Wtorek, 15.06.2021, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Porta Mare w Elblągu. ARP powołuje dwie spółki w ramach Programu Fabryka

26.11.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Porta Mare w Elblągu. ARP powołuje dwie spółki w ramach Programu Fabryka
Fot. ARP

Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz prezydenci Elbląga i Stalowej Woli podpisali umowy powołujące spółki do realizacji Programu Fabryka w obu miastach. „Fabryka – Porta Mare” (Elbląg) i „Fabryka – Urbi Ferro” (Stalowa Wola) to spółki celowe, dzięki którym powstaną nowoczesne obiekty biurowo-usługowe. Zgodnie z założeniami realizacja obu inwestycji będzie kosztowała około 80 mln zł.


Program Fabryka Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchomiła w połowie 2018 roku. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, w których działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Nazwa programu pochodzi od radomskiej Fabryki Broni. Do tej pory do projektu przystąpiły cztery miasta: Mielec, Zamość, Stalowa Wola i Elbląg. Dwa ostatnie podpisały właśnie umowę na powstanie spółek celowych do obsługi inwestycji.

Program Fabryka postępuje systematyczne. Obecnie rozpoczynamy kolejny, ważny etap. Podpisujemy ze Stalowej Wolą i Elblągiem umowy, powołujące spółki, których celem będzie budowa w obu miastach biurowców dla nowoczesnych centrów usług biznesowych. Dziękuję ich prezydentom panom: Witoldowi Wróblewskiemu i Lucjuszowi Nadbereżnemu za odwagę patrzenia w przyszłość, determinację i osobiste zaangażowanie. Jestem przekonany, że nasza współpraca doprowadzi do powstania wspaniałych budynków, zainspiruje inne samorządy, a tym samym przyniesie korzyści nie tylko lokalnie, ale także pomoże w zrównoważonym rozwój całego kraju

- mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Spółki Porta Mare (założona wspólnie z władzami Elbląga) i Urbi Ferro (powołana we współpracy z przedstawicielami Stalowej Woli) będą prowadzić działalność na dwu etapach – przygotowania inwestycji (m.in. opracowanie projektu koncepcyjnego i programu funkcjonalno-użytkowego) oraz jej realizacji (prace projektowe, budowlane, komercjalizacja i zarządzanie). W obu spółkach ARP będzie strategicznym udziałowcem. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycje w obu miastach mają zakończyć się do końca 2023 roku.

Dzięki Fabryce Porta Mare w Elblągu na Wyspie Spichrzów powstanie budynek biurowo-usługowy o powierzchni 10.000 m2 (plus powierzchnia usługowa na parterze – ok. 3.000m2) na potrzeby firm sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO/SSC/IT/R&D).

Dzisiejsze podpisanie umowy o powołaniu spółki to sfinalizowanie rozmów, które prowadzimy od wielu miesięcy. Bardzo się cieszę, że Elblag jest jednym z pierwszych miast, w którym realizowany będzie program „Fabryka”. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Dzięki dogodnemu położeniu, atrakcyjnym terenom, nowoczesnej infrastrukturze, uczelniom wyższym oraz dobremu klimatowi dla biznesu, mamy bardzo duży potencjał rozwojowy, zarówno jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, jak i sektor usług biznesowych. Mam nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu na Wyspie Spichrzów, Elblag stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia

