Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Ciociu, a gdzie jest centrum Elbląga?”

21.06.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Ciociu, a gdzie jest centrum Elbląga?”

Odwiedziła mnie rodzina z południa Polski. Jednym z punktów wizyty było oczywiście pokazanie Elbląga i okolic. Przemieszczając się z jednego miejsca do kolejnego usłyszałam pytanie „Ciociu, a gdzie jest centrum Elbląga?”  Szybki research i… okazało się, że niełatwo wskazać jednoznacznie takie miejsce. Bo czym właściwie jest centrum miasta?


Dawno, dawno temu  (to wcale nie bajka, ale czas w historii świata około V wieku p.n.e.), centrum starożytnych miast stanowiła agora, czyli  prostokątny zazwyczaj plac,  przez który przebiegała główna ulica miasta, przy którym znajdowały się najważniejsze budowle publiczne i religijne, która w końcu była głównym miejscem handlu i zgromadzeń mieszkańców. Chcąc przełożyć to na nasze miasto napotykamy na podstawowy kłopot – w Elblągu nie ma miejsca, które skupia te wszystkie atrybuty. Najbliższa opisowi wydaje się elbląska Starówka, na której w Ratuszu Staromiejskim znajdziemy część Urzędu Miejskiego, główny kościół miasta czyli Katedrę pw. Św. Mikołaja, ulice i place, na których odbywają się jarmarki i koncerty. Ale czy rzeczywiście to centrum naszego miasta?

To trudne pytanie. Takiego ścisłego centrum , jak w niektórych miastach, typu ryneczek z ławeczkami, to nie ma. Moim zdaniem centrum Elbląga znajduje się na pasażu. Okolice 1 Maja i pasaż przy Hetmańskiej

– mówi pani Elżbieta.

Właśnie szukam mieszkania. Jak czytam ogłoszenia o sprzedaży to widzę, że cały Elbląg jest centrum. I Zatorze, i Zawada, i Pułkownika Dąbka. Na szczęście nie szukam mieszkania w centrum, tylko żeby było ładne i spełniało potrzeby naszej rodziny

– wyznaje pan Robert.


Według słownika centrum to środek czegoś. Po analizie granic administracyjnych miasta, które na północy wyznacza rzeczka Kamionka, na wschodzie Jelenia Dolina i Dąbrowa, na południu Zatorze, a na zachodzie ulica Nowodworska i rzeka Elbląg, łącząc najdalej wysunięte punkty, centrum, w rozumieniu środka, znajdujemy w zielonej enklawie miasta, jaką są ogródki działkowe zlokalizowane między ulicami Fromborską, Okrężną i Królewiecką.


W nieco bliższej przeszłości centrum miasta było Śródmieście. Do elbląskiej dzielnicy Śródmieście należą m.in. ulice Bażyńskiego, Traugutta, Kosynierów Gdyńskich  i Nowowiejska. I to ta ostatnia jest główną ulicą dzielnicy. Ale czy ona  i mieszczące się przy niej sklepy spełniają wszystkie kryteria centrum miasta?

 Mnie się zdaje, że kiedyś to było gdzieś koło ratusza i sądu, kina Syrena, ulicy Parkowej. Potem takim centrum stało się skrzyżowanie Pułkownika Dąbka, z Nowowiejską, Teatralną i 12 Lutego. Było tam centrum kultury, tzw. edek, były duże, jak na tamte czasy, sklepy, tamtędy też przechodziły pochody pierwszomajowe. A dzisiaj? Większość młodych to chyba spędza czas w Centrum Handlowym  Ogrody. Jakie czasy takie centrum

– stwierdza pan Stanisław.

Kiedy jako dziecko  przyjechałam do Elbląga, a było to ponad 40 lat temu, zamieszkaliśmy na początku ulicy Pułkownika Dąbka. Wówczas za centrum uważane były ulice  12 Lutego, 1 Maja i Hetmańska . Mówiło się nawet, że „idę do miasta” mając na myśli np. Świat Dziecka, składnicę harcerską Druh, czy Feniks

– wspomina pani Katarzyna.

Dla mnie centrum był Światowid. Tam był teatr, kino, biblioteka, różne tzw. koła zainteresowań. Sam chodziłem na zajęcia z fotografowania. Teraz to nie wiem. Praca, dom, działka. Nie jestem w temacie

– dodaje mąż pani Katarzyny.

Starówka! Tam spotykamy się ze znajomymi. Tam są puby i imprezy na świeżym powietrzu. A jak pada to Ogrody

– stwierdza Patrycja.

Nie ma czegoś takiego w Elblągu. Zresztą jakie to ma znaczenie? Dla mojej babci, która porusza się tylko po osiedlu, takie centrum to trójkąt sklep, kościół, lekarz. Dla mnie to różne miejsca, w zależności od okoliczność. Wszędzie tam, gdzie dzieje się coś co mnie interesuje i gdzie wybieramy się całą paczką. I tak jest fajnie

  – mówi Rafał.


 Od zarania, kiedy ludzie zaczęli się osiedlać , główne miejsce miasta musiało przede wszystkim skupiać mieszkańców, być miejscem spotkań, wspólnego spędzania czasu. Może to nie przypadek, że tak trudno wyznaczyć jednoznaczne centrum naszego miasta? Dla każdego z nas jest ono gdzie indziej. Jest tam, gdzie przestrzeń jest nam najbliższa, gdzie spotykamy się z ludźmi, których lubimy, gdzie realizujemy swoje pasje lub gdzie po prostu najczęściej lubimy przebywać. I to jest w tym momencie centrum może nie miasta, ale naszego prywatnego wszechświata.

