Niedziela, 26.01.2020, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za nami Festyn Lotniczy w Aeroklubie Elbląskim. Zobacz zdjęcia i filmiki

08.09.2019, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami Festyn Lotniczy w Aeroklubie Elbląskim. Zobacz zdjęcia i filmiki
fot. Majka Brejdak

Pogoda nie przestraszyła elblążan, którzy w sobotę (07 września) tłumnie przybyli na teren elbląskiego lotniska. Tam właśnie odbyła się kolejna edycja Festynu Lotniczego, który z roku na rok jest coraz lepszy, jak twierdzą uczestniczący w nim mieszkańcy naszego miasta i okolic.
 

Sobota na lotnisku? Dlaczego nie? Zwłaszcza, gdy przygotowanych zostało tyle atrakcji. Od godziny 11:00 do 18:00, na terenie elbląskiego lotniska można było obejrzeć, dotknąć, a nawet usiąść za sterami,  cywilnych i wojskowych statków powietrznych, odwiedzić stoiska służb mundurowych, w tym różnych formacji wojska, straży pożarnej, policji, straży granicznej i pogotowia ratunkowego.  Na umieszczonej pod  namiotem strzelnicy każdy mógł sprawdzić swoje strzeleckie umiejętności, a w namiocie medycznym przypomnieć sobie zasady resuscytacji.
 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ptaków drapieżnych. Sokół i jastrząb Harissa w rękach sokolnika stają się niemal domowymi pupilami. Jednak ich właściciel nie ma złudzeń. Jak sam mówił, nie ma mowy o przyjaźni z ptakiem drapieżnym. On tylko wykonuje swoją pracę, za którą otrzymuje zapłatę. Widzowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy jak jastrząb ignorował sokolnika, gdy nie widział w jego ręku mięsa. Dostojny jastrząb Harissa zaprezentował się zgromadzonym w pełnej krasie wzbudzając okrzyki zachwytu.
 

- Piękne ptaki – mówiła z wypiekami na policzkach 12-letnia Iza. – Cieszę się, że tu przyszłam i je zobaczyłam. Bo tata, to czeka na pokaz samolotów, a ja wolę ptaki.


Największą atrakcją festynu, na którą przybyła największa grupa widzów, były pokazy lotnicze. Rozpoczął je przelot samolotu myśliwsko - bombowego SU 22, który z hukiem przelatywał nad zgromadzonymi na płycie lotniska. Aż trudno uwierzyć, że ta głośna i szybka maszyna jest najstarszą konstrukcją bojową wykorzystywaną w Polskich Siłach Powietrznych.
 

Jako kolejne w niebo wzbiły się dwa zabytkowe Harvardy, które dzięki Fundacji Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych 1940–47, można było podziwiać na ziemi i w powietrzu. Między innymi na takich samolotach latali polscy piloci podczas II Wojny Światowej.

Trzecim zabytkiem, który za sprawą młodego pilota zachwycił widzów, był powstały w 1958 roku kanadyjski DHC-1 Chipmunk. Akrobacje wykonane przez pilota zostały nagrodzone głośnymi oklaskami.
 

Ku zaskoczeniu wielu okazało się, że bez silników też można wykonywać zapierające dech w piersiach ewolucje i zachwycić publiczność. Gdy na niebo został wyniesiony szybowiec Puchacz  widzowie przekonali się, że wykorzystując zasady aerodynamiki nie tylko można latać, ale również wykonywać skomplikowane akrobacje.
 

Pokaz zakończyły loty polskiego samolotu szkolno-treningowego TS-8 BIES i statku powietrznego cięższego od powietrza - Wiatrakowca

 

Kołowanie Harvardów

 


Harvardy w locie

 

 

Chipmunk

 

 

SU-22

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%90.9 %9.1


Galeria / Festyn lotniczy ( zdjęć 156 )
Dodano: 2019-09-08 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Ace
  Niedziela, 08.09

  Było superrrrrr. Wszystkim się podobało :)

 2. 2
  --1
  ~ zawsze razem
  Niedziela, 08.09

  No i oni - piękna para nierozłączków - kozioł i czerepak w kampanii wyborczej. Zawsze blisko siebie, prawie za rączkę i z uśmiechem czerepaka. Się poparowało w tym mieście. Dobry i taki festyn by się przelecieć. Latali?

 3. 3
  0
  ~ 2 km kanału .
  Niedziela, 08.09

  Co na to Pan Koliński lub Wcisła ??

 4. 4
  --1
  ~ 100% elblążanin
  Niedziela, 08.09

  Szczególne zainteresowanie /na pokaz/ lokalnych polityków ......

 5. 5
  --3
  ~ Hegemonka
  Niedziela, 08.09

  Igrzyska dla plebsu, głosy plebsu dla oligarchów.

 6. 6
  +4
  ~ omomom
  Niedziela, 08.09

  piękne zdjęcia...takie różowe takie.....brawa dla fotoreportera

 7. 7
  +3
  ~ Róża
  Niedziela, 08.09

  Super impreza ładne wydarzenie dużo atrakcji byłam z córką było super wielki szacun dla organizatora dziękuję ochronie na lotnisku bardzo pomocni kulturalni jeżeli ktoś wie jaka to firma to proszę napisać Pozdrawiam jeszcze raz

 8. 8
  0
  ~ Pora na nowe lotnisko
  Poniedziałek, 09.09

  Teraz czas na budowę prawdziwego lotniska z kotami pasażerski i i przewóz towarów.

 9. 9
  --1
  ~ @do Róża
  Poniedziałek, 09.09

  DOGMAT agencja ochrony, pięknie dziękuję za wyrazy uznania.

 10. 10
  +1
  ~ Bambu
  Poniedziałek, 09.09

  Coś Ci się pomyliło wcale nie DOGMAT na pewno nie nie wiem jaka firma ale na pewno nie DOGMAT byłem widziałem super impreza organizatorzy stanęli na wysokości zadania brawo dla ochrony super ludzie bardzo pomocni mili Pozdrawiam

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.