Piątek, 25.09.2020, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Maseczki w autobusach i tramwajach nadal obowiązują. "Niektórzy zachowują się, jakby epidemia się skończyła"

12.06.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Maseczki w autobusach i tramwajach nadal obowiązują. "Niektórzy zachowują się, jakby epidemia się skończyła"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

W autobusach i tramwajach panuje zupełna samowolka - denerwuje się pani Anna, Czytelniczka info.elblag.pl. - Sporo pasażerów maseczek nie nosi wcale. Ci, którzy je mają, często traktują maseczki bardziej, jak gadżet majtający się gdzieś w okolicy szyi, niż rzeczywistą osłonę. To nieodpowiedzialne zachowanie, przecież epidemia nie minęła - dodaje kobieta. My przypominamy, że zakrywanie ust oraz nosa w pojazdach komunikacji miejskiej to obowiązek.

Łącznie w Polsce odnotowano już 27 tys. 668 przypadków COVID-19, a z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 1 191 osób. W poniedziałek, 8 czerwca, wykryto 599 nowych przypadków koronawirusa - to dobowy rekord w naszym kraju. Wiele osób, czy to z premedytacją czy z gapiostwa, zachowuje się jednak tak, jakby epidemia się skończyła i środki ochrony nie były już potrzebne. - Widać to chociażby w elbląskich autobusach czy tramwajach. Tu nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, a część pasażerów w ogóle się do tego nie stosuje - zwracają uwagę Czytelnicy info.elblag.pl.

Często korzystam z komunikacji miejskiej i niestety widzę, że wśród pasażerów panuje coraz większe rozluźnienie. W autobusach i tramwajach panuje zupełna samowolka, każdy zachowuje się, jak chce. Trzeba przyznać, że osób nadal nosi maseczki, stara się zachować odstęp. Jednak sporo jest pasażerów, którzy albo wcale nie mają maseczki, a nawet gdy ją mają, to nie zasłaniają ust i nosa, tylko traktują bardziej, jak gadżet do ozdoby majtający się gdzieś w okolicy szyi. To nieodpowiedzialne, zachowanie przecież epidemia nie minęła

- mówi pani Anna, starsza mieszkanka Elbląga.

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu, a także sami kierowcy i motorniczy, ma ograniczone możliwości, jeśli chodzi o reagowanie na łamanie przez pasażerów zasad wprowadzonych w związku z pandemią.

Zarząd Komunikacji Miejskiej nie jest uprawniony do tego, aby egzekwować te przepisy wprowadzone w związku z epidemią. Nie mamy uprawnień, aby kontrolować pasażerów pod kątem przestrzegania obostrzeń. Możemy jedynie poprosić o interwencję służby do tego uprawnione. To samo dotyczy kierowców autobusów i motorniczych. Nie mogą oni np. nie wpuścić pasażera bez maseczki. Jednak, kiedy kierowca widzi niepokojącą sytuację, ma prawo nie ruszyć z przystanku i poprosić o pomoc policję. My możemy jedynie apelować do pasażerów i prosić o przestrzeganie nowych zasad, co zresztą robimy przy każdej możliwej okazji

- mówi Michał Górecki, kierownik Działu Zarządzania Komunikacją w ZKM w Elblągu.

Przedstawiciel ZKM w Elblągu przyznaje, że zdarzało się, że konieczna była interwencja policji. Takie przypadki miały miejsce na początku pandemii, gdy w życie wchodziły obostrzenia.

Kilkakrotnie już prosiliśmy policję o interwencję. Dotyczyły one głównie liczby pasażerów przebywających jednocześnie w pojeździe. Na początku epidemii i wprowadzania obostrzeń ich liczba została radykalnie ograniczona. Zanim jednak pasażerowie dostosowali się do tego, zdarzyło się kilka sytuacji, kiedy ta liczba była przekroczona, a pasażerowie nie chcieli wysiąść i zastosować się do próśb kierowców czy motorniczych. Wtedy była potrzebna interwencja służb

- wyjaśnia Michał Górecki.

Przypomnijmy. 30 maja zniesiono nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach otwartych. Jednak w sklepach, kinach, czy środkach komunikacji noszenie maseczek nadal jest obowiązkowe. Jak przypominał niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski, za nienoszenie maseczki policja może wystawić mandat do 500 zł. W pierwszym okresie walki z epidemią koronawirusa, gdy obostrzenia były o wiele surowsze, również na ulicach Elbląga pojawiły się dodatkowe patrole policji, straży miejskiej, wspomagane przez żołnierzy. Sprawdzano, czy elblążanie stosują się do nowych zasad bezpieczeństwa, w tym nakazu noszenia maseczek poza domem. Teraz po zluzowaniu zasad takich akcji nie ma. Nie oznacza to jednak, że Policja w ogóle nie reaguje na łamanie reguł.

Specjalnych akcji, czy wzmożonych kontroli w tej chwili nie ma. Reagujemy jednak na bieżąco, na zgłoszenia mieszkańców. Nie jest ich dużo. Od 30 maja mieliśmy dwie takie interwencje w sklepach, dotyczące właśnie braku maseczek. Jednak z nich właśnie trwa. Pierwsza kontrola, przeprowadzona kilka dni temu, zakończyła się nałożeniem mandatu na jedną osobę w wysokości 100 zł

- informuje Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Informacje na temat obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa znajdziemy się na stronie www.gov.pl, te dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej zamieszczane są również na stronie internetowej ZKM w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Mayk
  Piątek, 12.06

  W sklepach tez nie wpuszczać i tyle albo mandat a jak nie może noscic to zakupy i zrobi kto inny..

 2. 2
  +4
  ~ Miki
  Piątek, 12.06

  Brak maseczki na pieszo to spacerek.

 3. 3
  --3
  ~ ja
  Piątek, 12.06

  Widze ze ciemny lud dalej wierzy ze jest wirus. Obudcie sie, przestancie sluchac w to co mowia rzadzacy, zacznijcie myslec i kojarzyc fakty. Nie bylo, nie ma i nie bedzie wirusa.

 4. 4
  --1
  ~ antyStarzec
  Piątek, 12.06

  taka stara krowa zawqsze ma cos do powiedzenia

 5. 5
  +11
  ~ Waga
  Piątek, 12.06

  W sklepach ani obsługa ani klienci nie zasłaniają ust i nosa!!!

 6. 6
  --4
  ~ M
  Piątek, 12.06

  Nikt nie może zmusić ludzi do noszenia maseczki. Mandat wkleić na jaki paragraf? Jest demokracja wolny kraj

 7. 7
  +8
  ~ Agata13
  Piątek, 12.06

  Myślę podobnie należy nakładać maseczkę przed wejściem do pomieszczeń , środków komunikacji , niestety spora grupa młodych ludzi nie stosuje się do zaleceń.... Jaki to problem nałożyć maseczkę przed wejściem i później ją zdjąć ?

 8. 8
  --5
  ~ Normalny mieszkaniec
  Piątek, 12.06

  Niech każdy patrzy na siebie, chcesz noś, niektórzy nie mogą ze względów zdrowotnych, a nie dlatego że nie chcą. A jak ktoś chce to niech nosi, a jak nie to nie.

 9. 9
  0
  ~ " ja " Ty ciemny człowieku worku mięsa bez mózgu .. Powiec to tym co kogoś stracili albo gryzą ziemię pustaku !!!!!!!!!
  Piątek, 12.06

  Konstantin

 10. 10
  --4
  ~ ANNA
  Piątek, 12.06

  Konstantin masz rację na ciemnotę nie ma Rady, ludzie umierają a głąb ci mówi że to mistyfikacja

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.