Piątek, 14.08.2020, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Co z budową biurowca na Wyspie Spichrzów?

19.06.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co z budową biurowca na Wyspie Spichrzów?
Fot.Ryszard Biel

W ciągu trzech lat na Wyspie Spichrzów ma powstać nowoczesny biurowiec, "taki, jakiego w Elblągu jeszcze nie było". Na razie na przyszłym placu budowy nic się nie dzieje. Przygotowania do inwestycji jednak trwają, zapewniał elbląskich radnych Dariusz Andrzejewski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. - Dziś jest czas Elbląga. Powinniście państwo to podkreślać i nie bać się o tym mówić - dodał.

Prezes ARP, które do spółki z miastem ma wybudować obiekt na Wyspie Spichrzów, spotkał się online z elbląskimi radnymi, w czwartek (18 czerwca) podczas Komisja Polityki Regionalnej i Promocji Miasta.

Zrobiliśmy badania geotechniczne, które dały nam obraz tego, co i w jakiej konstrukcji możemy mieć na tej działce. Jesteśmy w przededniu badań skanerem, które wykona prof. Fabian Welc, który w Elblągu niedawno prowadził podobne badania w okolicy muzeum. Teren na Wyspie Spichrzów będzie przeskanowany na cztery metry w głąb. Te badania rozpoczną się najprawdopodobniej z końcem czerwca. Są potrzebne, ponieważ ten teren jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. Przymierzamy się również do badań archeologicznych. Aby rozpocząć budowę, musimy wykonać szereg czynności. W ciągu wakacji, zanim zmieniony zostanie plan zagospodarowania tego miejsca, będziemy gotowi. Gdy działka zostanie przekazana, rozpoczniemy postępowanie wyłonienia wykonawcy projektu

- mówił Dariusz Andrzejewski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Radnych interesowało między innymi to, jak będzie wyglądał biurowiec. - Nam radnym i elblążanom zależy na staromiejskiej architekturze, aby to było ładne, estetyczne, a jednocześnie odnosiło się do historii miasta - podkreślał Cezary Balbuza, radny Koalicji Obywatelskiej. 

Mamy ambicje. Ten obiekt będzie pierwszym obiektem tego typu w Elblągu. Projektu jeszcze nie ma. Mamy jednak pewne wytyczne, które będą ujęte również w miejscowym planie i będziemy się do nich stosować. Będziemy się starali, aby obiekt spełniał wasze oczekiwania

- przekonywał prezes ARP.

Piotr Opaczewski z klubu radnych PiS pytał, czy jest już zainteresowanie wynajmem powierzchni w biurowcu i jaki jest termin oddania obiektu. - Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 2023 rok. Robimy wszystko, mimo tego, że już mamy rok 2020, aby ten termin był dotrzymany - przekonywał Dariusz Andrzejewski. - Jeśli chodzi o szukanie potencjalnych najemców, zaczniemy w momencie, kiedy będziemy mieli projekt, wtedy będziemy wiedzieli, co sprzedajemy, a klient będzie wiedział, co może kupić. Na dniach będziemy dysponowali pełnym raportem komercyjnym, który do tej pory nie był zrobiony, a powinien być. On da odpowiedź, jak wygląda sytuacja, czy Elbląg może liczyć na klientów nowoczesnych usług biznesowych. Myślę, że poradzimy sobie z komercjalizacją tego obiektu.

O to, czy wraz z budową biurowca uregulowane zostanie również nabrzeże w miejscu inwestycji, dopytywał radny Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego). 

Jeszcze zanim została podpisana umowa między miastem a ARP, były prowadzone rozmowy na ten temat, nie chcę zdradzać szczegółów, ale chcemy, aby to nabrzeże jednocześnie zostało zrobione. Nie wyobrażam sobie tego inaczej

- wyjaśniał Andrzejewski. 

Przypomnijmy. Elbląg jest jednym z miast, które zostały zakwalifikowane do Programu Fabryka Agencji Rozwoju Przemysłu. Dzięki temu na Wyspie Spichrzów powstanie budynek biurowo-usługowy o powierzchni 10.000 m2 na potrzeby firm sektora nowoczesnych usług biznesowych. Jesienią ubiegłego roku ARP i Miasto podpisało umowę powołującą spółkę Fabryka – Porta Mare, która zrealizuje inwestycję w Elblągu. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycje ma się zakończyć się do końca 2023 roku. Jej szacowany koszt to ok. 50 mln zł.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ obserwator
  Piątek, 19.06

  Ciekawe co chce ugrac prezes

 2. 2
  +7
  ~ Janos
  Piątek, 19.06

  Taki biurowiec w Elblągu jest niepotrzebny. W Regal Park też miały być biura ale inwestor nie sprzedał żadnego.Więc zamiast biur będą mieszkania.

 3. 3
  0
  ~ Elblazanin
  Piątek, 19.06

  Do Janos: W Regal Park to inna sytuacja, bo tam lokalny FREEDOM w postaci Pana Krainskiego szukał kupców tak jakby lokalnie, dla lokalnych biznesmenów takie biura sa niepotrzebne, tutaj chodzi o sciagniecie nowych firm/korporacji z zewnatrz. A to juz za duzy temat jak na lokalne biuro FREEDOM w Elblągu. Takie jest moje zdanie.

 4. 4
  +2
  ~ wicia
  Piątek, 19.06

  Czy z tym budynkiem nie będzie tak jak ze stępką dot. budowy promów w stoczni szczecińskiej? Się mówi i mówi, a nic z tegoż mówienia nie wynika.

 5. 5
  --3
  ~ Gadu gadu
  Piątek, 19.06

  Ma powstac a za chwile coz nie POWSTANIE . Dzięki takim rzadzacym.MIASTEM . Jak tam remont Światowida cinizna.

 6. 6
  +7
  ~ Janko Muzykant
  Piątek, 19.06

  Przed laty komuniści chcieli Katedrę w Elblągu na Starym Mieście zasłonić budową wieżowców. Na szczęście dla miasta, zabrakło im funduszy. Miejmy nadzieję, że sytuacja się nie powtórzy i teraz bryła biurowca o wyglądzie współczesnym nie będzie zasłaniać Starego Miasta. Ale w naszej krótkiej historii miasta po 1945 roku nie takie znamy przypadki. Rozbiórka zabytkowych kościołów czy pałacu byłego właściciela w Parku przy ul Browarnej oraz zbijanie ozdób nad oknami w starych ocalałych kamienicach, by wyglądały jak budyni z lat 50 .

 7. 7
  +4
  ~ Miasto widmo
  Piątek, 19.06

  Po co to komu Mało pustych obiektów? Wszędzie tylko kartki do wynajęcia do sprzedania. W tej dziurze nic się nie opłaca otwierać i nic się nie udaje

 8. 8
  +4
  ~ Elblazanin
  Piątek, 19.06

  Obecnie z uwagi na fakt, że pracownicy i kadra kierownicza przyzwyczaili się do pracy zdalnej, w całym kraju następuje rezygnacja z powierzchni biurowych, więc mimo, że fajnie by było gdyby powstał mam nadzieję nawiązujący do historii Elbląga i tego miejsca obiekt, obawiam się że trudno będzie znaleźć najemców

 9. 9
  +1
  ~ Elblazanin 2
  Piątek, 19.06

  Przepraszam Elblazanina, że nieświadomie powtórzyłem nick

 10. 10
  --1
  ~ Adam
  Piątek, 19.06

  To gdzie wtedy będzie cyrk ? i Dni Elbląga ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.