Poniedziałek, 28.09.2020, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zobacz, jak idą prace nad budową nowoczesnego Centrum Dydaktyki i Symulacji

18.07.2019, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz, jak idą prace nad budową nowoczesnego Centrum Dydaktyki i Symulacji
Fot. Ryszard Biel

Nowoczesna infrastruktura, rozwiązania dostosowane do osób niepełnosprawnych, wirtualne stoły anatomiczne i 8 najnowocześniejszych wysokozaawansowanych fantomów to wszystko, jak zapewniają władze Elbląskiej Uczelni Ekonomiczno-Humanistycznej, znajdzie się w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Dziś, 18 licpca, podczas konferencji prasowej na EUH-E został przekazany komunikat dotyczący stanu zaawansowania budowy.

Budowa Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej rozpoczęła się w połowie listopada 2018 r. Inwestycja zakłada wybudowanie nowoczesnego obiektu wykorzystywanego do praktycznego kształcenia kadry medycznej, a jej zakończenie przewiduje się na 30 września br. Jak zapewnia inż. Ireneusz Modzelewski, Dyrektor Administracyjny EUH-E, inwestycja aktualnie znajduje się w fazie wykonywania robót wykończeniowych. Prace odbywają się również na zewnątrz, gdzie układany jest nowy chodnik i parking.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Nie widzimy na dzień dzisiejszy żadnego zagrożenia. Zostało nam jeszcze kilka spraw dotyczących zaopatrzenia typowo medycznego. Niebawem przystąpimy do tworzenia ogrodzenia, zagospodarowania zieleni. Na koniec września wszystko będzie gotowe. Myślę, że powinno nam się udać. Do tej pory wszystkie inwestycje, które realizowaliśmy na EUH-E były ukończone w terminie

-mówił inż. Ireneusz Modzelewski, Dyrektor Administracyjny EUH-E.

Głównym celem inwestycji jest lepsze dostosowanie warunków kształcenia wyższego do potrzeb rynku pracy w zakresie zawodów medycznych, atrakcyjniejsze kształcenie praktyczne odpowiadające dzisiejszym standardom. Jak również zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pacjentów oraz zwiększenie poczucia pewności posiadanych umiejętności przez osoby rozpoczynające pracę w zawodach medycznych.

Przedsięwzięcie, będzie miało bardzo istotny wpływ na jakość kształcenie, przede wszystkim unowocześni i pozwoli przygotować kadry medyczne sprawniej, skuteczniej i efektywniej do pracy w usługach medycznych

-mówiła dr Izabela Seredocha, prorektor ds. kształcenia EUH-E.

-W tej chwili jesteśmy w fazie robót wykończeniowych, już wiele rzeczy zostało ukończonych. Na dwóch kondygnacjach są już wylewane warstwy kontaktowe pod posadzkę, jest już zainstalowany osprzęt elektryczny, trwa malowanie, kładzenie gładzi - dodał Ireneusz Modzelewski.

Ideą stworzenia Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, była uniwersalność, tzn. mając różne kierunki medyczne, postanowiliśmy przygotować taką inwestycję, która będzie pozwalała w sposób nowoczesny i efektywny kształcić studentów. Centrum to nadaje się do kształcenia pielęgniarek I i II stopnia, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i położnych, dla których Przygotowujemy program kształcenia

- mówił dr Jacek Perliński.

Centrum symulacji do przypominające szpital, powstające w nowym skrzydle Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej dostosowane jest do przyszłościowego kształcenia lekarzy.

Tworząc całą koncepcję, warunkiem była możliwość wykorzystania tego centrum do kształcenia na kierunku lekarskim. Wniosek od długiego czasu jest złożony w ministerstwie, niestety wciąż nie wydano decyzji tak jak w stosunku do dwóch innych niepublicznych uczelnie w Polsce. Jeżeli otrzymamy taką decyzję, nasze centrum w pełni zabezpieczy to kształcenie podstawowe i symulacyjne na kierunku lekarskim

-dodał dr Jacek Perliński.

Co znajdzie się w nowoczesnym centrum?

Na pierwszej kondygnacji oprócz pomieszczeń techniczne organizacyjnych i cała część do kształcenia na kierunku fizjoterapii, sale masażu, fizykoterapii i kinezjoterapii. Istotnym elementem pomieszczeń znajdujących się na drugiej kondygnacji są pracownie nauk podstawowych, pracownia anatomii gdzie na wyposażeniu będzie wirtualny stół anatomiczny, jest to ogromny ekran w płaszczyźnie poziomej, na którym można za pomocom palców dokonywać na przykład przekrojów. Będą tam również sale do ćwiczeń fizjologi i patofizjologi z urządzaniami badań prób wysiłkowych, sal technik zabiegowych oraz sale pielęgniarskie. Najważniejszą częścią centrum jest ostatnia kondygnacja, gdzie będziemy mieli do czynienia z wysoką symulacją. Znajdzie się tam 8 fantomów najbardziej zaawansowanych, które są wykorzystywane do kształcenia na całym świecie. Mają one symulować pełne czynności organizmu ludzkiego

-wyjaśniał dr Jacek Perliński.

Uczelnia w przyszłych latach przewidziała organizowanie egzaminu na nowoczesnych fantomach, które będą odpowiednio zaprogramowane. Wszystkie czynności wykonywane przez studentów w centrum będą nagrywane za pomocą kamer audiowizualnych, dzięki czemu studenci będą mogli na podstawie zapisu omawiać popełnione błędy.
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / EUHE rozbudowa ( zdjęć 54 )
Dodano: 2019-07-18 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ otto
  Czwartek, 18.07

  Pokażcie artykuł jak idą prace w Światowidzie i kiedy teatr planuje rozbudowę???

 2. 2
  0
  ~ Ufo
  Czwartek, 18.07

  Super sprawa.

 3. 3
  +1
  ~ jan
  Sobota, 20.07

  Centrum Dydaktyki i Symulacji - nic nie zastąpi prawdziwego pacjenta i doskonałego wykładowce. To powyżej to bajer, ale dobry bajer pól sukcesu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.