Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Strażnicy miejscy zyskają nowe uprawnienia. W jakich sytuacjach teraz najczęściej interweniują?

08.07.2020, 16:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Strażnicy miejscy zyskają nowe uprawnienia. W jakich sytuacjach teraz najczęściej interweniują?
Fot. Adrian Sajko

Strażnicy miejscy zyskają nowe uprawnienia. Będą mogli karać między innymi, gdy ktoś skłamie w deklaracji w sprawie wywozu śmieci. My sprawdziliśmy, w jakich sytuacjach obecnie elbląscy strażnicy najczęściej interweniują. Niespodzianką nie jest, że pouczenia i mandaty sypią się za parkowanie w niedozwolonych miejscach, ale za co jeszcze?

Elbląscy strażnicy miejscy, tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy interweniowali blisko 1700 razy, nie narzekają więc na brak pracy. W najbliższym czasie mogą jej mieć jeszcze więcej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, które rozszerza katalog wykroczeń, za które może karać straż miejska i straż gminna. Chodzi o karanie kierowców, którzy łamią lokalne przepisy dotyczące tzw. stref czystego powietrza (ta w Elblągu nie istnieje), oraz mieszkańców niewywiązujących się z obowiązków dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi.

Nas będą dotyczyły te zmiany związane gospodarką odpadami komunalnymi. Będziemy mogli sprawdzić np. czy w deklaracji dotyczącej wywozu odpadów podana jest prawidłowa liczba domowników (od tego uzależniona jest wysokość opłat - przyp. red.), kompostowanie przebiega zgodnie z przepisami. Na razie powstał projekt, który teraz jest w fazie konsultacji. Czekamy aż zmiany wejdą w życie

- mówi Marcin Bukowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Elblągu. 

Za łamanie przepisów, które nakłada na nas tzw. ustawa śmieciowa, będzie groził mandat do 500 zł. Zanim jednak strażnicy zyskają nowe uprawnienia i posypią się kolejne mandaty, sprawdziliśmy, czym obecnie zajmują się najczęściej. 

Elbląscy strażnicy w pierwszym półroczu 2020 roku podjęli 1699 interwencji. Najwięcej (802) dotyczyło wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji wyszczególnionych w kodeksie wykroczeń - w 527 przypadkach udzielono pouczenia, w 261 nałożono mandaty na łączną kwotę 27 950 zł, a w 14 złożono wniosek o ukaranie do sądu.

W tej grupie są interwencje drogowe np. odholowywanie pojazdów, interwencje związane z zachowaniem uczestników ruchu drogowego, a więc zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów. Najczęściej jednak są to wykroczenia dotyczące parkowania w niedozwolonych miejscach, poza wyznaczoną strefą. Takich interwencji mamy dużo na Starym Mieście, ale wiadomo, że Elbląg to nie tylko starówka, jest też wiele innych miejsc, w których jest ten problem

- dodaje Bukowski.

352 razy strażnicy interweniowali, gdy łamano miejscowe przepisy porządkowe, 243 w przypadku spożywania alkoholu w miejscach publicznych (54 mandaty na kwotę 4850 zł, 3 wnioski do sądu), a 178 razy, gdy elblążanie łamali przepisy ustawy o odpadach, np. spalając śmieci (85 mandatów na kwotę 12 690 zł, 1 wniosek do sądu). Mieszkańcom Elbląga zdarzały się również wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego (66 - w tej grupie jest zarówno oddawanie moczu w miejscu publicznym, jak i zaśmiecanie miejsca publicznego) czy przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu (44). Całe sprawozdanie znajdziemy tutaj

Większość wszystkich interwencji zakończyła się pouczeniem lub zwróceniem uwagi, ale w 414 przypadkach nałożono mandaty na łączną kwotę 46 tys. 740 zł, a w 18 złożono wniosek do sądu.

Przypomnijmy. W Elbląskiej Straży Miejskiej zatrudnione są 24 osoby - z czego 22 to strażnicy.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Samorządowiec prawdziwy.
  Środa, 08.07

  A jak po sierpniu 1989 roku powstał nowy rząd Tadeusza Mazowieckiego to siły polityczne go wspierające postanowiły o tworzeniu Polski samorządowej. Jednym z jej przejawów miało być utworzenie w miastach i gminach policji municypialnej, która w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego na danym terenie miała zastąpić policję państwową. Ta ostatnia miała zajmować się przestępczością zorganizowaną i innymi poważnymi naruszeniami prawa na wzór amerykańskiej FBI. Natomiast policja miejska miała być podległą lokalnej władzy o tych samych uprawnieniach jak policja państwowa, ale tylko na terenie, na którym działała. Jednakże ówczesne lobby policyjno mundurowe storpedowało ten projekt i w efekcie ograniczono się do utworzenia straży miejskich i gminnych. Stąd do chwili obecnej nie stworzono jasnych i konkretnych przepisów dotyczących tej służby co często jest przyczyną konfliktów, a w konsekwencji istnienia społecznie negatywnych ocen działalności tych Straży. Szkoda, że tamten projekt upadł, bo to była szansa na zapewnienie odpowiedniego stanu bezpieczeństwa na danym terenie samorządowym.

 2. 2
  +5
  ~ noname
  Czwartek, 09.07

  "mandaty sypią się za parkowanie w niedozwolonych miejscach", słabo to widać, szczególnie w serii "Mistrzowie parkowania w Elblągu"

 3. 3
  +2
  ~ Jeż taxi
  Czwartek, 09.07

  Ta jednostka do likwidacji szkodą kasy na pasozyty

 4. 4
  +1
  ~ tyliczek
  Czwartek, 09.07

  śmiech że oni w ogóle coś robią, a kosztują podatników rocznie prawie 3 miliony złotych, a odcinków mistrzowie parkowania masa, więc jak on pracują?

 5. 5
  +3
  ~ Adi
  Czwartek, 09.07

  Niech skupią się na źle parkujących autach. Kasa sama wpadnie do budżetu.

 6. 6
  +1
  ~ elblązanin
  Czwartek, 09.07

  tylko blokady zakładają i nic poza tym,nieroby nie robia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. 7
  +1
  ~ ikiv
  Piątek, 10.07

  Powstał , przy moście wysokim, parking dla autobusów . SM aktywna była nawet w niedziele.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4766871929169