Poniedziałek, 17.02.2020, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przy Stawidłowej powstał Dom Sąsiedzki dla Zawodzian i Centrum Integracji Społecznej

19.09.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przy Stawidłowej powstał Dom Sąsiedzki dla Zawodzian i Centrum Integracji Społecznej
Fot. Ryszard Biel
Budowa przy ul. Stawidłowej 3 dobiegła końca. Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zaprosiło wczoraj, 18 września, na oficjalne otwarcie Domu pod Cisem.
 
- Mówi się, że stare domy mają duszę. Nie inaczej był z budynkiem poprzemysłowym z 1905 r. Przed laty mieściła się tutaj mydlarnia, później zakład kamieniarski, następnie budynek został przebrażowiony na tapicernię, zakład budowlany i pomieszczenia magazynowe. Ostatnie lata przed remontem budynek niszczał i przynosił niepochlebne komentarze – przyznają pracownicy ESWIP-u.
 
Budowa Domu pod Cisem rozpoczęła się w 2017 r. - Stowarzyszenie ESWIP zainicjowało odbudowę budynku, aby z wykorzystaniem środkow unijnych przeznaczyć do na działalność społeczną służącą mieszkańcom Elbląga, Budynek był w tak opłakanym stanie, że zmuszeni byliśmy całkowicie go rozebrać – opowiadają pracownicy ESWIP-u. - Na jego miejsce stanął Dom pod Cisem, który z poszanowaniem zabytkowych prawideł odzwierciedla dawny budynek.
 
We wczorajszej uroczystości udział wzięli m.in. biskup Jacek Jezierski, Prezydent Elbląg Witold Wróblewski, Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezin reprezentowała dyrektorka Biura Regionalnego w Elblągu Jolanta Małkowska, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk, a także  radny PO Marek Kamm i radni KWW Witolda Wróblewskiego Marek Osik i Krzysztof Konert.
 
 
Dom pod Cisem, jak na prawdziwy dom przystało, jest miejscem, gdzie każdy czuje się, jak u siebie. Powstanie takiego miejsca było możliwe dzięki wsparciu instytucji i życzliwym ludziom. Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że Dom pod Cidem stał się realnym miejscem, takim, jakim go właśnie widzicie
 
– zaznaczyli pracownicy ESWIP-u.
 
Dom pod Cisem ma pełnić dwie funkcje - Centrum Integracji Społecznej i Domu Sąsiedzkiego dla mieszkańców Zawodzia. - W Elblągu jest duża grupa osób, które borykają się z trudnościami, trudno im podjąć pracę. Pomagamy im w ramach naszego Centrum Integracji Społecznej - proponujemy pracę zamiast zasiłku. Nowy budynek da nam nowe możliwości – przyznają pracownicy ESWIP-u. - Poszukujący pracy będą mogli zdobyć nowe kwalifikacje i doświadczenie niezależnie od sprawności, stanu zdrowia czy innych trudności życiowych. Będziemy ich wspierać doradczo i psychologicznie. W szeregu nowych pracowni będą się uczyć zawodu, a część z nich zatrudnimy na stałe. W pracowni stolarskiej będą powstawać drewniane meble, donice i inne artykuły wystroju wnętrz. W hostelu będziemy gościć między innymi rowerzystów wybierających się na szlak Green Velo, który zaczyna się przed naszymi drzwiami! W warsztacie rowerowym będziemy dawać nowe życie dwuśladom oraz pomagać w usterkach.
 
 
To siedziba pierwszego w Elblągu Domu Sąsiedzkiego dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Taki Dom Sąsiedzki prowadzimy już od kilku lat, teraz uzyskał on godziwą siedzibę. To miejsce otwarte dla wszystkich - do wymyślania i wdrażania inicjatyw społecznych, akcji samopomocowych, działań twórczych elblążan. Oczami wyobraźni widzimy tu sobotnie targi warzywne i wyprzedaże bagażnikowe, poranne zajęcia jogi i plenery rzemieślnicze
 
– podkreślają pracownicy ESWIP-u.
 