– szczególnie dla osób młodych-podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Z kolei Fabryka Urbi Ferro pozwoli wybudować w Stalowej Woli budynek biurowo-usługowy klasy B/B+ o powierzchni biurowej ok. 5.000 m2 (plus powierzchnia usługowa na parterze – ok. 1.500 m2). Centrum usług biznesowych ma stanąć u zbiegu ulic Okulickiego i Floriańskiej. – Agencja Rozwoju Przemysłu po raz kolejny wybiera Stalową Wolę jako sprawdzonego partnera do realizacji swoich celów biznesowych, a jednocześnie realizuje program rządowy wsparcia dla średnich miast. Cieszymy się, że tak znaczący projekt powstanie w Stalowej Woli, a tym samym przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej i stworzenia nowych miejsc pracy w naszym mieście. Jestem przekonany, że stalowowolskie kadry, które posiadają odpowiednie wykształcenie, będą siłą przedsiębiorstw inwestujących w Stalową Wolę – mówi Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Realizacja tego projektu jest kolejnym krokiem w budowaniu drugiego filaru stalowowolskiej gospodarki - obok przemysłu, powstają miejsca pracy w biznesie i innowacyjnych przedsiębiorstwach. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że rynek pracy biurowej oraz biznesowej wciąż jest trudny i wiele osób, pomimo wysokich kompetencji, nie może znaleźć wymarzonej pracy. Mocno wierzę, że ten projekt odmieni obecną sytuację

– dodaje włodarz Stalowej Woli.

Mechanizm działania Programu Fabryka polega na wsparciu określonych miast przez budowę w nich nowoczesnych, doskonale wyposażonych budynków biurowych (biurowo-usługowych). Zgodnie z zasadą „biznes przyciąga biznes”, zarówno obecność renomowanych firm, jak i dobrze wykwalifikowana kadra będą powodować przyciąganie kolejnych firm, nie tylko z sektora nowoczesnych usług biznesowych, ale też innych firm, korzystających z usług tej branży.

Badania wskazują, że podaż powierzchni biurowych jest mniejsza niż popyt, co jest barierą zarówno dla firm outsourcingowych, ale przede wszystkim dla miast, które mogłyby tą niepowtarzalną okazję wykorzystać dla własnego rozwoju. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A ma odpowiednie zasoby finansowe i organizacyjne, które angażuje m.in. w powstanie budynków biurowo-usługowych, zapewniając odpowiednią podaż powierzchni biurowych. Inwestycje prowadzone są w wybranych miastach, które cechuje największy poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych.

Biurowce, które powstaną w ramach Programu Fabryka mają być przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Dlatego zgodnie z założeniami mają spełniać szereg kryteriów: dobra lokalizacja (np. centrum) lub dostępność komunikacyjna w tym rowerowa, wysoki standard budynku, dostępność do usług towarzyszących (kantyna w budynku lub bliskie zaplecze gastronomiczne, usługi sportowe, rekreacyjne, sklepy, banki), dostęp do funkcji komunalnych (żłobki, przedszkola, szkoły, przychodnia), dostęp do wyższych uczelni, szybki dojazd do lotniska, dostępność parkingów, udogodnienia dla rowerzystów (ścieżki rowerowe w pobliżu, miejsca dla rowerów).

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP S.A. znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i Wrocławiu.

ARP
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Ds
  Wtorek, 26.11

  A czemu musiał pojechać Pan Nowak i Wróblewski? Skoro kasy nie ma to powinien jechać jeden.

 2. 2
  +8
  ~ Poldzio
  Wtorek, 26.11

  Trio mędrców, jak to nie ma kasy? Dla kogo nie ma to nie ma ! Kpina i jaja!czy naprawdę w pewnym wieku nie powinno się juz zejść ze sceny? Świeżości tu trzeba!

 3. 3
  +12
  ~ chociaż jeden konkret
  Wtorek, 26.11

  Niewiele da się z tego sapania zrozumieć. Co to da Elblągowi konkretnie? Ilu jest chętnych na te biura i skąd są? Jakie podatki zostaną w mieście? Ilu elblążan, poza sprzątaczami, może znaleźć tam zatrudnienie? Kto będzie płacił za pustostan i utrzymanie infrastruktury? Mówienie, że to spowoduje, "że Elbląg stanie się jeszcze bardziej..." to zwykły bełkot jak to, że kozioł "dużo robi". Kalkulacje , tylko kalkulacje, bo będzie kolejny basen adolfa, Dolinka i Chrobry.

