Piątek, 30.10.2020, Imieniny: Zenobii, Edmunda, Przemyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Tu stare rzeczy zyskują drugie życie. W Domu pod Cisem od teraz działa również sklep społeczny

19.05.2020, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tu stare rzeczy zyskują drugie życie. W Domu pod Cisem od teraz działa również sklep społeczny
Fot.Ryszard Biel

Trudno uwierzyć, że część z tych rzeczy mogła trafić na śmietnik lub skończyć zapomniana w zakamarkach piwnicy. Kolorowe fotele i pufy, oryginalne oświetlenie, wieszaki, czy zegary to tylko część asortymentu, który znajdziemy w nowo otwartym sklepie społecznym Pod Cisem przy ul. Stawidłowej. Przekazane przez elblążan, nowe życie zyskały w pracowniach Centrum Integracji Społecznej.

W Domu pod Cisem, który od ubiegłego roku funkcjonuje w wyremontowanym budynku przy ul. Stawidłowej 3, powstało nowe miejsce - Sklep społeczny Pod Cisem. We wtorek, 19 maja, odbyło się jego oficjalne otwarcie. Sklep to inicjatywa, która z jednej strony ma zaktywizować osoby, którym trudniej odnaleźć się na rynku pracy, a z drugiej dać nowe życie przedmiotom przekazywanym przez elblążan. Na asortyment sklepu składają się więc odnowione w pracowniach Centrum Integracji Społecznej meble, wśród nich cieszące oko kolorową tapicerką fotele, pufy, oryginalne stoliki, czy lampy, a także lampy, zegary, czy też własnoręcznie wykonane mydła, magnesy na lodówkę czy torby. Pod Cisem można również kupić używane meble, książki oraz przedmioty kolekcjonerski, np. płyty winylowe. 

Meble rozbieramy na części, dokładnie czyścimy ze starego lakieru czy farby, jeśli trzeba, naprawiamy, malujemy na nowo. Te meble później zyskują również nową tapicerkę. Przykładowo trzeba dwóch, trzech dni pracy, aby stare krzesło nabrało nowego życia. Mam sentyment do takich starych mebli. Nie ukrywam więc, że ta praca daje mi masę satysfakcji, a jej efekty cieszą

- mówi Stanisław Sielezin, instruktor pracowni stolarskiej.

- Sklep jest częścią Centrum Integracji Społecznej. Tutaj uczestnicy CIS będą uczyli się pracy w sklepie, magazynie, zyskają nowe kwalifikacje. To również bardzo ważna funkcja tej inicjatywy - dodaje Arkadiusz Jachimowicz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które prowadzi Dom Pod Cisem. 

Aby sklep społeczny przy ul. Stawidłowej mógł funkcjonować, potrzebna jest współpraca elblążan. Mieszkańcy, którzy mają niepotrzebne, stare, nadające się do renowacji rzeczy mogą je tam przekazać. 

Mieszkańcy mogą przekazywać do sklepu niepotrzebne im rzeczy, które w warsztatach w Domu pod Cisem otrzymają nowe życie. Z chęcią przyjmiemy meble mniejsze gabarytowo, m.in. krzesła, fotele, stoliki, skrzynie, artykuły dekoracyjne, oświetleniowe, sprzęt elektroniczny, sportowy i akcesoria dziecięce m.in. rowerki, łóżeczka. Te wszystkie rzeczy można przywozić do nas, w godzinach funkcjonowania sklepu. Istnieje również możliwość uzgodnienia ich odbioru przez nas

- wyjaśnia Justyna Duks, kierownik Domu pod Cisem.

To dopiero początek działalności tego sklepu - mówi Arkadiusz Jachimowicz. - Traktujemy to jako pilotaż. Tutaj powierzchni jest nieco za mało, aby zrobić taki sklep z prawdziwego zdarzenia. W tej chwili uczymy się jak to robić w mniejszym wymiarze.

Byliśmy w podobnych placówkach w Belgii, Holandii, Szwecji i w wielu innych miejscach. To doświadczenie przekuliśmy na nasz sklep społeczny. Będziemy jednak też zabiegali o to, żeby docelowo pojawiło się w Elblągu miejsce, hala 2 tys. m2, gdzie z rozmachem będzie można prowadzić takie centrum ponownego użytkowania przedmiotów

- dodaje szef ESWIP.

Sklep społeczny Pod Cisem otwarty jest od wtorku do piątku w godz. 10 -17, a w sobotę od 10 do 14. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 734 218 310 lub na stronie www.dompodcisem.pl.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Dom pod Cisem otwarcie sklepu ( zdjęć 28 )
Dodano: 2020-05-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Mariusz Lewandowski
  Środa, 20.05

  Ciekawe czy ktoś to czytał ? Pan Ryszard się napracował dźwigając swojego "Canona" ktoś zanotował te wszystkie okrągłe słówka i nikt nie ma nic do dodania. Ciekawostka ,,,,

 2. 2
  +3
  ~ mariolka
  Środa, 20.05

  ten cały EWSIP to jedna wielka ściema, siedzą, kaweczka, ciasteczko, obiadzik, nic nie robią tylko gatka szmatka pod nazwą projekt, i tak już istnieją tyle lat, aż dziw bierze kto to finansuje

 3. 3
  +3
  ~ mobi
  Czwartek, 21.05

  Kolejna ściema w Elblągu. Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych dostał obiekt historyczny za darmo. Samorząd dał 150 tysięcy na rozruch. Trochę się nachapią z KRS i zwiną manatki, jak się zacznie robić smród.

 4. 4
  0
  ~ Andy62
  Piątek, 29.05

  Wszystkim hejterom, którym żadna inicjatywa się nie podoba życzę tyle samozaparcia aby zamiast tylko siedzieć na 4 literach i hejtować wzięli się też za coś pożytecznego dla społeczeństwa Elbląga. Zespołowi ESWIP gratuluję pomysłu i życzę dalszych sukcesów.

 5. 5
  0
  ~ Dariusz Sieg
  Sobota, 27.06

  Jak do was dojechać Proszę wysłać pełen adres gdzie się znajdujące Dziękuję

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0390188694