Przy Stawidłowej 3 będzie funkcjonować także Sklep Społeczny, czyli punkt ponownego użytkowania przedmiotów. - To trend europejski związany z gospodarką rynku zamkniętego – wyjaśniał w kwietniu Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWIP-u. - Będziemy prosili mieszkańców o przekazywanie dóbr, np. mebli czy ubrań. Tu, przez pracowników Centrum Integracji Społecznej, będzie dokonywana renowacja tych przedmiotów, a później sprzedaż, po zdecydowanie niższych cenach, w Sklepie Społecznym. Takie rozwiązania funkcjonują na Zachodzie. Tutaj zrobimy pilotaż, by sprawdzić, jak taka formuła sprawdzi się w Elblągu.
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Galeria / Dom pod Cisem ( zdjęć 64 )
Dodano: 2019-09-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Fan Gargamela
  Czwartek, 19.09

  Po pierwsze tu cytuję ". .. koszt to ok. 4,5 mln zł, z czego 2,9 mln zł to środki unijne. .. " miło jest budować za cudze dla siebie ku uciesze gawiedzi, po drugie skąd jest te 2,9 mln od naszego samorządu? Czyli każdy z nas jest udziałowcem? Oraz co najciekawsze na fotkach nie ma nikogo kogo cenie i szanuję i tak niech zostanie. .. .. A za lat kilka możliwe, że zawodowi społecznicy zyskają własną siedzibę? No i najważniejsze ile będzie kosztowało utrzymanie tego budynku i kto je będzie ponosił? Szkoda, że dziennikarze nie zadają pytań......

 2. 2
  --10
  ~ Lidia Kusz Wiceprezes i Sekretarz Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu
  Czwartek, 19.09

  Wielkie gratulacje składa Józef Nowicki Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu wraz z Prezydium Zarządu Okręgowego ZK RP i BWP Lidią Kusz - Wiceprezes i Sekretarz , Zofią Kawą - Wiceprezes, Krystyną Nowakowską Skarbnikiem i Lucyną Szuba . Życzymy Państwu wielu sukcesów w dążeniu do tak ambitnych celów.

 3. 3
  +9
  ~ Antycypisek
  Czwartek, 19.09

  Super. U mnie biskupa nie było :-(

 4. 4
  +10
  ~ Holo
  Czwartek, 19.09

  Patola wejdzie i swoje zrobi I będzie git. Patola git.

 5. 5
  +12
  ~ Prorok Igor
  Czwartek, 19.09

  Czy prawdą jest, że miał kosztować tu cytuję "....Koszt budowy "Domu pod cisem" to 4 mln zł. Jednak potrzebne będzie również jego wyposażenie. — W związku z tym rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy na zakup wyposażenia pracowni. Prosimy mieszkańców Elbląga o to, by zechcieli ją wesprzeć. Wycena wyposażenia to około 100 tys. zł — mówi Arkadiusz Jachimowicz. ..."

 6. 6
  +3
  ~ pokażcie , że warto
  Czwartek, 19.09

  Najważniejsze, że przy tym otwarciu znowu ogrzali się kozioł, solejuk, biskup, gustlik, kww. Dom piękny i pięknie odtworzony. Oby rzeczywiście błyszczał w Elblągu i nie skończył na "otwarciu". Zawsze może go przejąć kuria na swoje, niemałe, potrzeby.

 7. 7
  +14
  ~ kovalski
  Czwartek, 19.09

  to teraz pomyślcie ludziska że ten Dom pod Cisem posiada osiem miejsc parkingowych a 80% ludzi którzy byli na otwarciu przyjechali samochodami szkoda że żaden nie ma zdjęcie z okolicznych trawników .

 8. 8
  +8
  ~ roateyourowl
  Czwartek, 19.09

  @kovalski- w sumie to widać rozjechane trawniki na przedostatnim zdjęciu. Zakładam, ze po drugiej stronie ulicy wyglądały tak samo.

 9. 9
  +9
  ~ kovalski
  Czwartek, 19.09

  a i owszem tak samo bo tam też od kiedy zaczęli inwestycję związaną z budową domu pod cisem wszelkiej maści budowlańcu urządzili sobie parking na każdym wolnym kawałku trawnika .

 10. 10
  +4
  ~ xxx
  Czwartek, 19.09

  Zawodowi dzialacze spoleczni maja teraz siedzibe.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.