 4. 4
  +8
  ~ będzie "pięknie"
  Wtorek, 26.11

  ~Ds - ty się ciesz, że nie zabrali jeszcze solejuka i czerepaka jako głównego innowatora. A wiadomo, że nieszczęścia chodzą parami i żeby była jedna głowa to potrzeba ... Szkoda czerepaka - jego mina by gwarantowała, że lepiej nie będzie, ale po "ichniemu". Czerepak zaraz zamknie rok siedzenia za solidną kasę a jeszcze nic nie zrobił poza fotkami i obżarstwem. Nawet wybory przegrał z kretesem (on uważa to za sukces). Czas go pożegnać panie kozioł.

 5. 5
  +12
  ~ Relikt
  Wtorek, 26.11

  Nietrafione decyzje , ciężkie myślenie. i gubienie się w wielu sprawach to efekt zaawansowanego wieku i nienadążania za postępem dlatego takie foty powinny przejść juz do lamusa historii ludzi epoki minionej , czas na ekonomistów i menadżerów obecnych czasów! Nie powinno się na siłę przedłużać agonii!

 6. 6
  +10
  ~ ela
  Wtorek, 26.11

  Bzdurna nazwa - porta mare. chyba chodziło o maris...

 7. 7
  +3
  ~ Moze
  Wtorek, 26.11

  Wreszcie zniknie te pastwisko zwane wyspa spichrzow. Tylko te budynki to powinny być byle spichlerze.

 8. 8
  +6
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 26.11

  Skandal, dramat dla miasta i wyborczo-polityczna korupcja. Prezydent Wróblewski rujnuje właśnie wspólnie z PiSowskimi mocodawcami elbląską Wyspę Spichrzów. Podpisując tę haniebną umowę na budowę biurowca w tym miejscu dopuszcza się nie tylko gwałtu na historycznej tkance miasta, ale również aktu zwykłego sprzedawczykowstwa politycznego, bo to jest zwykłe przekupstwo wyborczo-polityczne zastosowane na okoliczność ostatniej kampanii wyborczej przez rządzący reżim. Co ciekawe, jak mówią mi osoby będące blisko negocjacji, ale co również wynika z lektury dokumentów intencyjnych w tej sprawie, to budowa w tym miejscu nie była wcale wymogiem inwestora (ARP), ale decyzją samego Wróblewskiego - wbrew rozumowi podjął on decyzję, że biurowiec nie stanie tam, gdzie miałby on sens (...)

 9. 9
  +4
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 26.11

  (...) czyli w centrum miasta (np. w którymś z wymagających remontu/rewitalizacji budynków niszczejących dziś w mieście) albo na Modrzewinie, ale wybrał historyczną Wyspę Spichrzów, bo uznał iż w ten sposób zrobi sobie najlepszy PR wyborczy i wyleczy przy okazji kompleksy związane z zarządczą nieudolnością (na zasadzie - na WS nic nie ma? No to postawię tam bohomaza więc nikt nie powie, że się Wyspą nie zajmuję). Podjął decyzję kompletnie nieprzemyślaną i nieuzasadnioną, w dodatku do realizacji w historycznym miejscu, które nie jest objęte żadną koncepcją odbudowy i rozwoju, bo planów zagospodarowania elbląskiej Wyspy Spichrzów jak wszyscy wiemy wciąż nie ma, i to pomimo wyrzucenia góry szmalu na zorganizowane również przez ekipę Wróblewskiego konkursów, z których nic nie wynikło. (...)

 10. 10
  +5
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 26.11

  (...) Szanowni Państwo, prezydent Elbląga pan Witold Wróblewski jest szkodnikiem tego miasta, a Wyspy Spichrzów w szczególności, i piszę to z całą odpowiedzialnością, w tym prawną, nie zapominając oczywiście również o jego basenowej, dolinkowej, amfiteatralnej, wyciągowej, garażowcowej czy ostatnio elbląg-zdrojowej nieudolności. Uważam (od niedawna), że najwyższy czas pozbyć się tego psuja i fuszera z ratusza, np. w wyniku obywatelskiego referendum, które jego i jego ekipę wandali i dewastatorów na cztery wiatry przepędzi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.