20 lat zarabiają 2500 zł netto. To żadna perspektywa. Ludzie przychodzą tu do pracy i za chwilę uciekają, bo nie mam tutaj możliwości zarobienia większych pieniędzy

– zaznaczył Roman Kluczyk, przewodniczący Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP.
 

Kolejnym problemem są nadgodziny. Związki zawodowe podpisały z dyrekcją spółki porozumienie dotyczące nadgodzin z limitem do 384 godzin rocznie. Teraz Związkowcy domagają się zmniejszenia tego limitu o ponad połowę.


- Jeśli pracownik przepracuje w ciągu roku 380 nadgodzin to są dodatkowe 2 miesiące pracy. Wówczas nie dostaje się wypłaty za 12 miesięcy, a za 14 miesięcy. Większość z nas ma rodziny i niekoniecznie chcemy poświęcać swój czas na dodatkową pracę – wyjaśnia Roman Kluczyk. - Chodzi o to, żeby wrócić do normalności, do zapisów Kodeksu Pracy, gdzie jest tych nadgodzin 150. Proponowaliśmy rozwinięcie tego zapisu, że w wyjątkowych sytuacjach możemy zgodzić się na podwyższenie tego limitu do 210.

 

Problem z nadgodzinami nie jest najważniejszy. Najważniejszy jest problem płacowy (...) Od kilkunastu lat cena wozokilometra jest niedoszacowana. W innych miastach jest dużo, dużo wyższa cena

– podkreślił


Miasto na czas strajku przygotowało komunikację zastępczą.

Od piątku, 14 lutego, działa ciągle Sztab Kryzysowy, który pracuje nad analizą możliwości finansowych oraz zapewnieniem sprawnej komunikacji zastępczej w celu zminimalizowania uciążliwości dla mieszkańców. Dziś odbędzie się posiedzenie Sztabu, po którym będę mogła powiedzieć coś więcej

– mówiła w rozmowie z nami Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

 

ZKM w Elblągu zwraca się z prośbą do pasażerów o zachowanie odpowiedniej ostrożności na przystankach i podczas wsiadania/ wysiadania z autobusów, szczególnie na przystankach tymczasowych w pobliżu torowisk. Szczegółowe informacje na temat komunikacji zastępczej oraz bieżącego funkcjonowania komunikacji miejskiej można uzyskać pod nr informacji ZKM, tel: 55 235 55 00 lub na stronie www.zkm.elblag.com.pl.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Strajk pracowników Tramwajów Elbląskich ( zdjęć 23 )
Dodano: 2020-02-17 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ ...
  Poniedziałek, 17.02

  Smutna prawda jest taka , że nie tylko motorniczy tramwaju ma za mało , wielu pracowników elbląskich pracuje za tyle samo lub mniej . Szkoda też , że przy okazji tego strajku nie pytają o zasadność istnienia ZKM , plan na rozwój swojej firmy , remonty torowisk , przystanków i właściwą organizację przewozów . Jeśli ma chodzić tylko o pięć stów dla motorniczego to nic się zmieni . Tylko cena biletów .

 2. 2
  +4
  ~ Racja
  Poniedziałek, 17.02

  Bez zmian tras tramwajowych O.inne dzielnice miasta Elbląg. Bez natychmiastowej wymiany wszystkich tramwajów. Bez wyższych płac, nie będzie lepiej a nawrt gorzej.

 3. 3
  +12
  ~ rambo 11
  Poniedziałek, 17.02

  ZKM do przewietrzenia instytucja nic nie robienia ostoja dla SWOICH.

 4. 4
  +15
  ~ stop
  Poniedziałek, 17.02

  Winni tego strajku są w dyrekcji TE i UM. Ciekawe ile kosztuje miasto wysłanie tylu autobusów i kto zapłaci za te spaliny w koło.

 5. 5
  +10
  ~ robol
  Poniedziałek, 17.02

  Ludzie popatrzcie co dzieje się w spółkach miejskich. Kto i jak zajmują się spółkami RN. Dziadki i kolesie. To mamy to co mamy.

 6. 6
  --9
  ~ asdf
  Poniedziałek, 17.02

  W tak niedużym mieście tramwaje w ogóle nie sa potrzebne

 7. 7
  +6
  ~ do asdf
  Poniedziałek, 17.02

  Takie male miasto to moze zaorac?

 8. 8
  +1
  ~ ERG
  Wtorek, 18.02

  Jak to jest że na podwyżki nie ma kasy a na nadgodziny to się znalazła? Co to, za nadgodziny płaci UE w euro?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.