Piątek, 30.10.2020, Imieniny: Zenobii, Edmunda, Przemyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Nie zgub się w lesie" - wspólna akcja nadleśnictwa i elbląskiej policji

23.09.2020, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Nie zgub się w lesie" - wspólna akcja nadleśnictwa i elbląskiej policji
Dzielnicowi wspólnie z leśnikami z lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg przeprowadzili działania na terenie podelbląskich lasów. Działania polegały na rozwieszaniu czerwonych naklejek, na których widnieje nasza lokalizacja oraz informacja jak wezwać pomoc w nagłym wypadku. Służby udostępniają również bezpłatną aplikację dla grzybiarzy, która działa również w trybie offline.
 
Co roku zdążają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomocy lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej w okresie letnim, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby. Aby ułatwić odnalezienie lub w celu udzielenia szybkiej pomocy, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wraz z leśnikami z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg wspólnie rozwieszali naklejki, które pojawią się między innymi na: leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych i wieżach widokowych.
 
Na naklejkach znajdziemy 3 informacje:
 
Numer telefonu alarmowego 112, nazwę nadleśnictwa i leśnictwa oraz pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.1.02.286.i, gdzie:
 
– 15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
– 02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg)
– 1 – Obręb Leśny
– 02 – Leśnictwo (Dąbrowa)
– 286 – Oddział
– i – Pododdział
 
Dzwonimy pod numer 112. Podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację Policji lub innym służbom ratunkowym. Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej (Bank Danych o Lasach), gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne, w którym znajduje się poszkodowany i jeśli jest taka potrzeba, przyjeżdżają na miejsce.
 
Dzięki aplikacji mBDL na pewno nie zgubicie się w lesie. Działa na platformach Android i iOS. Oprócz mapy podstawowej, w aplikacji dostępne są również inne warianty, m.in: mapa drzewostanowa, mapa form własności, mapa siedlisk leśnych, mapa zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja została przygotowana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. W menu Pomoc znajduje się instrukcja użytkowania.
 
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl
 
https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663
 
 
 
 
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ dziś ich nie ma
  Środa, 23.09

  Kiedyś, za komuny, robili to Harcerze. Wyjaśniam: Harcerz, to taki młody, samodzielny chłopak lub dziewczyna, którzy pomagali w sprawach leżących w ich możliwościach i kształtowali swoje charaktery.

 2. 2
  0
  ~ ...
  Czwartek, 24.09

  To co teraz nazywamy lasem jest jednak trochę dalej niż parking przy szosie . Chociaż jedna fotka ekipy mogła być z lasu .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95826315879822