Czwartek, 27.02.2020, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jeść jak Włosi... O diecie śródziemnomorskiej podczas "Kierunku: Zdrowie"

12.12.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jeść jak Włosi... O diecie śródziemnomorskiej podczas "Kierunku: Zdrowie"
Fot. Ryszard Biel

Lazania, tzatziki, paella czy pizza. To potrawy, które zna każdy z nas. Co jeszcze sprawia, że warto zainteresować się kuchnią śródziemnomorską, jak gotować makaron, aby nie szedł nam w boczki i który tłuszcz jest zdrowy dla naszego serca? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali seniorzy, podczas kolejnego spotkania z cyklu "Kierunek: Zdrowie".

Tym razem uczestnicy kampanii prozdrowotnej dla seniorów "Kierunek: Zdrowie" gościli w Bibliotece Elbląskiej. Przedostatnie spotkanie z jesiennej edycji cyklu poświęcone było diecie śródziemnomorskiej.

Elbląski restaurator Marco Cocchieri i szef kuchni w restauracji Amore Mio Bartosz Majchrzak przygotowali dla seniorów pokaz gotowania na żywo. Dzięki Marco Cocchieri uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć również, jak jedzą Włosi oraz, które z ich kulinarnych zwyczajów warto przenieść na polski grunt.

Swoją wiedzą na temat kuchni śródziemnomorskiej podzieliła się także dietetyczka Karolina Wojtusiak.

Dietę śródziemnomorską możemy stosować w codziennym żywieniu. Wiele jej elementów znajdziemy już w swoich codziennych posiłkach. Ważne jednak aby robić to z głową. Podstawą diety śródziemnomorskiej są ryby, owoce morza, świeże warzywa i owoce, oliwa. W tej diecie jemy też dużo ziół, nasion strączkowych i orzechów. Ta kuchnia jest bardzo lekka. Nawet pizza, którą my traktujemy jako fast food, jeśli jest dobrze zrobiona i ma dużo dodatków, nie ocieka tłustym serem, czasami jest lepsza niż kanapka z białego chleba z przetworzoną wędliną

- mówiła Karolina Wojtusiak.

Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania się zainspirowany tradycyjną dietą rozpowszechnioną w krajach śródziemnomorskich. Jeśli chodzi o tę kuchnię, wyodrębnia się trzy kulinarne regiony: północno-afrykański, wschodnio- śródziemnomorski i południowo-europejski. W Polsce najczęściej kojarzymy ją z Grecją, Francją, Włochami.

Dietetyczka przybliżyła seniorom osiem podstawowych zasad związanych z dietą śródziemnomorską. Pierwszą jest stosowanie oliwy, bogatej w witaminę E jako podstawowego źródła tłuszczu. Oliwa będzie nas chronić przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Kolejne dotyczą spożywania: pieczywa, makaronów, ryżu, ryb i ograniczonych ilości białek, warzyw, owoców, nasion strączkowych, orzechów, produktów nabiałowych, głównie serów i jogurtu. - Starajmy się spożywać produkty, które nie są przetworzone. Mięso jedźmy w umiarkowanych ilościach, najlepiej gotowane albo duszone- podkreślała.

Z diety śródziemnomorskiej można czerpać. Nie mówię, że wszyscy mają teraz na nią przejść. Jednak po dzisiejszych zajęciach powinniśmy sobie przynajmniej spróbować odpowiedzieć na pytanie: czy nie warto zmienić niektórych żywieniowych przezwyczajeń

- dodała Karola Wojtusiak.

Po raz kolejny stoisko dla seniorów przygotowała również Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej "Medyk", która jest partnerem kampanii. Tym razem było to stanowisko stomatologiczne. Uczestnicy spotkania mogli m.in. zapoznać się z profilaktyką chorób jamy ustnej i dowiedzieć, jak prawidłowo szczotkować zęby.

Jesienna, czwarta edycja kampanii "Kierunek: Zdrowie" zbliża się ku końcowi. Ostatnie spotkanie odbędzie się 18 grudnia, w środę, w godzinach od 13.30 do 15.30, w Ratuszu Staromiejskim, ul. Stary Rynek 25.

Organizatorem kampanii jest Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, współorganizatorem Elbląska Rada Seniorów, a partnerem Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Kierunek Zdrowie ( zdjęć 44 )
Dodano: 2019-12-12 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ kolo
  Czwartek, 12.12

  Po kucharzach widać "skutki" diety śródziemnomorskiej.

 2. 2
  +4
  ~ Kryspin
  Czwartek, 12.12

  Albo kucharze tej diety nie stosują, albo to wszystko sciema. Przekaz wizualny kłóci się z werbalnym.

 3. 3
  +5
  ~ Rety
  Czwartek, 12.12

  Ale glodni.

 4. 4
  +5
  ~ Dietetyk
  Czwartek, 12.12

  Dieta po elbląsku dla seniorów: walić ich podwyżkami, aż stać będzie ich tylko na suchy chleb. Jest bardzo zdrowy. A dieta śródziemnomorska dla p. prezydenta.

 5. 5
  +1
  ~ Arek
  Piątek, 13.12

  Nigdy nie ufaj chudemu kucharzami.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.