Poniedziałek, 25.05.2020, Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląscy przedsiębiorcy walczą z kryzysem. Samorząd wyciąga do nich rękę

07.04.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląscy przedsiębiorcy walczą z kryzysem. Samorząd wyciąga do nich rękę

Kryzys coraz bardziej zagląda w oczy elbląskim przedsiębiorcom. Samorząd chce ich wspomóc, w tym celu przygotował specjalny pakiet ulg dla właścicieli firm. - Pojawia się coraz więcej zgłoszeń związanych z redukcją zatrudnienia. Na konkretne liczby jest jeszcze za wcześnie. Wielu przedsiębiorców z decyzją czeka na propozycje pomocy ze strony rządowej. Nie mamy najmocniejszych asów w postaci instrumentów, które ma rząd. Proponujemy jednak najszybszą formę łagodzenie płatności. To instrument, który może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. Samorząd daje czas, aby przedsiębiorcy mogli poukładać sobie te najpilniejsze sprawy - mówi prezydent Witold Wróblewski.

Prezydent Elbląga, wspólnie z radnymi koalicji, przygotował pakiet dla przedsiębiorców, których dotknął kryzys związany z epidemią koronawirusa. O szczegółach tej pomocy poinformował Witold Wróblewski dziś, 7 kwietnia, podczas konferencji online.

Z uwagi na stan epidemii koronawirusa w ciągu kilku tygodni zmieniło się diametralnie nasze życie rodzinne, gospodarcze i społeczne. Główną troską nas wszystkich jest teraz zdrowie i życie nasze i naszych najbliższych. Jednak dla wielu elblążan jest to wyjątkowo trudny czas z uwagi na fakt, że do tej troski dochodzą jeszcze obawy o byt swoich rodzin, pracowników i utrzymanie zakładów pracy. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców, których bezpośrednio dotknęły obostrzenia wprowadzone przez rząd na czas epidemii - restauratorów, fryzjerów, kosmetyczki, kluby fitness, branżę turystyczną, czy innego rodzaju usługi. Wielu z tych przedsiębiorców żyje w niepewności, czy przetrwa ten kryzys

- informuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Pakiet daje przedsiębiorcom m.in. możliwość przesunięcia, rozłożenia na raty albo wręcz umorzenia częściowego lub w całości kilku lokalnych opłat. Dotyczy to m.in. użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości, wywozu odpadów i czynszu za lokalne najmowane od miasta. 

To pakiet, który zakłada pomoc i wsparcie dla naszych przedsiębiorców w zakresie i kompetencjach, które posiada samorząd. Nie mamy instrumentów, aby decydować o ZUS-ie, podatkach dochodowych, takich formach, które powinna przewidywać tarcza antykryzysowa, możemy mówić o tych instrumentach finansowych, którymi dysponujemy

- mówi Witold Wróblewski.

Zdajemy sobie sprawę, że to wsparcie może być jedynie elementem systemowych rozwiązań rządu, który to powinien w sposób znaczący rozszerzyć zakres pomocy dla przedsiębiorców - dodaje prezydent.

Elbląski pakiet pomocowy dla przedsiębiorców - formy pomocy:

1. Przesunięcia terminu wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z 31 marca br. do 30 czerwca 2020r. Przesunięcie terminu płatności automatycznie wstrzymuje naliczanie odsetek.

2. Ulg w spłacie podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

3. Ulg w czynszu z tytułu najmu lokalu użytkowego oraz w dzierżawie gruntu stanowiącego własność Gminy Miasto Elbląg

4. Obniżenie czynszu dla przedsiębiorców prowadzących działalność w pawilonach na Targowisku Miejskim. Przesunięcie opłaty rezerwacyjnej wniesionej z góry za rok 2020 za okres, w którym przedsiębiorca nie będzie prowadził działalności na Targowisku Miejskim.

5. Zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez przedsiębiorców, którzy zmuszeni zostali do tymczasowego zamknięcia lokali.

6. Niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy. Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu.

7. Elbląscy przedsiębiorcy, których płynność finansowa w okresie po 1 kwietnia 2020 r. z powodu epidemii COVID_19 uległa znaczącemu pogorszeniu mogą również kierować wnioski dotyczące warunków spłaty zobowiązań powstałych w tym okresie wobec elbląskich spółek komunalnych. Wnioski skierowane do spółek będą każdorazowo rozpatrywane indywidualnie.

Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID – 19. Z pakietu pomocowego wyłączeni są przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 1 marca 2020r. Pakiet pomocowy może zostać przyznany na wniosek przedsiębiorcy od 1 kwietnia 2020 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące ulg oraz tego jak i gdzie należy składać wnioski znajdziemy tutaj.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Edmund Szwed
  Wtorek, 07.04

  Mamy obecnie wojnę z pandemią strachu i walkę z koronawirusem. Rząd zaaplikował nam bardzo silne lekarstwo na koronawirusa wywołując pandemię strachu. Oby to lekarstwo nie zabiło Polaków. Polska może się obronić i wyjść z tej wojny jak „Fenix z popiołów” Wszystko zależy od władz samorządowych. Czy obecne są zdolne do pójścia na wojnę z pandemią strachu? Po zmianie władz mieszkańcy Elbląga i sąsiednich gmin w ramach zjednoczenia w postaci pospolitego ruszenia pójdą na wojnę z pandemią strachu i ją wygrają. Czym prędzej ten proces się zacznie tym prędzej będzie zwycięstwo czego Państwu osobiście życzę i sobie również. http://elblag24.pl/opinie-propozycja-dla-rzadu-rp-i-polskich-samorzadow-jak-zwalczyc-skutki-koronawirusa/

 2. 2
  0
  ~ Edmund Szwed
  Wtorek, 07.04

  Mamy obecnie wojnę z pandemią strachu i walkę z koronawirusem. Rząd zaaplikował nam bardzo silne lekarstwo na koronawirusa wywołując pandemię strachu. Oby to lekarstwo nie zabiło Polaków. Polska może się obronić i wyjść z tej wojny jak „Fenix z popiołów” Wszystko zależy od władz samorządowych. Obecne są niezdolne do pójścia na wojnę z pandemią strachu. Po zmianie władz mieszkańcy Elbląga i sąsiednich gmin w ramach zjednoczenia w postaci pospolitego ruszenia pójdą na wojnę z pandemią strachu i ją wygrają. Czym prędzej ten proces się zacznie tym prędzej będzie zwycięstwo czego Państwu osobiście życzę i sobie również. http://elblag24.pl/opinie-propozycja-dla-rzadu-rp-i-polskich-samorzadow-jak-zwalczyc-skutki-koronawirusa/

 3. 3
  +9
  ~ Gosc
  Wtorek, 07.04

  Niby oferowana pomoc a zamyka sie Targowisko Miejskie dodam ze tylko w czesci bo pawilony sa czynne tam nie mozna sie zarazic plac jest zamkniety bo tam juz mozna sie zarazic . Wszystkie rynki w okolicy pracuja i Malbork i Braniewo i Gdansk ale Elblag nie bo nasz prezydent tak postanowil dodam ze tylko w polowie pol rynku pracuje drugie pol nie sa rowni i rowniejsi. Nie wszyscy moga pracowac z domu niektórzy musza miec kontakt z klientem zeby zarobic na chleb i na oplaty i to ze zostaniemy zwolnieni z oplaty rezerwacyjnej nic Nam nie daje rachunki sie same nie zaplaca. Czemu markety pracuja 24 na dobe kolejki przed nimi kilometrowe i jest dobrze a na rynku 2 osoby nie moga stac przy straganie. Sanepid mowi nie ma zakazu handlu na Targowiskach podobnie i minister rolnictwa . O co tu chodzi grzecznie pytam? Chcemy wrocic do pracy. Nie kazdemu pensja wplywa co miesiac na konto i moze siedziec w domu. Wesolych Swiat zycze wlodarzom miasta y nich pewnie takie beda bo mie musza sie martwic ze zostali bez srodkow do zycia. Wesolych Swiat . Karma wraca.

 4. 4
  --1
  ~ Edmund Szwed
  Wtorek, 07.04

  Mamy obecnie wojnę z pandemią strachu i walkę z koronawirusem. Rząd zaaplikował nam bardzo silne lekarstwo na koronawirusa wywołując pandemię strachu. Oby to lekarstwo nie zabiło Polaków. Polska może się obronić i wyjść z tej wojny jak „Fenix z popiołów” Wszystko zależy od władz samorządowych. Obecne są niezdolne do pójścia na wojnę z pandemią strachu. Po zmianie władz mieszkańcy Elbląga i sąsiednich gmin w ramach zjednoczenia w postaci pospolitego ruszenia pójdą na wojnę z pandemią strachu i ją wygrają. Czym prędzej ten proces się zacznie tym prędzej będzie zwycięstwo czego Państwu osobiście życzę i sobie również.

 5. 5
  +2
  ~ przeds
  Środa, 08.04

  Czy miasto zwalnia przedsiebiorcow z płacenie wysokich podatkow od nieruchomosci za 2019 rok.? To byłaby jakas pomoc.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.