Poniedziałek, 16.09.2019, Imieniny: Edyta, Kamil, Korneliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

ZUS kontruje zwolnienia lekarskie. Zakwestionowano wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 252 tys. zł

23.05.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
ZUS kontruje zwolnienia lekarskie. Zakwestionowano wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 252 tys. zł
REKLAMA
Na skutek kontroli zwolnień lekarskich w województwie warmińsko-mazurskim ZUS zakwestionował wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 252 tys. zł.
 
 
Wpierwszym kwartale br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w woj. warmińsko-mazurskim przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 915 osób, z terenu ZUS w Elblągu 338, a z terenu ZUS w Olsztynie 577. W konsekwencji 115 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku na łączną kwotę ponad 137 tys. zł
 
– informuje Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
 
Przeprowadzono także kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. - Na ich skutek 256 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy, z terenu oddziału ZUS w Elblągu 106, natomiast z terenu oddziału ZUS w Olsztynie 150. Wobec nich wstrzymano zasiłki chorobowe na łączną kwotę 115,7 tys. złotych. Tym osobom prawo do zasiłku zostało odebrane łącznie na 1737 dni – precyzuje Anna Ilukiewicz.
 
Jak zapewnia Anna Ilukiewicz, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.
 
- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają, że stan zdrowia pacjenta poprawił się, wówczas skracają okres obowiązywania zwolnienia – mówiła. - Drugim rodzajem kontroli jest kontrola wykorzystania zwolnienia lekarskiego – ma do niego zarówno ZUS jak i płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Polega ona na kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem. Oznacza, że sprawdzane jest czy chory, przebywający na zwolnieniu, wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy też nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.
 
Jak nasze województwo wypada w skali kraju?
 
W I kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 173,8 tys. kontrole osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. To wzrost o 26,2 % w stosunku do IV kw.2018 r. W konsekwencji wydanych zostało 10,0 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w I kw. 2019r. osiągnęła 9 247 tys. zł
 
– zaznaczyła Anna Ilukiewicz.
 
- Kolejnym rozwiązaniem, wprowadzonym ustawą jest ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia. Z tego powodu w I kwartale 2019r. obniżono wypłaty o 44 103,0 tys. zł., a dotyczyło to 47,1 tys. osób. Łącznie kwota cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I kwartale 2019 r. wyniosła 53 534,6 tys. zł – dodał Anna Ilukiewicz.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Pożal sie Boże
  Czwartek, 23.05

  Nauczycieli w czasie strajku trzeba było kontrolować. NAGLE wielu się rozchorowało ....

 2. 2
  +16
  ~ do Pożal sie Boże
  Czwartek, 23.05

  A wcześniej policjantów, bo nagle wszyscy zachorowali a jak dostali podwyżki to cudownie ozdrowieli.

 3. 3
  +1
  ~ M@jd@n
  Czwartek, 23.05

  BRAWO - BRAWO - BRAWO TO JESZCZE ZA MAŁO - SKRACAĆ IM JESZCZE WIĘCEJ - LESERSTWO NIE POPŁACA. BRAWO - BRAWO - BRAWO

 4. 4
  +10
  ~ nauczyciel
  Czwartek, 23.05

  a fizjoterapeutów juz kontrolowaliście?

 5. 5
  +6
  ~ anonim
  Piątek, 24.05

  Państwo policyjne.Kontrolują najsłabszych bo policjantów Pan Brudziński od kontroli uchronił a powinni jak wszyscy być równi wobec prawa.Chory to chory K4 wystawia lekarz to ich KONTROLUJCIE!!!

 6. 6
  +6
  ~ pracuś
  Piątek, 24.05

  A jak tam lewe zwolnienia belferków???

 7. 7
  +3
  ~ az
  Piątek, 24.05

  A może kontrole L4 ciężarnych ? Większość dam zdrowa , aktywna....jedyny problem brak chęci ujawniania się w zwiększonych gabarytach ,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.