Sobota, 13.08.2022, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wieczór na elbląskiej Agrykoli. Cmentarz w świetle zniczy - zobacz zdjęcia

02.11.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wieczór na elbląskiej Agrykoli. Cmentarz w świetle zniczy - zobacz zdjęcia
Fot. Ryszard Biel

Wieczór na elbląskim cmentarzu Agrykola. 1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, sporo elblążan mimo zapadającego zmroku odwiedziło groby swoich bliskich. Jak zawsze znicze zapłonęły także pod krzyżem.
 

Wieczorny spacer na cmentarz w Dzień Wszystkich Świętych jest dla wielu swego rodzaju tradycją. Przyciąga nas wtedy wyjątkowy w tym dniu widok tysięcy płonących lampek, które rozświetlają nekropolię i nadają jej tajemniczy i mistyczny charakter.


W ciszy i spokoju możemy wtedy wspomnieć tych, których nie ma już wśród nas, poddając się przy tym szczególnej, wieczornej kontemplacji i refleksji.
 

Obchody Dnia Wszystkich Świętych w Elblągu dobiegły końca, ale wczoraj (1 listopada) nawet wieczorem na cmentarzu Agrykola nie brakowało osób, modlących się nad grobami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ilustrujących, jak elbląska nekropolia prezentowała się w świetle płonących zniczy.
 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Cmentarz w świetle zniczy ( zdjęć 60 )
Dodano: 2019-11-02 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Umores
  Sobota, 02.11

  A zdjęcia z Dębicy, gdzie. To największy cmentarz w Elblągu, na którym istnieje blisko trzydzieści tysięcy mogił. To tam są te najbardziej bolesne, bo bliscy odeszli niedawno. Ten cmentarz to już też historia miasta, idąc cmentarnymi alejkami uświadamiamy sobie ilu tu spoczywa znajomych i znanych elblążan.

 2. 2
  +2
  ~ mieszkanka
  Sobota, 02.11

  Zdjęcia super.

 3. 3
  +1
  ~ jan-49
  Sobota, 02.11

  redaktorki sie nie popisaly na agrikola bylo blizej? a debica nie istnieje ?czy moze zwykle lenistwo ?

 4. 4
  +1
  ~ Robert Koliński
  Sobota, 02.11

  Według wyliczeń „Portalu Komunalnego”, Polacy kupują co roku ok. 300 mln zniczy – 8 szt. na osobę. Natomiast wydatki na Wszystkich Świętych to ponad 1 mld zł. Za same tylko znicze płacimy ok. 600-700 mln zł. Te pieniądze niemal dosłownie trafiają potem na śmietnisko, ponieważ większość wypalonych zniczy nie trafia nigdy do zakładów recyklingu. Podobnie jest z plastikowymi wiązankami. 1 listopada ma dziś niewiele wspólnego z ekologią, ale wcale nie musi tak być. Jak przypomina „Wyborcza”, większość zniczy sprzedawanych na polskim rynku, wypalając się wydziela szkodliwy dla układu oddechowego toluen i rakotwórczy benzen. I te wszystkie opary z całej Polski idą w powietrze i płuca zamyślonych nad grobami Polaków. Okazuje się też, że znicze mogą mieć coś wspólnego z losem orangutanów. (...)

 5. 5
  0
  ~ Robert Koliński
  Sobota, 02.11

  (...) A to z tego względu, że w części z nich stosuje się olej palmowy. Aby go wyprodukować, w południowo-wschodniej Azji sadzi się plantacje olejowców. Ale uprzednio trzeba wyciąć lasy, w których żyją te człekokształtne małpy i zabrać im w ten sposób dom. A to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. link: https://oko.press/jak-swietowac-zmarlych-by-nie-zaszkodzic-zywym-cmentarze-nie-musza-tonac-w-plastiku/?fbclid=IwAR2nwWPzs9RvGoIrRiSB-yBbjlOvkeeijG1OMvvKSYK1R_aEZrgPrIEaRPA

 6. 6
  --1
  ~ ewelka
  Poniedziałek, 04.11

  kiedy Koliński znajdzie uczciwą prace i przestanie żyć z naszych podatków, toć to stary koń

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3658549785614