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --5
    ~ Radek
    Niedziela, 21.06

    WYstarczy spojrzec na mape i widac gdzhje centrum. Glownie stary sąd, 1 maja, ratusz. Głupoty ktos tu napisal ze nie ma czegos takiego. Strasznie glupia osoba to napisala.

  2. 2
    0
    ~ PG
    Niedziela, 21.06

    Jeśli Nowowiejska jest umiejscowiona w środku to jeszcze nie jest tak źle. Ławki, miejscami interesujący chodnik (stare koła), sklepy, punkty usługowe, czasem ktoś czymś handluje, więc i swoisty rynek, niedaleko jest pub i park z fontanną. Gdyby to wszystko ogarnąć żeby wyglądało i działało, to może być. Elblągowo jest małe, coraz mniejsze, więc nie potrzebujemy wielkiego centrum. Gorzej sprawa ma się ze starówką. Bo taka jak elbląska, to już w ogóle mogłaby nie istnieć.

  3. 3
    +12
    ~ Ja
    Niedziela, 21.06

    Kto pisze te zalosne artykuly..... boże

  4. 4
    --2
    ~ O tak
    Niedziela, 21.06

    Centrum powinno być ul . Teatralna, Nowowiejska, 12 lutego. Tylko trzeba rozebrać szpetne ,PRL owskie budowle.

  5. 5
    +9
    ~ Centrolew.
    Niedziela, 21.06

    Proszę mi wskazać miasto w Polsce, o którym można mówić, że posiada centrum. Bo czy przykładowo Główne Miasto (nazywane mylnie Starym) w Gdańsku to na pewno centrum, podobnie jest w Warszawie czy Wrocławiu. Wszędzie tam tzw. Starówki to historyczne centra o wartościach zabytkowych. Wyjątek stanowi Gdynia, gdzie praktycznie całe miasto to centrum, ale to wynik tego, że budowano je od 1922 roku według obowiązujących wtedy nowatorskich trendów urbanistycznych. Na podobnych zasadach zbudowano miasto Brasilia, stolicę Brazylii. Zresztą swego czasu jeden z naszych prezydentów nie chciał się spotkać podczas wizyty w Brazylii z architektem, współtwórcą tego miasta, bo to według niego komunista jest.

  6. 6
    0
    ~ Hilo
    Niedziela, 21.06

    WARSZAWA

  7. 7
    +3
    ~ Do radek
    Niedziela, 21.06

    Mysle, ze to ty jestes jrdnak glupiutka osoba.

  8. 8
    +11
    ~ Ja też tu mieszkam
    Poniedziałek, 22.06

    Centrum miasta nie musi znajdować się w jego geometrycznym środku. Na pewno jednak musi być zaakcentowane architekturą i infrastrukturą, czego w Elblągu nie ujrzymy. Przed 1945 roku istniał wyraźny punkt centralny, którym był plac Fryderyka Wilhelma, obecnie pl. Słowiański. Tu skupialy się linie komunikacji, tu było centrum władzy - ratusz, główna siedziba poczty i innych miejskich instytucji, banków itp oraz centrum handlowo-uslugowe, głównie na Starym Mieście. Plac ten ukształtował się jako główny punkt w procesie historycznego rozwoju, po połączeniu dwóch organizmow Starego i Nowego Miasta w całość. Po 1945 roku nowe polskie władze stanęły przed koniecznością odbudowy Elbląga, którego Śródmieście zostało zniszczone nawet w ponad 90 %. Niestety popełniono przy tym tak wiele błędów, że w praktyce trudno jest dzisiaj tu znaleźć centrum. Całe dziesięciolecia Stare Miasto pozbawione było zabudowy, na Nowym powstały osiedla typu Nowa Huta. Ratusz urządzono w budynku szkolnym ale do dzisiaj jego otoczenie to pusty plac czekajacy na zabudowę. Podobnie jest z placem Slowianskim. Próba urządzenia centrum w miejscu chyba najbardziej centralnym czyli pl. Jagiellończyka z dominantą w postaci ośrodka kultury, na wzór Warszawy nie powiodła się choćby nawet dlatego że nie jest to węzeł komunikacji miejskiej, której linie tamtędy wprawdzie przebiegają ale nie posiadają wspólnego przystanku. Dlatego śródmieście robi wrażenie opustoszalego, nie widać tu ludzi a wieczorami poza Starym Miastem robi się martwe. Tak jak wytyczony urzedniczym chciejstwem pasaż śródmiejski, który miał tętnic życiem a mało kogo tam widać. Najbardziej ożywione miejsce to obecnie Zawada wokół C.H. Ogrody, które ma jednak położenie peryferyjne. Można jeszcze napisać o błędach w wytyczaniu obszaru rozwoju miasta w kierunku północnym, mimo iż naturalnie rozwija się ono na osi wschód - zachód, pomiędzy Gronowem Grn a Kazimierzowem. Oraz o kilku jeszcze innych ale ma to być komentarz do artykułu a nie artykuł więc na razie tyle.

  9. 9
    +4
    ~ m
    Poniedziałek, 22.06

    dziecko z poczuciem humoru :):):)

  10. 10
    --1
    ~ babcia
    Poniedziałek, 22.06

    Generalnie Elbląg nie ma Centrum , tak mowią przyjezdni . wladze uparcie nie staraja się stworzyc takiego jednoznacznie nazywanego obszaru . kiedyś bylo to 1 maja / hetmańska / 12 lutego , ale takze gwiezdna , nowowiejska . bylo kilka niby Centrow , czyli naprawde żadnego dziś powinno się stworzyć Centrum na Placu Slowianskim ,ale bez aut i wokol fontanny ,oraz Starowce .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3203480243683