Poniedziałek, 11.12.2023, Imieniny: Waldemar, Damazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Murali w Elblągu wciąż przybywa. Skąd się wzięły i co o nich wiemy?

13.07.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Murali w Elblągu wciąż przybywa. Skąd się wzięły i co o nich wiemy?
Fot. Ryszard Biel

Murale są jedną z form wielkoformatowego malowidła, które istnieją w przestrzeni miejskiej nie tylko po to, by ozdabiać szare budynki, ale również po to, by nieść przesłanie lub skłonić do refleksji. Skąd wzięły się w Elblągu, kiedy powstały i co trzeba spełnić, aby wykonać mural na wolnej przestrzeni budynku?

Chcąc wykonać mural, na wolnej przestrzeni należy przede wszystkim uzyskać zgodę właściciela, oczywiście treść muralu nie powinna łamać prawa, np. promować zakazane ideologie. Ponadto w strefie ochrony konserwatorskiej, w Elblągu będzie to Stare Miasto, poza zgodą właściciela należy uzyskać pozytywną opinię służb ochrony zabytków

-informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Pierwsze murale, jakie pojawiły się w naszym mieście, realizowane były w ramach cyklicznych akcji „Street Art” organizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym i Stowarzyszenie „Jantar”. Podczas tej akcji w Elblągu spotykało się wielu artystów z całego kraju, aby w kilka dni stworzyć ciekawe i kolorowe malowidła, które ozdobić szare ulice naszego miasta.

Kojarzę elbląskie murale. Kiedyś ładne były w Parku Planty, na budynku przy placu, ale później ktoś zamalował to sprayem i tyle z tego zostało. Wydaje mi się, że jest to fajna sprawa coś nowego i kolorowego

-mówił pan Łukasz.

Kolejne murale, jakie pojawiły się w naszym mieście, były zaprojektowane i zrealizowane przez kibiców klubu Olimpia Elbląg. Murale te przedstawiały barwy i logo drużyny, jak również patriotyczne hasła i barwy narodowe. Jedną z prac kibiców Olimpii był mural znajdujący się na budynku przy ul. Warszawskiej z wybrzmiewającym hasłem ”Bóg, honor, ojczyzna”.

Murali w Elblągu rzeczywiście przybywa, ale szczerze nie wszystkie mi się podobają. Jednym z ciekawszych jest ten z żołnierzami i napisem na tle flagi narodowej lub ten namalowany na budynku na starówce. Uważam, że dobrze by było, gdyby te murale przedstawiały coś ciekawego, nawiązywały do czegoś, a nie jak te przy Mickiewicza jak dla mnie są okropne

-mówiła pani Kamila.

Jednym z najbardziej znanych elblążanom murali jest ten znajdujący się na panelach dźwiękochłonnych przy pętli tramwajowej na ul. Ogólnej powstały w 2016 roku ze środków Budżetu Obywatelskiego. Jak również znajdujący się naprzeciw Ratusza Staromiejskiego audio mural z 2012 roku, przedstawiający audio zapis opinii mieszkańców.

Znajdujące się w Elblągu nie powstają tylko z inicjatywy Miasta. Wykonanie muralu jest popularną metodą na zagospodarowanie wolnej przestrzeni budynku czy muru. Wśród przykładów jest, chociażby mural znajdujący się naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego wykonany z inicjatywy Centrum Sztuki Galeria EL w ramach projektu „Przebudzenie". Kolejny znajduje się w pobliżu zajezdni tramwajowej przy ul. Ogólnej i jest on efektem głosowania w Budżecie Obywatelskim.

-dodaje Łukasz Mierzejewski.

Rok temu na murze przy ul. Grochowskiej jako jeden z elementów projektu III Liceum Ogólnokształcącego „Młodzież wierna tradycjom niepodległej” powstał mural wykonany przez uczennice z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Opatrzony w barwy narodowe upamiętniać ma setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Miasto ogłosiło również konkurs na wykonanie muralu w przejściu podziemnym wiaduktu znajdującym się przy ul. Lotniczej. Konkurs nie został rozstrzygnięty, dlatego będziemy go w niedługim czasie powtarzać

-zdradza Łukasz Mierzejewski.

A co o muralach w przestrzeni Elbląga sądzą nasi czytelnicy ? Czy macie nowe propozycje na murale? Zapraszamy do dyskusji.

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Elbląskie murale ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-07-13 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Ess
  Sobota, 13.07

  Patusy z Łolimpi niech sobie w domu bazgraja. Najslynniejsze elbląskie murale to rzulf i zks.

 2. 2
  +2
  ~ Koczkodan
  Sobota, 13.07

  Kibice Oljmpi to wspaniały ludzie

 3. 3
  +1
  ~ Kibic OE
  Sobota, 13.07

  Ess , ty u siebie w domu kondona na pomaranczowym tle namaluj , psie z batorowa

 4. 4
  --2
  ~ Szajs
  Sobota, 13.07

  Namalujcie to dziadostwo nad jarem, bo to nie mural.

 5. 5
  +2
  ~ Znawca sztuki
  Sobota, 13.07

  Oby powstawało jak najwięcej graffiti w wyznaczonych do tego miejscach, a przestrzenie publiczne zostawić artystom tzn jak ktoś namalował perełkę, to nie ścigać czyli jak Banksy przyjedzie to nie zamalowywujemy ani nie ścigamy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1330080032349