Wtorek, 19.01.2021, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zaskoczenia nie było. Radni udzielili absolutorium prezydentowi Elbląga

25.06.2020, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zaskoczenia nie było. Radni udzielili absolutorium prezydentowi Elbląga
Fot. UM w Elblągu

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski mógł spać spokojnie. Przy obecnym składzie rady raczej jasne było, że udzielenie mu absolutorium to będzie jedynie formalność. Tak też się stało. Radni pozytywnie ocenili prezydenta z wykonania budżetu za 2019 rok.

Na przestrzeni ostatnich 4 lat dług miasta uległ zmniejszeniu o około 12 punktów procentowych i obecnie wynosi 42,48 proc. Po raz kolejny uzyskano wysoką nadwyżkę operacyjną, która w roku 2019 wynosiła około 53 mln zł i przeznaczona została głównie na zadania prorozwojowe miasta. Widząc dużą odpowiedzialność prezydenta za finanse publiczne, klub radnych KWW Witolda Wróblewskiego pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu i wnosi o udzielenie absolutorium

- podkreślał Marek Burkhardt, przewodniczący klubu prezydenta.

Podobnie brzmiała również opinia klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - Budżet miasta Elbląg za 2019 rok został wykonany. Dochody tego budżetu to 702 217 951 zł, czyli 101,05 proc. planów. Przychody to 51 mln 875 tys. 088 zł. Razem to daje kwotę 754 093 039 zł. Po stronie wydatkowo-rozchodowej, wydatki to kwota 698 271 451 zł, czyli 97,76 proc., a rozchody to 32 541 865 zł. Daje to kwotę 730 081 316 zł - wyliczała Małgorzata Adamowicz, przedstawiając stanowisko radnych Koalicji. - W 2019 roku miasto spłaciło 32 mln 541 tys. zł długu. W 2015 roku dług miasta wynosił 347, 2 mln zł, czyli 63,72 proc. dochodów ogółem, w 2017 310,5 mln (51,56 proc.), 2018 - 304,2 mln (47,76 proc.) a w roku 2019 298,3 mln zł to jest 42,48 proc. (wskaźnik maksymalny to 60 proc.). Widzimy, że co rok ten dług jest mniejszy.

Klub KO stwierdza, że budżet Elbląga za 2019 rok został wykonany zgodnie z obowiązującym prawem. Widząc działania prezydenta w działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej gminy Miasto Elbląg, pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu i wnosi o udzielenie absolutorium prezydentowi

- dodała radna Adamowicz.

Wstrzymanie się od głosu radnych PiS zapowiadał przewodniczący klubu. - Nasze miasto od kilku lat przestało się rozwijać. Rolowanie długów i przerzucanie ich spłaty na przyszłe pokolenia elblążan prowadzi do zapaści finansowej. Rolowanie będzie w przyszłości generowało wysokie koszty dodatkowe obsługi długu, co wymusi drastyczny wzrost podatków lokalnych i opłat za usługi miejskie. Mimo sprzyjającej sytuacji gospodarczej w kraju, dostępności wielu programów unijnych i rządowych środki na inwestycje w Elblągu są na niskim poziomie. Dla porównania miasto Olsztyn na inwestycje przeznacza cztery razy więcej środków niż Elbląg. Nawet wiejska gmina Elbląg licząca 7,5 tys. mieszkańców lepiej się rozwija. Młodzi ludzie w ostatnich latach opuszczają Elbląg. Z Raportu o stanie miasta wynika, że ubiegły rok to pasmo sukcesów. Jest inaczej, dlatego nie zagłosujemy za udzieleniem absolutorium - stanowisko radnych PiS przedstawił Janusz Hajdukowski.

Ostatecznie od głosu wstrzymało się czworo radnych PiS: Halina Sałata, Jolanta Janowska, Jolanta Lisewska i Piotr Opaczewski. Kolejnych czterech radnych PiS (Janusz Hajdukowski, Marek Pruszak, Paweł Kowszyński i Rafał Traks) zagłosowało "przeciw". "Za" zagłosowało 16 radnych (wszyscy z KO, KWW Witolda Wróblewskiego i SLD Lewica Razem oraz radny PiS Paweł Fedorczyk) i to wystarczyło, aby udzielić absolutorium prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu. Wcześniej radni zatwierdzili również sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Elbląg za 2019 roku.

Transmisję XII Sesji Rady Miejskiej w Elblągu znajdziemy tutaj.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Senat
  Czwartek, 25.06

  Ojej no nie do wiar, zaskoczenia nie było, bo i jak w Sejmie, jak są głosowania zaskoczenia nie ma. Ale my mieszkańcy w większości nie udzielamy absolutorium z władzy!

 2. 2
  --6
  ~ ohohoh
  Czwartek, 25.06

  A jak głosował najsłabszy (a najwięcej głupot mówiący) radny tej kadencji, Bogusław Tołwiński?

 3. 3
  +11
  ~ Cyrk
  Czwartek, 25.06

  Najwięcej głupot mówi Czyżyk. Nie wiadomo, o co mu chodzi.

 4. 4
  +4
  ~ duma?
  Czwartek, 25.06

  To znaczy, że fedorczyk wkrótce dostanie intratną posadę w samorządzie. Znam tego faceta z komisji rewizyjnej poprzedniej kadencji. też był "lojalny". Orkiestra gra, a "radni" zajmują się tylko kasą na ciepłą wodę w kranie. A rozwój zachęcający młodych do powrotu do miasta? Zrolowany dług nie jest powodem do dumy dla "relerów". Te dwa kluby przegłosują wszystko co im każe "prezydent" by nie wzbudzać jego gniewu i nie utracić konfitur. Wymachy ramion na "zadowalający".

 5. 5
  +2
  ~ Adf
  Piątek, 26.06

  Od momentu reformy województw Olsztyn zabiera wszystko co powinno trafiać do Elbląga. To jest nasz problem i dziwne jest, że prezydent nie podejmuje tutaj adekwatnych działań. Skala tego jest na każdym poziomie współpracy z nimi. Elbląg powinien być na prawach miasta wojewódzkiego, jako drugie miasto w województwie. Tak jak to się dzieje w innych regionach.

 6. 6
  +1
  ~ kek
  Piątek, 26.06

  @~ ohohoh ~ bo czyż ten pan nie pretenduje na "mediatora". "lokalnego celebrytę"? Pomyłka i żal, nieprawdaż?

 7. 7
  0
  ~ elblazanie
  Piątek, 26.06

  Chyba pomyłka .

 8. 8
  +1
  ~ rejtan
  Sobota, 27.06

  co ten Fedorczyk ukryty komuch z PIS-u zdrajca pieprzony kombinuje!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9298651218414