Piątek, 30.10.2020, Imieniny: Zenobii, Edmunda, Przemyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W których spółkach zarabia się najwięcej, a w których najmniej?

24.09.2020, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W których spółkach zarabia się najwięcej, a w których najmniej?
W województwie warmińsko-mazurskim średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w roku 2019 wynosiło 4 tys. 143 zł. W spółkach z udziałem Gminy Miasto Elbląg - 4 tys. 710 zł, a w spółkach jednoosobowych i z większościowym udziałem Gminy Miasto Elbląg - 4 tys. 733 zł. W których spółkach zarabia się najwięcej, a w których najmniej?
 
Na koniec 2019 r. Gmina Miasto Elbląg posiadała udziały w 12 spółkach prawa handlowego, w tym 7 spółkach jednoosobowych, w 1 jako udziałowiec większościowy oraz w 4 jako udziałowiec mniejszościowy.
 
Spółki jednoosobowe, czyli ze 100 proc. udziałem Gminy Miasta Elbląg to: Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zakład Utylizacji Odpadów, Tramwaje Elbląskie, Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zarząd Komunikacji Miejskiej i Zarząd Portu Morskiego Elbląg.
 
Spółka z większościowym udziałem Miasta to Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, a spółki z mniejszościowym udziałem to Warmińsko-Mazurski Fundusz "Poręczenia Kredytowego" w Działdowie, Centralny Wodociąg Żuławski w Nowym Dworze Gdańskim, Pętla Żuławska (spółka we wrześniu została wykreślone z KRS-u), Fabryka - Porta Mare (Miasto posiada 5 proc. udziałów).
 
 
Wynagrodzenia za rok 2019 były niższe od średniej krajowej odpowiednio o 8,9 proc. i 8,4 proc. W stosunku zaś do średniego wynagrodzenia w województwie wynagrodzenia te były wyższe odpowiednio o 13,7 proc. i 14.2 proc
 
- mówił podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Miasta Dariusz Ostrowski, dyrektor Departamentu Gospodarki Miasta UM w Elblągu.
 
 
Gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej? - Spośród wszystkich spółek z udziałem Gminy Miasto Elbląg najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2019 r. wystąpiło w ZPME i wynosiło 6 tys. 18 zł, zaś najniższe w ETBS i wynosiło 3 tys. 197 zł - informuje Dariusz Ostrowski.
 
Skąd taka różnica? - Wysokie średnie wynagrodzenie w ZPME wynika z faktu, iż przy zatrudnieniu wynoszącym 5 etatów, na jego poziom istotny wpływ ma wynagrodzenie Dyrektora i Głównego Księgowego Spółki. Niski poziom średniego wynagrodzenia ETBS spowodowany jest brakiem tzw. "trzynastki", a także nie objęciem wynagrodzenia Prezesa Spółki, który jest na kontrakcie, przy małej ilości pracowników - wyjaśnia Dariusz Ostrowski.
 
Powyżej średniej krajowej, wysoki poziom średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2019 r. odnotowano w EPEC-u (5 tys. 611 zł) oraz w EPWiK-u (5 tys. 431 zł). Natomiast poniżej średniej w województwie w ETBS (3 tys. 197 zł), EPGK (3 tys.  459 zł), ZUO (4 tys. 024 zł) i ZKM (4 tys. 027 zł).
 
 
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło w 2019 r. w 8 spółkach, zaś obniżyło się w 3. Należy zaznaczyć, że kategoria przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto obejmuje praktycznie wszystkie elementy wynagrodzenia wypłacone pracownikom z funduszu osobowego, w tym płace zasadnicze, wszelkie dodatki, nadgodziny, premie, ale także odprawy, nagrody jubileuszowe i roczne oraz inne. Szczególnie w spółkach  o niższym zatrudnieniu może to zniekształcać zarówno poziom jak i kierunek zmian w wynagrodzeniach ich pracowników
 
- tłumaczy Dariusz Ostrowski.
 
 
W 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie obniżone zostało w ETBS-ie (o 5,7 proc, czyli o 194 zł), w Pętli Żuławskiej (o 2 zł) i EPGK (o 1,6 proc., czyli o 57 zł).
 
Ogółem w spółkach z udziałem Gminy Miasto Elbląg średnioroczne zatrudnienie w roku 2019 wyniosło 989 etatów. Najwięcej zatrudnionych osób jest w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (266 etatów), Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (159) i Tramwajach Elbląskich (138,2).
 
- W 6 spółkach średnie roczne zatrudnienie  2019 r. obniżyło się w stosunku do roku 2018, w 3 spółkach wzrosło oraz w 2 pozostało na tym samym poziomie - wyjaśniał Dariusz Ostrowski.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Barbi
  Czwartek, 24.09

  skoro są to spółki miejskie z większością udziałów miasta to nasuwa się pytanie P Ostrowski dlaczego niektórzy Dyrektorzy Prezesi traktów miejską spółkę jak swój prywatny folwark robią co chcą i nikogo się nie boją a przecież to nie jest ich prywatna firma tylko spółka miejska więc jak to jest P Ostrowski ?????? Dlaczego Pan nie ma nadzoru jako Dyrektor Departamentu nad spółkami miejskimi ??

 2. 2
  +4
  ~ Twój email
  Czwartek, 24.09

  Czytając ten artykuł zauważyłem że wielokrotnie w wypowiedzi Pana referującego zarobki w miejskich spółkach przewijają się słowa : średnie i przeciętnie ? Zawsze byłem ciekawy jak takie statystyczne dane są przygotowywane do publicznej informacji ? Z czyich zarobków są obliczane ? Suma uposażeń wszystkich zatrudnionych, dzielona przez ich ilość, czy są również bardziej wyrafinowane metody które pozwalają wyłączyć tych najlepiej zarabiających ? A co z premiami, które jak mniemam w każdym z tych podmiotów, przynajmniej raz na kwartał są przydzielane osobom które w znacznym stopniu przyczyniły się do wyników finansowych opisywanych spółek. Rozumiem że w tych przypadkach otrzymują je zazwyczaj pracownicy o wysokich i tak już uposażeniach, w myśl zasady : „Sukces nasz, porażka to tych z dołu”.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1066269874573