Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Młodzi odtwórcy pamiętają o bohaterach powstania listopadowego

02.12.2019, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Młodzi odtwórcy pamiętają o bohaterach powstania listopadowego
Fot. MKH

W dniu 29 listopada 1830 r. w kompleksie Łazienek Królewskich w salach Szkoły Podchorążych Piechoty Królestwa Kongresowego alarm bojowy wszczął porucznik Piotr Wysocki. Młodzi podchorążowie, w większości uczestnicy tajnego sprzysiężenia, chwytając za broń, nie zdawali sobie sprawy, że ich życie w tej chwili wchodzi w nowe koleiny. Tej pamiętnej nocy skacząc na schodach po dwa trzy stopnie naraz, byle by szybciej znaleźć się na placu musztry, znajdował się również Władysław Englert. Postać niejako symboliczna tego pokolenia, które urodzone już pod zaborami całym swoim życiem udowodniło, że słowa Pieśni Legionów „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy” mają swoje głębokie uzasadnienie. To jemu poświęcone było wydarzenie, które 29 listopada, przygotowało Międzyszkolne Koło Historyczne.

Postać niejako symboliczna tego pokolenia, które urodzone już pod zaborami całym swoim życiem udowodniło, że słowa Pieśni Legionów „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy” mają swoje głębokie uzasadnienie. Władysław Englert w Powstaniu Listopadowym dosłużył się stopnia oficerskiego i krzyża Virtuti Militari. Walczył w szeregach powstania węgierskiego 1848 roku i w wyprawie tysiąca G. Garibaldiego – która dla Włochów jest wydarzeniem jednym z nielicznych – z którego naprawdę są dumni. Włosi o polakach walczących pod sztandarem „Za waszą i naszą wolność” pamiętali, dzięki czemu Władysław Englert jako nauczyciel w polskiej szkole wojskowej w Cweno (Włochy) kształcił emigrantów, przyszłych dowódców powstania styczniowego. Sam po jego wybuchu wierny tej przysiędze, którą złożył wszczynając jako podchorąży powstanie listopadowe 1830 roku, wrócił do kraju i zginął 20 marca 1863 roku w bitwie pod Potokiem. Zginął tak jak żył godnie i dumnie, gotując się na ostatnią walkę, do piersi przypiął to, co miał najcenniejsze w życiu – Krzyż Virtuti Militari. Jego przeciwnik pułkownik rosyjski Mielnikow, kiedy na zwłokach, widać nieobrabowanych jeszcze, dostrzegł ten krzyż wojskowy, nakazał pochówek zgodny z ceremoniałem honorowym armii rosyjskiej.

W ramach działań poświęconych pamięci powstania listopadowego w dniu 29 listopada 2019 roku odtworzymy ostatnie sekwencje z życia majora Władysława Englerta. Niestety w bieżącym roku nie będzie „Marszu Podchorążych” w tym kształcie i w tych ramach, jakie do tej pory przez 8 lat obowiązywały. Przypomnę, ponad 300 uczestników maszerujących na terenie Starego Miasta, odgrywających poszczególne sceny z dramatu S. Wyspiańskiego „Noc Listopadowa”. Po dwudziestu pięciu latach działań na terenie mojego miasta nie mam już ze względu na zdrowie siły, by kusić się na 10 do 15 wielkich imprez rocznie. Nie mam też aż tyle własnych zasobów pieniężnych (a z nich tylko te imprezy finansuje), by robić ich w dalszym ciągu aż tyle.

W zamian w imieniu Międzyszkolnego Koła Historycznego oraz Zespołu Szkól Zawodowych nr 1, która działania MKH wspiera w całości informuje: że w pierwszym tygodniu ferii zimowych każda ze Szkół Podstawowych z Elbląga będzie mogła uczestniczyć w zorganizowanych grupach w kręceniu filmu „Listy z powstania 1863” będąc ubranym, wyposażonym i uzbrojonym jak powstaniec styczniowy. W składach jest do zagospodarowania 80 strojów i ekwipunku. Mam nadzieję, że akcja Ferie zimowe z powstaniem styczniowym będą atrakcyjne.


Międzyszkolne Koło Historyczne
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Super
  Poniedziałek, 02.12

  Duży ukłon dla wszystkich zaangażowanych w to.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.