Niedziela, 27.09.2020, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Opieka dentystyczna w szkołach od września? Elbląskie placówki są na to gotowe?

17.08.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Opieka dentystyczna w szkołach od września? Elbląskie placówki są na to gotowe?

12 września zacznie obowiązywać nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nią każde dziecko ma mieć zapewnioną w szkole profilaktykę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Zarówno samorządowcy, jak i dentyści twierdzą, że zmiana przepisów nie poprawi uzębienia dzieci i młodzieży, bo nie zagwarantowano na to dodatkowych pieniędzy - pisze portal prawo.pl. My sprawdziliśmy, czy Elbląg jest przygotowany na zmiany.

O konieczności powrotu opieki stomatologicznej do szkół mówiło się od lat. Decyzję w tej sprawie podjęli posłowie, przyjmując 12 kwietnia tego roku ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ma ona zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej w szkole oraz zagwarantować dostęp dzieci i młodzieży do gabinetów stomatologicznych. Opieka ma być sprawowana nad uczniami do ukończenia 19. roku życia. Zgodnie z nowymi przepisami organ prowadzący szkołę powinien zagwarantować uczniom dostęp do świadczeń stomatologicznych, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym w szkole, gabinecie zlokalizowanym poza szkołą, z którym ma podpisaną umowę lub dentobusie. Opieka zdrowotna nad uczniami ma być finansowana ze środków ujętych w planie finansowym NFZ. To finansowanie, jak się okazuje, budzi spore zaniepokojenie samorządowców.

O wątpliwościach pisze o tym prawo.pl. Jak wynika ze słów rozmówców portalu, budzi je przede wszystkim brak konkretnych informacji odnośnie do finansowania opieki stomatologicznej.

Realizacja nowych zadań w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami będzie w praktyce stanowić duży problem dla organów prowadzących szkołę. Muszą one generalnie utworzyć i wyposażyć wymagane nową ustawą gabinety

- mówi adwokat dr Małgorzata Paszkowska, w rozmowie z prawo.pl. Jej zdaniem będą zapewne problemy z zabezpieczeniem personelu medycznego, a szczególnie pielęgniarek.

Z kolei Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich twierdzi, że w szkołach wcale nie przybędzie gabinetów stomatologicznych, bo samorządy nie mają na to pieniędzy.

Pomoc finansową w tworzeniu szkolnych gabinetów już w kwietniu zapowiadał rząd. - W tym roku w budżecie państwa zostały przewidziane środki na doposażenie gabinetów stomatologicznych, które będą powstawały na terenie szkoły. Samorządy terytorialne, które prowadzą szkoły, będą mogły występować o te środki – wyjaśniła podczas konferencji po przyjęciu nowej ustawy Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. Na razie jednak program dofinansowania nie został uruchomiony.

Elbląski Ratusz zapowiada jednak, że z takiego dofinansowanie planuje skorzystać.

W tej chwili gabinety stomatologiczne funkcjonują w pięciu elbląskich szkołach. Chcemy podobną opiekę wprowadzić jeszcze w przynajmniej dziesięciu kolejnych placówkach. Trudno mi jednak w tej chwili mówić o konkretach. Zobaczymy jednak jakie będą środki rządowe na ten cel, ile będziemy musieli dołożyć z budżetu. Myślę, że więcej informacji będę miała pod koniec sierpnia

- mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu.

W pozostałych elbląskich szkołach opieka stomatologiczna, najpewniej świadczona będzie poza placówką, przez funkcjonujące już gabinety. Na podpisanie takich umów, też trzeba jeszcze poczekać. Dyrektor edukacji zapewnia jednak, że samorząd będzie gotowy, aby wypełnić nowe obowiązki.

Pewne kroki już podjęliśmy. Na pewno będziemy przygotowani na zapewnienie uczniom takiej opieki

- dodaje Małgorzata Sowicka.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.