Poniedziałek, 17.01.2022, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Nikt nie mówi o zmniejszeniu wynagrodzeń". Prezydent uspokaja pracowników obsługi szkół i gani radnych PiS

22.05.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Nikt nie mówi o zmniejszeniu wynagrodzeń". Prezydent uspokaja pracowników obsługi szkół i gani radnych PiS
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Prezydent Elbląga tłumaczy, że planowana w elbląskich szkołach standaryzacja etatów pracowników obsługi nie wiąże się ze zmniejszeniem wynagrodzeń. Gani również radnych, którzy sprawą się zajęli. - To zbijanie kapitału politycznego. Populistyczne obietnice, podjudzanie pracowników. Zamiast tych działań oczekiwałabym, żeby radni klubu PiS lobbowali u rządzących, aby nie zmniejszali samorządom dochodów - mówi Witold Wróblewski. 

Blady strach padł na sprzątaczki, woźnych, konserwatorów zatrudnionych w elbląskich szkołach i przedszkolach kilka tygodniu temu. Boją się, że wprowadzana przez Miasto standaryzacja zatrudnienia pracowników obsługi w elbląskich placówkach oświaty odbije się na ich wynagrodzeniach i wielkościach etatów. W tej sprawie spotkali się w tym tygodniu, z elbląskimi radnymi: Rafałem Traksem (PiS) i Bogusławem Tołwińskim (radny niezależny) oraz przewodniczącym NSZZ "Solidarność" regionu Elbląg. Pisaliśmy o tym tutaj. Radni przy okazji spotkania zaapelowali do prezydenta o przeprowadzenie konsultacji z dyrektorami i pracownikami, a dziś (22 maja) podczas spotkania z dziennikarzami wręcz zasugerowali, żeby prezydent szukanie oszczędności zaczął od swojego wynagrodzenia.

Prezydent Elbląga na te wydarzenia zareagował i dziś (22 maja) zorganizował konferencję prasową poświęconą zmianom w zatrudnianiu pracowników obsługi szkół.

Nie planuję zmniejszenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Jeśli ktoś tak mówi, to mówi nieprawdę

- przekonywał Witold Wróblewski.

Włodarz po raz kolejny przypomniał też, że sytuacja finansowa Elbląga jest bardzo trudna. Do wcześniejszych problemów związanych z pokrywaniem rządowych pomysłów z kieszeni samorządu teraz doszły te wywołane przez pandemię. - Szacujemy, że z powodu koronawirusa dochody do budżetu miasta będą mniejsze o około 50 mln złotych - przypomniał prezydent. - Za ubiegły miesiąc w naszych firmach praktycznie nie mieliśmy zwolnień grupowych, zmniejszeń etatów a z podatku dochodowego zamiast 16 mln zł dostaliśmy 8 mln zł.

- Żaden samorząd nie udźwignie takich obciążeń, bez cięć i zmniejszania wydatków. Od dłuższego czasu pracujemy nad rekonstrukcją budżetu. Szukamy oszczędności we wszystkich dziedzinach gospodarki miasta. Przed nami wiele decyzji, koniecznych, żeby ten trudny czas nie zahamował możliwości rozwojowych miasta - podkreślał włodarz Elbląga.

Z kolei wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak tłumaczył, dlaczego standaryzacja dotyczy pracowników usług.

Jeśli chodzi o nauczycieli, co rok robiliśmy racjonalizację kosztów i zatrudnienia. Dziś oszczędności w etatach nauczycielskich nie ma, realizujemy praktycznie tylko podstawę programową, nie możemy zwolnić żadnych nauczycieli, bo nie będzie miał kto realizować podstawy. Od wielu lat nie robiono racjonalizacji wydatków wśród obsługi w placówkach oświatowych. Standaryzacja jest po to, żeby w podobnych jednostkach była zatrudniana taka sama liczba osób w obsłudze. Przeliczyliśmy ilość metrów kwadratowych w poszczególnych placówkach, sprawdziliśmy ilu uczniów do nich uczęszcza, ustaliliśmy zatrudnienie, jakie jest niezbędne w obsłudze, aby jednostka mogła funkcjonować prawidłowo. Te dane przekazaliśmy dyrektorom. Dyrektorzy muszą się do tego dostosować. Nie jest prawdą, że obniżamy wynagrodzenie. To nie jest naszą wolą

- mówił Janusz Nowak.

Podczas konferencji dostało się również radnym PiS, którzy zainteresowali się sprawą standaryzacji etatów pracowników obsługi szkół. - Dla niektórych radnych jest to temat do zbijania kapitału politycznego - podkreślał Witold Wróblewski. - Populistyczne obietnice, podjudzanie pracowników. Zamiast tych działań oczekiwałabym, żeby radni klubu PiS, czy przedstawiciele Solidarności, lobbowali u rządzących, aby nie zmniejszali samorządom dochodów, a wprowadzane zmiany nie odbywały się kosztem samorządów. Szkoda, że na takie działania radnych opozycyjnych liczyć nie możemy.

