Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jazda hulajnogą elektryczną tylko po chodniku. Policja apeluje o ostrożność

22.08.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jazda hulajnogą elektryczną tylko po chodniku. Policja apeluje o ostrożność
Źródło: pixabay.com/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Elbląg dołączył do miast, w których funkcjonują wypożyczalnie hulajnóg. To oznacza, że na chodnikach miasta pojawi się większa liczba użytkowników tych pojazdów. W związku z tym elbląska policja przypomina jakie przepisy ich obowiązują.

Hulajnoga elektryczna, mimo że może osiągać prędkość nawet 25 km/h, nie jest uznawana za pojazd. Czym więc ona jest? Urządzeniem wspomagającym ruch pieszego i dlatego osobę, która się przy jej pomocy przemieszcza, obowiązują przepisy i rozwiązania infrastrukturalne dotyczące pieszego. Możemy się nią poruszać tylko po chodniku. Elbląscy policjanci przestrzegają przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego poruszania się po drogach elektrycznymi hulajnogami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenia te nie są dopuszczone do ruchu i jeżdżąc nimi po ulicach, popełniamy wykroczenie.

W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania urządzeniami typu seagway, czy elektryczna hulajnoga. Są one wykorzystywane przez osoby prywatne, wynajmowane przez firmy na imprezy integracyjne, akcje promocyjne, pikniki, oferowane dla chętnych przez biura turystyczne zachęcające do zwiedzania miast. Jednak urządzeń tych nie należy kwalifikować jako pojazdu w rozumieniu przepisów Prawo o ruchu drogowym. Co prawda służy on jako środek transportu, jednakże brak jest stosownych umocowań prawnych, przepisów homologacyjnych (w tym także wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej) oraz szczegółowych zasad korzystania. Wszystko to powoduje, że urządzenia te nie mogą być wykorzystywane na drodze publicznej tak, jak na przykład rowery. Możemy się nimi poruszać tylko po chodniku.

Z uwagi na to, że hulajnogami elektrycznymi możemy poruszać się po chodniku, a ich prędkość jest znaczna, apelujemy do ich użytkowników o zachowanie szczególnej ostrożności względem pieszych.
 

Jakub Sawicki
zespół prasowy KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Barabara
  Czwartek, 22.08

  Matoły nie potrafią jeździć rowerami po mieście bez dróg rowerowych, a teraz im coś takiego proponować/umożliwiać!??? SOR w WSZ już się z pewnością "cieszy"!!! Czy dla e-hulajnogowców obowiązują te same alkoholowe wartości, co dla innych uczestników ruchu? A czy oni o tym wiedzą???

 2. 2
  0
  ~ turban
  Czwartek, 22.08

  ojj beda wypadki. przypuszczam ze nawet smiertelne. elbalskie spoleczenstwo jest glupie o czym swiadczy chociazby wynik wyborow na prezydenta i rade miejska. Dac im pod nogi taki sprzet to jak dac małpie do zabawy granat lub odbezpieczony karabin maszynowy i to w pełni naładowany.

 3. 3
  +3
  ~ Tomsik
  Czwartek, 22.08

  Barbara, hulajnoga nie jest pojazdem, co oznacza że można poruszać się po pijaku.

 4. 4
  +4
  ~ Halszka
  Czwartek, 22.08

  To gdzie pieszy może czuć się bezpiecznie?

 5. 5
  +1
  ~ Xd
  Czwartek, 22.08

  @,Halszka W domu xd

 6. 6
  0
  ~ Halszka
  Czwartek, 22.08

  Xd- poprawiłeś mi humor😂

 7. 7
  0
  ~ Kodeks
  Czwartek, 22.08

  Chodniki są dla tylko pieszych i tyle w temacie.

 8. 8
  0
  ~ Rysiek
  Piątek, 23.08

  Panie Sawicki czy pańska wypowiedz ogranicza się tylko co do rozwijanej prędkości hulajnogi.Nie podając do wiadomości,żeby uniknąć jakichkolwiek kolizji z udziałem pieszego.O korzystanie z druk rowerowych i podania do wiadomości jakiej szerokości powinien być chodnik,żeby poruszać się tą hulajnogą wraz z pieszymi.Dodam więcej,że dany producent opisał się co zamierza produkować i w jakiej kategori to traktować.Przykro mi bardzo,że policja ELBLĄSKA jest tak słabo poinformowana i nie potrafi się odpowiednio odnieść do różnych zmian technicznych.Dopiero kiedy coś się stanie zaczynają myśleć,WIELKI SZACUN DLA POLCJI ELBLĄSKIEJ

 9. 9
  0
  ~ rowerzystka
  Piątek, 23.08

  Czy hulajnogami elektrycznymi oraz zwykłymi można przemieszczać się po drogach dla rowerów? Bo o tym ani słowa w artykule...

 10. 10
  0
  ~ Rysiek
  Piątek, 23.08

  A jaka prędkość obowiązuje na chodniku i przy jakiej jej szerokości panie Sawicki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0033481121063