Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dzieci coraz częściej sięgają po energetyki. Elbląska szkoła mówi stop?

31.05.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dzieci coraz częściej sięgają po energetyki. Elbląska szkoła mówi stop?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. pixabay.com)

Jedna z elbląskich szkół wprowadziła zakaz spożywania napojów energetycznych podczas wycieczki szkolnej. Tzw. energetyki znalazły się obok alkoholu i papierosów na liście specyfików, po które dzieci sięgać nie mogą. - Nie jestem przeciwna takiemu rozwiązaniu. Zastanawiam się jednak, czy to inicjatywa szkoły, czy też są jakieś ogóle przepisy w tej kwestii - pyta mama jednego z uczestników wycieczki.

Nie ma przepisów, które regulują sprzedaż energetyków dzieciom, czy ich spożywanie przez nieletnich. Spożycie energetyków, również przez dzieci i młodzież, jest zjawiskiem rosnącym. My jednak dopiero rozpoznajemy ten temat, na podstawie doświadczeń zaczynamy dostrzegać problem. Jeszcze długo potrwa, zanim to wszystko zostanie uregulowane. W tej chwili ten biznes cały czas się rozkręca. Jego wartość jest liczona w miliardach. W tym konkretnym przypadku zakaz jest decyzją szkoły. Uważam, że jakiekolwiek tego typu dodatki, są konieczne wtedy, kiedy jest uzasadnienie ich zastosowania. W przypadku normalnego, zdrowego organizmu, w dodatku tak młodego, nie ma potrzeby sięgania po napój energetyczny

- mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epodemiologicznej w Elblągu.

Na kwestię energetyków zwróciła uwagę nasza Czytelniczka. - Widok dzieciaków kupujących takie napoje nie jest niczym dziwnym. Mam wrażenie, że one spożywają ich naprawdę dużo. Dlatego zainteresowałam się, gdy w regulaminie szkolnej wycieczki mojego syna zauważyłam bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, papierosów, narkotyków i energetyków właśnie. Nie jestem przeciwna takiemu rozwiązaniu, wręcz przeciwnie. Dobrze, że szkoła zwraca uwagę na takie rzeczy. Myślę jednak, że to kwestia, która wymaga konkretnych przepisów. Niestety obawiam się, że teraz nie mówimy dzieciom w tej kwestii stop, a za kilka, kilkanaście lat okaże się, że im w ten sposób robiliśmy krzywdę - mówi mama 12-latka.

Sprawa dostępu dzieci do energetyków była podejmowana już wielokrotnie, np. w ubiegłym roku, posłanki PO, złożyły interpelację w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży. Na razie bezskutecznie. Obostrzeń na razie nie wprowadzono. Zanim do tego dojdzie, kwestię sięgania przez dzieci po energetyki musi regulować zdrowy rozsądek rodziców. Choć sam energetyk w sobie szkodliwy nie jest, to nadużywanie takich specyfików może już takie być.

Sam energetyk, patrząc na jego zawartość, czyli przede wszystkim kofeinę, węglowodany i inne dodatki, szkodliwy nie jest. Jednak przy nadużywaniu mogą się pojawić pewne problemy. To właśnie, między innymi z tym, może być związane obniżenie wieku osób, które zmagają się z problemami kardiologicznymi i krążeniowymi. Do tego można dodać jeszcze np. długą listę dolegliwości wywołanych spożywaniem nadmiernych ilości węglowodanów, z próchnicą i otyłością na czele

- mówi Marek Jarosz.

Te napoje spożywa się po to, aby zabić uczucie zmęczenia. To jednak oznacza zaburzenie faz dobowych funkcjonowania naszego organizmu. Nieświadomie rezygnujemy z niezbędnej fazy wypoczynku, co jest czynnikiem zakłócającym naturalną regenerację organizmu. Tym bardziej w przypadku dzieci nie jest to potrzebne, dodaje dyrektor sanepidu. Kofeina nie jest substancją, która musi być negatywnie postrzegana. Ona rzeczywiście działa pobudzająco, stymuluje funkcjonowanie naszego mózgu, wpływa na układ trawienny. Jednak spożywana w większych ilościach zaczyna nabierać innego znaczenia.

Przy częstym spożywaniu, nadmiernych ilości pojawia się uzależnienie, takie sytuacje mają już miejsce. To nie jest więc błahy problem. Niestety mam wrażenie, że rodzice często to bagatelizują

- dodaje Jarosz.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ szczudla
    Piątek, 31.05

    ten Jarosz ma małą widać wiedzę o energetykach, oj małą

  2. 2
    +3
    ~ Głupoty
    Piątek, 31.05

    Przestańcie piep,,,,yc głupoty z tymi słodyczami itd. Kiedyś były też slodyczrale wf lekcje były tak wyczerpujące że padalismy. Obecnie bieżnie w szkołach zarosniete lub zlikwidowane ,czy dzieci wiefza co to skok w dal i wzwyz. Kiedys byly zawody w szkolach a dzisiaj o zastraszanie ze to czy tamto niedobre. Puknijcie sie w te pyste glowy .

  3. 3
    +3
    ~ Problem
    Piątek, 31.05

    Dlaczego pracownicy przedszkoli,szkolach pala papierosy dzieci to obserwuja jest zakaz i co. Tu są problemy.

  4. 4
    --1
    ~ Od rodziców zależy.
    Piątek, 31.05

    Swego czasu był wewnętrzny zakaz z centrali JM, w sklepach Biedronka, małolaty nie mogli kupić energetyków. Biedronka zakaz zniosła by pewnie zwiększyć zyski ze sprzedaży. Chociaż nie wiem czemu zniesiono ten zakaz. Kumpel pił tylko energetyki i mały włos się nie zawinął na tamten świat, wylądował w szpitalu na serce.

  5. 5
    +1
    ~ czarna
    Piątek, 31.05

    To tak, jakby dzieciaki żłopały non stop mocną kawę. Kawy nikt normalny dzieciakowi nie poda ale energetyki już tak. To nie powinno mieć miejsca.

  6. 6
    --1
    ~ anonim
    Sobota, 01.06

    Syntetyczny syf...Tu nie chodzi nawet o sam produkt tylko o ilosci pitej tego sztucznego plastiku.Dzieciaki potrafia pić przez cały dzień tylko ten śmiertelny chłam.Red bull to to samo ścierwo ale KASA!!! dla promocji gwiazd sportu ogromna kasa chociaż w TV łyknie raz na miesiąc dla pokazu a sami tego na co dzień nie tykają.

  7. 7
    0
    ~ Rebusre
    Środa, 20.11

    Brak podstawy prawnej. Szkoła nie ma podstawy prawnej do zakazywania spożywania żywności prawnie dopuszczonej do obrotu dla osób poniżej 18 roku życia. Może zakazać palenia papierosów i spożywania alkoholu. Zapisy w Statucie ograniczające spożywanie energetyków przez młodych obywateli są niezgodnie z prawem wyższego rzędu. Energetyki podaje się w sytuacji znacznego wysiłku fizycznego, są nawet zalecane.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3215351104736