Sobota, 27.02.2021, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Co z bezdomnymi, pytają mieszkańcy? "Nie możemy zakazać im chodzenia po ulicach"

20.03.2020, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Co z bezdomnymi, pytają mieszkańcy? "Nie możemy zakazać im chodzenia po ulicach"
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

W Elblągu jest ponad 170 bezdomnych. Obecnie to osoby znajdujące się w grupie najbardziej narażonej na koronawirusa. Czy miasto podjęło działania, aby skutecznie zadbać o nich, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo pozostałym elblążanom?

W związku z epidemią koronawirusa w wielu miastach Polski sytuacja bezdomnych jest jeszcze trudniejsza niż dotychczas, podkreślają osoby, które się nimi opiekują się. Jak sytuacja wygląda w Elblągu? Prezydent Elbląga, podczas środowego czatu z mieszkańcami, zapewniał, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i straż miejska mają pod kontrolą osoby bezdomne, które zgłaszają się po wsparcie.

Nadal funkcjonuje jadłodajnia dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością prowadzona przez Caritas Diecezji Elbląskiej przy ul. Zamkowej. Posiłki są jednak wydawane na wynos, nie ma tej chwili możliwości spożycia ich na stołówce.

Nie ustajemy w naszej pracy, wręcz przeciwnie mamy jej jeszcze więcej. Na pewno nie zorganizujemy w tym roku śniadania wielkanocnego dla bezdomnych, to byłoby niebezpieczne. W zamian jednak wydłużamy czas wydawania posiłków do 10 kwietnia. Oczywiście wydawanie posiłków odbywa się w tej chwili z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Osoby, które wydają posiłki, są zabezpieczone, mają maseczki, a jadłodajnia dezynfekowana

- mówi ks. Wojciech Borowski, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej. 

Do tej pory nie udało nam się skontaktować z kierownictwem domu dla bezdomnych, jednak jak zapewnia rzeczniczka ratusza, działa również noclegownia przy ul. Nowodworskiej prowadzona przez Stowarzyszenie na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących „Od nowa”. 

Pracownicy noclegowni są uczuleni, aby podopiecznych obserwować i reagować, gdyby któryś z nich miał jakieś niepokojące objawy. Na tę chwilę nie ma innych zaleceń, dotyczących funkcjonowania takich miejsc

- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

O osoby bezdomne pytają również sami elblążanie, w obawie nie tylko o ich, ale i swoje zdrowie. - Co z osobami bezdomnymi, którzy dla siebie i dla innych mogą stanowić źródło zakażenia. Wczoraj jeden z bezdomnych chodził po ulicy Żeromskiego i prosił o pieniądze - mówił jeden z uczestników piątkowego czatu zorganizowanego przez Ratusz.

Jeśli chodzi o osoby bezdomne, to dla osób, które muszą podlegać kwarantannie, ewentualnie zachorują mamy zabezpieczone miejsce, zgodnie z poleceniem pana wojewody. Są również miejsca wyznaczone dla zdrowych bezdomnych. W Elblągu jest to właśnie noclegownia przy ul. Nowodworskiej. Co do poruszania się tych osób po mieście, to tak jak inni, mają do tego prawo

- mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ coś chyba można
  Piątek, 20.03

  Ale zlikwidować melinę przy Legionów w pustostanie obok parkingu chyba można. Dzień i noc wieczna impra żurlandii, a później bieg do pobliskiego sklepu spożywczego.

 2. 2
  +4
  ~ Brad
  Piątek, 20.03

  U Alberta ich zamknąć !

 3. 3
  +8
  ~ stefania
  Piątek, 20.03

  mam wrazenie ze bezdomni maja w elblagu wieksze prawa niz pozostali obywatele placacy podatki . ich ulubionym miejscem jest starowka i okolice 1 maja , na zamkowej stoluja sie mlode zdrowe chlopy , ale jakakolwiek robota to dla nich hańba i ujma , starowke traktuja jako miejsce zarobku poprzez zebranie oraz jest dla nich publiczną toaletą. po zmianie komendanta non stop jezdzi tam straz miejska i stara sie robic porzadek .

 4. 4
  +6
  ~ Aras
  Piątek, 20.03

  Złapac i zagazować zwyrodnialców zasiedliili sie.u mnie na klatce i nie mozna.sie ich pozbyć ,a strach az pkdejac jak siedza i sie czochrają...medy ich gryza.i moze.maja korone wirusa

 5. 5
  +4
  ~ Powiew świeżości .
  Piątek, 20.03

  Nawet , jak będą chorzy to się nie zgłoszą Panie Missan , nie będą się narażać na 14 odwyk , nie ma takiej opcji . A taka jedna chora osoba może powieść cały Elbląg . Zima się kończy , będą spać po wszystkich pustostanach , jak to robią ..teraz .

 6. 6
  +3
  ~ Anna
  Sobota, 21.03

  A co z elbląskimi placówkami opiekuńczo - wychowawczymi, dps-ami? Tych ludzi też jakoś zabezpieczy miasto, pomoże? Czy pozostawi sobie samym....? To jednostki całodobowe i nie zamkną się jak inne urzędy!

 7. 7
  +2
  ~ Joko
  Sobota, 21.03

  Będzie czas ,że stworzą zagrożenie epidemiologiczne szczególnie przy dużym odsetku śmiertelności ,oby nie

 8. 8
  +4
  ~ mis
  Sobota, 21.03

  wylapac i zawiesc do biedkowa tam jest taki osrodek dla takich meneli

 9. 9
  0
  ~ bezkompromisowy
  Sobota, 21.03

  bezdomni powinni siedzieć w domu co za bezczelna niesubordynacja, karać mandatami i grzywnami i długoletnim więzieniem

 10. 10
  0
  ~ domny
  Sobota, 21.03

  Zamknąć bezdomnych w pustym hotelu Elbląg lub w podobnych na 14 dni, a jak któryś opuści taki hotel to ukarać go 30000 zł! :-D Druga propozycja to dokwaterować bezdomnych do osób przebywających kwarantannę a jak osoba przebywająca kwarantannę opuści miejsce kwarantanny a tym samym zostawi bezdomnego bez opieki to też dowalić 30000 zł kary!!! :-D

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8673460483551