Podkreślę, żeby to wyraźnie wybrzmiało. Nikt nie obniża zarobków, jest to standaryzacja. W niektórych szkołach będą wręcz zwiększone etaty. Mamy więc przyjąć, że komuś będziemy więcej płacić za tę samą pracę? Nie. Po prostu trzeba to zestandaryzować według wymiaru szkoły i ilości dzieci. Chciałbym jednocześnie zaapelować do radnych klubu PiS, że ich przeciwnikiem nie jest prezydent. Jeśli koleżanki i koledzy radni z PiS chcą wspomóc pracowników, każdej sfery, powinni lobbować o większe środki dla samorządu. Niech wykorzystają swoje kontakty partyjne i lobbują na rzecz miasta, bo sytuacja jest trudna. W ten sposób pomogą, a nie tak, że bombardują każde działanie, które ma prowadzić do restrukturyzacji budżetu

- mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Pytany o to, co myśli o propozycji, aby w ramach szukania oszczędności obniżyli swoje wynagrodzenie, prezydent stwierdził, że to populistyczne zagranie.

- Nie tak dawno, kiedy ministrowie rządu PiS przyznali sobie nagrody, a zaraz potem wprowadzili przepis, który o 20 proc. obniżył wynagrodzenie wszystkim prezydentom wójtom i burmistrzom. Jakoś nie słyszałem wtedy, że to było niesłuszne - dodał Witold Wróblewski.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (56)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ KOwiec
  Piątek, 22.05

  Dobry Prezydent i ludzki Pan;)

 2. 2
  +23
  ~ elblązanin
  Piątek, 22.05

  koledzy Wróblewskiego nie ucierpią!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!wywalic szkodnika z ratusza!!!!!!!!!!!!!

 3. 3
  +21
  ~ Przerazony
  Piątek, 22.05

  Słowo harcerza-:)

 4. 4
  +24
  ~ ktoś
  Piątek, 22.05

  bzdura... który szef dziś obniży etat bez obniżenia pensji?!

 5. 5
  +32
  ~ prawy
  Piątek, 22.05

  Himalaje Hipokryzji .Panowie prezydenci nie zaklinajcie rzeczywistości pracownicy obsługi właśnie pod rygorem rozwiązania umów o pracę otrzymują od zmuszonych dyrektorów placówek oświatowych umowy zmieniające wysokość wymiaru etatu i co za tym idzie wysokość płacy. Niektórzy z nich również wypowiedzenia umów o pracę bo nie mieszczą się w ramach waszej STANDARYZACJI. Parametry tej Standaryzacji powstały w zaciszu gabinetów i określiły iż pozostali pracownicy "dadzą radę", a jak nie to trudno. Przypomnę jednak iż obowiązuje i zapewne jeszcze długo z nami pozostanie sytuacja nadzwyczajna z koniecznością przestrzegania reżimu sanitarnego , który nakłada na pracodawcę więcej obowiązków niż w normalnych warunkach.

 6. 6
  +15
  ~ kolko
  Piątek, 22.05

  Tak wszystko na PIS zgonić najlepiej.Ludzie wiedza co jest grane i jakie sa fundusze państwa , A PARTIE PODOBNE PO NO CÓZ ZOBACZYMY I JUZ WIDZILISMY ..

 7. 7
  +28
  pampi - ZAWADA
  Piątek, 22.05

  " żeby prezydent szukanie oszczędności zaczął od swojego wynagrodzenia. " , byłby to wzór i poczucie uczestnictwa w trudnych czasach wraz z lokalnym społeczeństwem . " że to populistyczne zagranie. " - no tak Panie Wróblewski , jak u Pana coś nie ma podłoża politycznego to z innej bańki - populizm . I tak w kółko . Czyli ..bez zmian . Pozdrawiam elblążan .

 8. 8
  +33
  ~ prawy
  Piątek, 22.05

  Standaryzacja w/g wiceprezydenta Nowaka : Ilość m2 do sprzątania się nie zmienia bo budynek szkoły się nie kurczy ale maleje liczba uczniów to należy pracownikom sprzątającym zwiększyć powierzchnię obsługi z 6000m2 na etat do 10000m2 i więcej. Przyznam szczerze niezłe. A co do braku "Dziś oszczędności w etatach nauczycielskich nie ma ..." , a czym jest zmniejszenie wymiaru etatów dla specjalistów ( Pedagogów , Logopedów , Bibliotekarzy i innych specjalistów ) z pełnego etatu na 3/4 i najnowszym projekcie uchwały Rady Miejskiej zwiększenie liczby godzin w pensum . Po prostu Geniusz.

 9. 9
  +23
  ~ prawy
  Piątek, 22.05

  Panie wiceprezydencie Missan jest pan łagodnie mówiąc niedoinformowany bo pańskie twierdzenia "Podkreślę, żeby to wyraźnie wybrzmiało. Nikt nie obniża zarobków, jest to standaryzacja. W niektórych szkołach będą wręcz zwiększone etaty. Mamy więc przyjąć, że komuś będziemy więcej płacić za tę samą pracę? Nie. " mijają się z rzeczywistością . A co do tych połówek nowych etatów to wyłącznie efekt powstania Centrum Usług Wspólnych i głosu rozsądku iiż nie da się tak minimalizować zatrudnienia jak podpowiadają zamysły teoretyczne. Podobnie będzie z tymi rozwiązaniami , które obecnie państwo wprowadzacie.

 10. 10
  +24
  ~ Przedszkole
  Piątek, 22.05

  U nas w przedszkolu z 3 Pań woznych zostają dwie.Gdy jedna pójdzie na zwolnienie to ani na spacer ani do kina nie wyjdziemy bo posprzątać też trzeba i posiłki przynieść i pomoc dzieciom w łazience.wiec będzie mega ciężko.bo tak naprawdę najstarsza grupa ciągle ma wyjścia, najmłodsza też potrzebuje p.woznej non stop, A trzecia grupa zostaje sama sobie.I nie oszukujmy się rodzice nie pomogą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95774102210999